- Reklama -

Peněženka nemusí být obyčejnou nutností každodenního života. Mnohdy je totiž samotným módním doplňkem obohaceným o nevšední design, který je pánům dělán na míru a jsou dostupné v celé škále barev, materiálů či velikostí. V průběhu života jich vystřídáme několik a pokud tu svoji oblíbenou neztratíte, co dělat, aby vydržela dlouho? Čeho se vlastně držet při výběru pánské peněženky? 

Měšec plný zlata

Určitě každý viděl měšec plný zlata a pokud ne, dokáže si ho představit. Přesně takové peněženky se používaly již ve starověku. Lidé si do nich kromě mincí schovávali své nejcennější věci, a proto musely být vyrobeny z pevných materiálů – z kůže. S příchodem papírových bankovek nastal i rozmach v používání peněženek. Jejich tvar připomínal malý pytlíček s kapsičkou na identifikační kartu a už tehdy se zdobily šitím. V 19. století už vypadaly skoro jako ty, co máme dnes, a dokonce bylo neslušné jednu takovou nemít.

Časem se jejich tvar měnil a přizpůsoboval ke každodennímu nošení. První společností, která je začala hromadně vyrábět, byla značka Hermes v roce 1920. Bohužel s nástupem války peněženky nehrály tak velkou roli jako dnes. To se v 50. letech změnilo a peněženky se staly součástí samotného oděvu.

Výběr peněženky

Při koupi nové peněženky byste se měli držet několika základních pravidel. 

  1. Nejprve popřemýšlejte, na co všechno peněženku budete používat. Od toho se totiž bude odvíjet velikost nebo její tvar. Pamatujte si, že v jednoduchosti je krása. 
  2. Ať malá či velká, svoji pozornost upněte na její budoucí obsah, poněvadž skladiště vizitek je noční můrou každé peněženky. Mince nechte doma. A kondomy raději taky.
  3. Chcete, aby vám peněženka vydržela několik let? Neváhejte s investicí do dražších či designových kousků. Na trhu najdete peněženky v rozmezí od pár stovek až po několik tisíc korun.
  4. A hlavně! O svoji peněženku pečujte, především o tu koženou. Hovězí kůže časem ztmavne, vysušuje se a praská, takže ji čas od času potřete obyčejným tělovým krémem. 

Typy peněženek

Pánské peněženky jsou známé svým jednoduchým a praktickým tvarem. Skoro v každé se nachází prostor na karty, bankovky a mincovna. Dávejte si pozor, aby se z vaší peněženky nestal obal pro nepotřebné papíry. Některé totiž mají tajné kapsičky, které vám za pár let mohou ukázat svá tajemství. 

Běžné peněženky 

Běžné peněženky se dají sehnat prakticky všude ve všech možných tvarech a barvách. Většinou nejsou ničím zajímavé a mnohdy přesluhují. Není to tím, že by k nim pánové měli pevné pouto, ale spíše tím, že se do nich vejde mnoho účtenek, lístků či jiných papírků a tím se opotřebovávají. Peněženka se přeplní a taky zvětší svoji velikost. Nejen, že je poškozená, ale nevejde se vám do kapsy.

Bi-Fold a Tri-Fold

Bi-Fold se pyšní titulem nejpoužívanějšího typu peněženky. Je obdélníkového tvaru a skládá se na polovinu. Kromě prostoru na karty má jednu nebo dvě přihrádky pro bankovky. Její mincovna je obvykle menší a uzavírá se zipem. Jak už napovídá název Tri-Fold, peněženka má dvě klapky, které se skládají do středu peněženky. Díky tomu umožňuje uložení karet ve vertikální poloze a taky větší prostor. 

Dolarová peněženka, pás na peníze, nebo klip?

Dolarovka je velmi skladná a v oděvu skoro nejde poznat, jelikož patří mezi ty nejtenčí, které na trhu můžete sehnat. Uvnitř se nachází malý prostor na karty a spona, jež bankovky přichycuje přímo uprostřed. Na podobném principu funguje i pás na peníze. Elastický pásek je veden přes dvě části, většinou z plastu nebo dřeva, a fixuje karty nebo peníze. Minimalistickým řešením hotovosti jsou spony a klipy. Tato praktická náhrada ale nemusí vyhovovat všem. Musíte si zvyknout na to, že nenosíte celou peněženku, ale jen jednoduchou sponku s bankovkami.  

Cestovní peněženka

Ideální na služební cesty businessmanů, ale i na obyčejnou dovolenou. Jejich hlavní funkcí je uchování identifikačních karet a pasů. Business peněženky chtějí hlavně zaujmout na první pohled, proto jsou většinou vyrobeny z pravé kůže. Kdežto turistické peněženky můžou být i vodotěsné, takže se nemusíte bát večerních procházek po pláži.

Sportovní peněženky

Materiál je zde daleko silnější než u předchozích typů. Samotné zavírání nepřipustí, aby se vám její obsah vysypal při běhání nebo při pěší turistice. Některé z nich jsou vodotěsné a převážně syntetické, proto se jen tak lehce neponičí. 

Designové peněženky

Chcete vlastnit něco, co nikdo jiný nemá? Mít na peněžence vaše iniciály nebo dokonce obrázek? V České republice naleznete hned několik značek a designerů, kteří se věnují šití kvalitních peněženek dle vašeho gusta. 

Chcete-li na peněžence vlastní design, neváhejte navštívit duo z Black Chilli. Každá jejich peněženka je originálním kouskem, který zaručí, že v kapse budete mít něco unikátního. Mladá korejská umělkyně z Two Lines všem dokazuje, jak si s pravou kůží umí vyhrát a její peněženky dosahují obrovských kvalit. Na zakázku vyrábí i Tomáš Linger. Jeho skvostné výrobky jsou důkazem, že dělá to, co miluje.

Možnost uschovat si hotovost nebo karty zajímavě pojala značka DannyP. Ti přišli na způsob, jak si elegantně uschovat váš iPhone do peněženky. Dokonce se značkou Apple uzavřeli oficiální obchod. Kromě této peněženky u nich naleznete i řadu dalších zajímavých produktů.