Nominace na ceny Grammy jsou tady! Kdo se může těšit na prestižní sošku?

632

V lednu se odehraje již 62. ročník hudebních předávání cen Grammy, které je pro mnohé tradičním svátkem a oslavou hudby. Dnešní odpoledne patřilo dlouho očekávaným nominacím, kterým kraluje rapperka a zpěvačka Lizzo. Ta získala nominace v osmi kategoriích. Pojďme se tedy společně podívat na některé z nich.

Kulturio tip – Nahrávka roku (Sunflower, Post Malone & Swae Lee)

Nahrávka z října minulého roku dokazuje, že je stále jednou z nejpopulárnějších. Poprvé se představila jako soundtrack k filmu Spider-Man: Paralelní světy a vyšvihla se až na nejvyšší příčky Billboard Hot 100. Příběh o hrdinském Spider-Manovi je vyobrazen i v jednom z oficiálních videoklipů k písni. O nahrávku roku se se Sunflower popere například Old Town Road od rappera Lil Nas X nebo 7 Rings od Ariany Grande. 

Kulturio tip – Album roku (When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish)

Billie Eilish. Tato sedmnáctiletá dívka má možnost odnést si šest sošek, a to je na její první nominaci na cenu Grammy velmi uspokojivý počet. Debutové album vyšlo v březnu tohoto roku a stalo se obrovským překvapením. Hudebně odvážné album vzala Billie na turné a samozřejmě se nezapomněla stavit i v pražské O2 aréně, kterou bez váhání vyprodala. Tuto mladou senzaci má šanci porazit album I Used To Know Her od H.E.R. nebo také Lana Del Rey se svým NORMAN F***ING ROCKWELL!

Kulturio tip – Píseň roku (Someone You Loved, Lewis Capaldi)

Vskutku se jedná o jeden z největších hitů letošního roku,  přestože byl vydán v roce 2018. V českých rádiích jste tuto skladbu museli slyšet i několikrát denně. První videoklip na píseň Someone You Loved vyšel na začátku února a sklidil velký ohlas. Ten byl natolik obrovský, že v srpnu vznikl videoklip druhý, s Lewisem v hlavní roli. Charismatický skotský zpěvák vystoupil 7. listopadu v pražském SaSaZu a předvedl i možnou píseň roku. O tento titul se utká i skladba Lover od Taylor Swift nebo Lady Gaga a její Always Remember Us This Way. 

Kulturio tip – Objev roku (Lizzo)

I když se R&B zpěvačka a rapperka Lizzo na scéně pohybuje už několik let, do popředí se dostala až nyní. Píseň Truth Hurts z roku 2017 rozpoutala šílenství v aplikaci TikTok. Stala se tak populární, že ji Lizzo přidala do svého nejnovějšího alba Cuz I Love You, které jí přineslo patřičnou pozornost a umístilo se na předních příčkách Billboard 200. Lizzo je letošní vítězkou, co se týče počtu nominací. Kromě objevu roku může získat dalších sedm sošek. 

Kdo si tedy odnese prestižní ocenění, se dozvíme v neděli 26. ledna 2020. Večerem nás stejně jako minule provede zpěvačka Alicia Keys. Ročník bude patřit i rockové skupině Aerosmith, které bude vzdán hold. 

Kompletní seznam nominovaných naleznete na oficiálních stránkách www.grammy.com.