Žádný jiný umělec nebyl tak úzce spjat s uměleckou epochou secese jako český malíř Alfons Mucha. Nakladatelství Slovart vydalo posterbook s jeho dvanácti díly, které ukazují jeho skvostně barevné a stále živé umění plakátu.

Posterbook obsahuje výše zmiňovaných 12 plakátů, které lze odtrhnout, nechat zarámovat a pověsit je, kam si jen budete přát. Každý z plakátů o rozměru 29,8 x 33 cm má z druhé strany i krátký popis v deseti jazycích.

 

A na jaké plakáty se tedy mohou fanoušci Muchova díla těšit? Najdeme zde portrét Sarah Bernhardt z roku 1898, sérii žen, jež znázorňují čtvero roční období, jeden z nejslavnějších Muchových reklamních plakátů ženy s cigaretou, kde si lze povšimnout charakteristicky stylizovaných zvlněných vlasů (proslavených jako macaroni), plakát inzerující jízdní kola firmy Waverley, jenž byl také vyhlášen jedním z plakátů měsíce.

Dalším plakátem je typický příklad takzvaných panneaux décoratifs, kterými autor a jeho litograf reagovali na obrovskou poptávku po umělcových nových motivech.

Další plakát zobrazuje opět dvojici protikladů: třešňový květ je protějškem leknínu, který ale na tomto díle není vyobrazen. Všechny tyto grafiky vznikly v krátkém období pár let před koncem století, než se Mucha začal věnovat jiným tématům.

V oblíbených ilustrovaných časopisech byla Muchova tvorba také velmi oblíbená, proto zde najdete plakát s titulní stranou magazínu English Illustrated Magazine.

Dalším plakátem je opět velmi známý motiv, v němž Mucha kloubí pro něj typické ženské postavy se znamením zvěrokruhu, jenž je včleněn do ornamentálního pozadí.
Na dalším plakátě najdeme obraz s názvem Salome, kde lze pozorovat blízkost Alfonse Muchy se symbolismem Odilona Redona či Gustava Moreaua.

Vavřín, který vznikl jako protějšek obrazu Břečťan, pochází z roku 1901, tedy ze stejné doby jako fasáda klenotnictví Fouquet, na jejímž návrhu Mucha pracoval. Předposlední plakát posterbooku je příkladem reklamy pro cestovní ruch, která byla ve Francii kolem přelomu století na vzestupu.
Na posledním plakátu je vyobrazena reklama pro pivovar v Bar-le-Duc v departementu Meuse.

Posterbook obsahuje plakáty jak na výšku, tak i na šířku a milovníci umělcova stylu se do něj zajisté na první pohled zamilují.
Manipulujte s publikaci ale s vyšší opatrností, plakáty mají tendenci z vazby velmi lehce vypadávat.

 

Obrazová publikace: Alfons Mucha

Autor: Daniel Kiecol
Jazyk: CZ / GB / D / F / E / I / NL / PORT / POL / GRE
Vazba: měkká
Počet stran: 24
Formát: 29,8 x 34 cm
ISBN/EAN: 9783741919206
Nakladatel: Könemann
Autor fotografií: Kamil Pekař
Rok vydání: 2017
Cena: 199 Kč / 169 Kč
www.slovart.cz