Jestli dámy mají na zkrášlení svých oděvů k dispozici různé druhy šperků, pánové mohou svůj smysl pro styl a detail vyjádřit rozhodně kravatou; jak jejím výběrem, vzorem, tak i způsobem, jakým si kravatu uváží a doladí k celkovému outfitu. Pánové, troufnete si na dvojitý Windsor?

Tak jako celý zevnějšek, i kravata do světa vysílá určitý odkaz. Chcete upoutat pozornost, nebo spíše působit formálně? Výsledný efekt závisí na několika faktorech. A přesto, že muži vázanku po konci oficiálních částech večírků s radostí sundávají, pojďme se společně podívat, jak si vybrat a obléknout tu správnou.

Pánská kravata
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Počátky pánských vázanek

Původ kravat, které mají blízko k dnešní podobě, se váže k polovině sedmnáctého století, ačkoli muži si krk zdobili již ve starověkém Egyptě. Francouzského krále Ludvíka XIII. prý během třicetileté války upoutali chorvatští vojáci, kteří měli kolem krku uvázané šátky. A právě na jejich počest vznikl odvozený francouzský název „la cravate“.

Tradičním materiálem pro kravaty bylo v minulosti hedvábí, kdežto v současné době se používá vícero materiálů jako například polyester nebo bavlna. A dnes se také nesetkáme jenom s jedním typem vázanek, jež jdou ruku v ruce s konkrétním typem události.

Pánská kravata
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Typologie kravat od tradice ke kovbojům

Začněme kravatou tradiční šířky, která nachází svoji oblíbenost na vícero společenských událostech, od doplňků k obleku na svatbách a večírcích přes pracovní schůzky, pohovory až po jiné společenské příležitosti.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com
Zdroj fotografie: www.unsplash.com
Zdroj fotografie: www.unsplash.com

O něco kratší je úzká kravata – skinny tie, která se hodí do práce, ale neztratí se ani ve městě. Doplní styl a nic nezkazí. Jde o modernější a méně formální variantu tradiční kravaty, kterou muži rádi volí například i k džínům.

Zdroj fotografie: www.unsplash.com
Zdroj fotografie: www.unsplash.com

Pokud jde o společenské události, které si obvykle vyžadují formální oděv, svůj styl ještě zvýrazníte použitím kravatové šály neboli ascot tie, jejíž konce jsou zastrčeny dovnitř košile. Kravatová šála se ale někdy také používá jenom na běžné nošení, vše se samozřejmě odvíjí od typu společenské události. Jde například o častý doplněk na tradičních britských svatbách.

A netřeba zapomínat na motýlek, který byl v minulosti spojován zejména s velkou formálností a smokingem. To se sice nezměnilo, ale dnes jde rovněž o stylový a oblíbený doplněk zejména mladších generací, které kombinují pestré vzory, barvy a nejenom látkové materiály – moderní jsou dřevěné motýlky. 

Pánská kravata
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Specifickými typy kravat jsou western bow tie, což představuje něco jako pánskou mašli, a bolo tie, který je tvořen z metalového kousku a tkaniček. Proslavili jej hlavně kovbojové.

Zdroj fotografie: www.unsplash.com

Barvy a vzory: Modrá je dobrá a jednobarevnost nenudí

Nejen typ kravaty mluví sám za sebe, ale signály navenek vysílají i barevné kombinace. Není divu, že například mnozí politici se oblékají do tmavých obleků a světlých košilí, aby vynikla jejich rudá kravata. Ta svému nositeli totiž připisuje moc.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Fialová dodává sebevědomí a pomáhá budovat výrazný první dojem. Výraznou barvou je rovněž zelená, nicméně je třeba sáhnout po vhodném odstínu. Černá je zase sofistikovaná, ale může také působit přehnaně či nepřiměřeně. Vhodnou alternativou je šedá. 

Zdroj fotografie: www.unsplah.com
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

A dostáváme se k často používané barvě kravat, která nenadchne, ale ani neurazí – je zkrátka sázkou na jistotu. Modrá i v tomto případě navozuje harmonii a posiluje důvěryhodnost. Rovněž ji můžeme vídat u politiků, i když každý její odstín umocňuje něco jiného.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Pokud se tedy trefíte do správné barevné kombinace, je třeba se ještě rozhodnout, jestli vaše kravata bude mít nějaký vzor. Jednobarevnost je sice sázkou na jistotu, ale čas od času se vyplatí sáhnout po výraznějším vzoru. Dbejte ale na to, aby nebyl totožný s jiným kouskem, který máte na sobě. 

Zdroj fotografie: www.pixabay.com
Zdroj fotografie: www.pixabay.com
Zdroj fotografie: www.pexels.com

Závisí už potom jenom na vašem vkusu, jestli se cítíte lépe v proužcích, puntících, geometrických vzorech nebo raději sáhnete po skotském tartanu, rybí kosti nebo kašmírovém vzoru.

Vázání kravat je umění

Způsobů, jak uvázat kravatu, je několik. Dost na to, abychom si z nich mohli ke konkrétní příležitosti vybírat. Specifické uzly mají také svá jména, například existuje Kelvin, St Andrew, Balthus, Victoria, Cafe či Christensen. Přibližme si teď nejběžnější z nich: Většina mužů se již setkala s klasickým vázáním Four in Hand. Jde o jednoduchý uzel, který pasuje k téměř všem typům kravat a košilovým límečkům.

Uvážete jej tak, že po založení kravaty pod límcem košile necháte viset její užší konec na levé straně, ten širší přes něj přehodíte a jednou omotáte. Následně širší konec kravaty zezadu přehodíte a provléknete na užší části kravaty směrem dolů. Pak už jen utáhnete a vytvarujete.

Podobný, o něco málo složitější, je postup vázání dvojitého uzlu, známého také jako Victoria nebo uzel Prince Alberta. Přidáte při něm totiž jen jedno otočení navíc. Kdybyste naopak chtěli jednodušší postup, existuje i malý uzel, který je vhodný pro široké kravaty. Širší konec na pravé straně zezadu překřížíte s tím užším a obrátíte rubem nahoru. Jednou obtočíte, zauzlíte a je to.

K oblíbeným uzlům patří i Windsor Half neboli poloviční Windsor. Hodí se ke středně širokým a širokým kravatám. Její vázání začíná stejně jak v případu Four in Hand – po přehození širšího konce kravaty dopředu ji však nezauzlíte, místo toho opět přetočíte z jedné strany smyčky a následně vytvoříte finální uzel. 

O něco složitější je Windsor Full známý také jako dvojitý Windsor. Hodí se k širokým límcům a pánové obvykle volí tuto možnost při více formálních událostech. Windsor Full pokračuje tam, kde skončil Windsor Half. Širší konec kravaty obtočíte i z druhé strany vytvořené smyčky, pak ještě jednou kolem celého obvodu zepředu a zauzlíte.

Pro vzorované kravaty se zase hodí uzel Pratt. Není tak složitý jako jeho zmiňovaný předchůdce a nosí se k užším límečkům. Při prvním kroku obrátíte širší konec kravaty rubem vzhůru. Smyčku vytvoříte podsunutím širšího konce pod užší směrem doleva, a uzel dokončíte stejně jak v případu klasického vázání Four in Hand.  

A už jenom jedno pravidlo na závěr, které by měl znát každý džentlmen: Kravata se má ideálně dotýkat opasku na kalhotách: ani jej nepřesahovat ani nebýt příliš krátká.