- Reklama -

Winston Churchill nákupy v Primarku zažít nemohl. Zemřel totiž čtyři roky před jeho založením. Winston říkal, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Byl to muž nesmlouvavý a tvrdý. Já nejsem bohatá a miluju levné věci, hlavně, jde-li o šatník. Když vidím šaty za tři stovky, moje nesmlouvavost a tvrdost jdou stranou.

Britský Primark, na domovské irské půdě známý jako Penneys, byl založen roku 1969 v Dublinu. Dnes má nejvíc obchodů v Anglii, statistiky uvádí 161 míst (kde můžete ztratit hlavu a spoustu peněz). Rozhodla jsem se o něm napsat, protože jeho plné regály mě straší ve snech a psaní je něco jako terapie.

Vyrazíte-li na nákupy do Londýna, největší Primark najdete na Oxford Street. Osobně doporučuji právě ten, protože v jiných nemusíte najít to, co hledáte. Na centrále mají holt všechno! Kanál youtube nabízí mraky videí s názvem Primark haul, kde afektované a ofinu neustále kontrolující dívky z celého světa předvedou před kamerou, co všechno se dá v daném měsíci v Primarku pořídit. Winston také říkal, procházíte-li peklem, pochodujte dál. Tudíž jestli jste zvládli videa dokoukat, budete mít perfektní přehled, co se dá zrovna sehnat. Následně vám nabízím pár tipů na to, jak zvládnout samotný nákup.

Nakupovat běžte hned v pátek po otvíračce (8 hodin ráno), oblečení nebude ležet na zemi, nebude pošlapané, velikosti nebudou zpřeházené (a Britky ještě spí).

Oblečte se co nejpohodlněji a co možná nejskromněji, v kabinkách vám to přijde vhod a nebudete zdržovat frontu táhnoucí se přes celou plochu obchodu.

Jeden den nakupujte doplňky, boty, kabelky, zkrátka to, co si nemusíte zkoušet v kabince, další den pak začněte zenovou meditací a připravte se na nejhorší. Do kabiny se smí vzít jen deset kusů, což je tristní, jelikož vy máte kusů padesát. Zpruzený Staff stojící u kabinek to nepochopí a bude vás nutit odložit vše přesahující počet deset.

S sebou si vezměte vodu a nějakou energy tyčinku, kdo řekl, že nákupy jsou relax, ten nic nezažil.

Celou dobu si opakujte, že žijeme jenom jednou a věta „tohle neunosim“ vás v letadle na cestě domů bude pronásledovat jak mor a vy budete hlavou třískat o sedadlo a litovat, že jste tak ekonomicky uvědomělá.

Londýn není jen Primark, taky je to TK Maxx nebo New Look a River Island, ale o tom třeba příště. Primark je zahrada Eden, všechno na jednom místě, dostupné a krásné. Pravdou je, že v posledních letech sice podražil, ale pořád se jedná o celkem levnou záležitost. S kvalitou oděvů je to jako s britským počasím, je proměnlivá. Některé kusy mi vydržely roky, jiné se rozpadly po prvním mrazu.

Může se také stát, že před obchodem uvidíte demonstranty, kteří upozorňují na to, že Primark využívá a zneužívá dětské pracanty a samozřejmě, jak už to bývá, neplatí lidem tolik, kolik by měl. Fair trade nečekejte. Ruku na srdce, kolik značek, které máme v šatníku, je fair trade?

To už nechávám na vašem svědomí, jestli je tenhle důvod překážkou, abyste do Primarku vkročili. Britská média informovala o tragédii v Dháce, kde zahynulo přes tisíc zaměstnanců, kteří šili oděvy pro Primark. Osmipatrová budova, kde pracovali, se zřítila. Tohle neštěstí ale nezabránilo tomu, aby se přestalo nakupovat – firma expanduje i do kontinentální Evropy. Primark najdete v Německu, Španělsku, Francii i Nizozemsku.
Berte tenhle článek pouze jako tip, kam za levnými nákupy v Londýně. Jedná se o krutě mainstreamovou záležitost z oblasti „guilty pleasure“.