V možná trochu netradičním prostředí odborné školy, Masarykovy střední školy zemědělské, vzniká unikátní projekt – básnická soutěž Čaruj!, vznikající pod odkazem muzikanta a básníka Davida Stypky. Soutěž je určena studentům středních škol, kteří mohou zaslat jakoukoliv svou básnickou tvorbu. Vítěze vybere odborná porota složená jak se Stypkových kolegů, tak z odborníků. 

Současné a ne příliš přehledné vydavatelské prostředí, i situace na knižním trhu velmi znesnadňují publikační možnosti mladých básníků. V jistém smyslu pomocnou ruku jim mohou nabídnout literární soutěže resp. sborníky a almanachy vybraných prací autorů, kteří se do těchto soutěží přihlásí.

A právě proto vzniká básnická a textařská soutěž Čaruj! spojená s geniálním odkazem Davida Stypky. A proč právě on? Ideální odpovědí budou slova Davidovy maminky, paní Marie Stypkové: „I David začínal psát básničky na gymnáziu a už tehdy mu některé z nich otiskly zdejší regionální  noviny. Většina jeho textů, ať už písňových, či těch básnických, mě nepřestává překvapovat, to napojení na něco vyššího tam zřetelně cítím. Řekla bych, že mnohé z nich mají duchovní rozměr a kdo čte třeba Eduarda a Mílu Tomášovy, Fráňu Drtikola či Eckarta Tolleho, tak ví, o čem mluvím. Jsem na svého syna nesmírně hrdá a věřím, že tam nahoře vidí, co všechno tady po sobě zanechal, kolik lidí oslovil.“

Jako organizátoři se domníváme, že autorský talent, autorita a zároveň neskutečná pokora může být inspirací pro současnou generaci, která mnohdy hledá pevné body v dnešní zvláštní době. Navazují na to i slova muzikanta, pedagoga a kulturního žurnalisty, Milana Bátora.

„David Stypka na sebe během své nedokončené pozemské cesty dokázal vzít mnoho podob, přesto zůstal vždy nezaměnitelný a svůj. Příliš dobrý na to, aby se stal hvězdou a obecným artiklem davů. Příliš svéhlavý a mnohoznačný, aby stačil být včas pochopen. Stypka písně nevytvářel, on je s veškerou spalující intenzitou své vášnivé povahy a temperamentu žil a zaznamenal. Možná s pošetilou odvahou hledačů, zcela jistě sebedestruktivním tempem společným všem velkým duším, které opouští tento svět předčasně. Zřejmě proto s jakýmsi samozřejmým a virtuózním darem vyjádřit se přesně a s definitivní platností. Jako by mnohá témata po jeho zásahu získala status biblických podobenství, Stypka do svých písní zakódoval příběhy, které jsou trvale platné. Čím víc se vzdaluje horizont jeho fyzického bytí, tím jasnější a přesvědčivější je poselství, které zde zanechal: Jsme křehké, zranitelné a milující bytosti a nic lidského nám nesmí být cizí.“

O vítězi soutěže rozhodne speciální porota. Čestným porotcem je samozřejmě patronka naší soutěže, Marie Stypková. Dalším důležitým členem poroty je zpěvačka a básníčka Kateřina Marie Tichá, hudebník a textař Jiří Březík nebo hudební publicista Milan Bátor. Část poroty budou tvořit pedagogové základních a středních škol. 

Vítěz bude slavnostně vyhlášen na open-air festivalu Dosečný věnec v termínu od 8.–9. září 2023. 

Soutěž trvá od 8. dubna do 30. června. 
Kontakt: alena.kanova@kulturnizne.cz

Zdroj fotografií: www.depositphotos.com