Je konec ledna 2023 a celá republika netrpělivě očekává, kdo vyjde z letošní prezidentské volby jako vítěz a vystřídá v čele státu Miloše Zemana. Už víte, koho budete volit a na základě jakých kritérií darujete váš hlas? 

Zdroj fotografie: Will Francis, Unsplash.com

Dne 28. ledna Český rozhlas Plus odvysílal první díl podcastu Čekání na prezidenta, inteligentního průvodce při hledání hlavy státu. V pořadu účinkují filozofka Tereza Matějčková, ústavní právník Jan Kysela, komentátor Petr Nováček a moderátor Jan Pokorný. Setkat se můžete nejen s jejich zajímavými komentáři, ale také s mnoha otázkami, které by vás možná ani nenapadlo si klást. Kdy je nejlepší začít svou prezidentskou kampaň? Jak velká je šance, že se stane u nás žena prezidentkou a je to vůbec důležité? Proč bychom se měli zajímat o to, jak je financovaná prezidentská kampaň? Jaké výhody by měl prezident, který má politickou minulost? Měla by být s novým prezidentem legrace? Nejen tyto dotazy si v průběhu čtyřiceti minut aktéři podcastu v prvním díle položili a hledali na ně odpovědi, nebo formou volného hovoru přispěli svým názorem na věc.

Zdroj fotografie: Harry Cunningham, Unsplash.com

Z prvního dílu pořadu si lze odnést jeden malý postřeh: během části, kdy padla otázka ohledně financování kampaní, poznamenala Matějčková, že pokud člověk vyvolává emoce tak jako Karel Janeček, jeho kandidatura bude doprovázena mnoha vášněmi a tím pádem jako vedlejším produktem i velkou „reklamou“ ze stran médií. Tento postřeh byl v podcastu příznačně potvrzen: jméno žádného jiného kandidáta, ať už oficiálního nebo domnělého (a to dokonce ani Andreje Babiše), nepadlo tak často jako jméno tohoto miliardáře a matematika. Doufejme, že s rostoucím počtem oficiálních kandidatur se aktéři pořadu budou věnovat i jiným možným prezidentům, ač ne tolik mediálně známým. Možná právě díky otázkám zde položeným si dokážeme ujasnit, co i my sami od prezidenta očekáváme. Pokud vám tedy není lhostejno, kdo nás bude v příštích letech reprezentovat, a chcete se něco dozvědět o kandidátech i o volbě samotné, tento podcast byste si rozhodně neměli nechat ujít.

www.plus.rozhlas.cz