Dnešní knižní tipy opět věnujeme nakladatelství Slovart a zaměříme se na publikace věnované filmu. Seznámíme se s kompletní historií kultovního filmu Pulp Fiction a podíváme se na 101 hororů a sci-fi filmů, které musíme vidět, než umřeme. Ačkoliv jsou knihy už staršího data, neměly by chybět v knihovně žádného filmového nadšence.

Jason Bailey – Pulp Fiction

V této vůbec první kompletní historii filmu, označeného týdeníkem Entertainment Weekly jako „nic menšího než přerod hlavního proudu americké kinematografie“, odhalíte všechno o výjimečném snímku Quentina Tarantina z roku 1994 – od jeho počátků přes senzační uvedení (ženy křičí! lidé omdlévají!) až po fenomenální vliv na to, jak jsou filmy vyráběny i přijímány.

pulp-fiction-1

Dostaneme se k detailům, které popisují, komu se podobá Marcellus Wallace (a co by mohlo být v jeho kufříku), proč jsou hamburgery – pokud možno ty od Big Kahuna – základem každé vydatné snídaně a mnohem víc.

pulp-fiction-2

Celá kniha je ilustrovaná obrázky inspirovanými filmem Pulp Fiction a kulturními prvky, které Tarantina ovlivnily a ohromujícím výběrem filmových momentek i nepoužitých pracovních záběrů.

pulp-fiction-3

Steven Jay Schneider – 101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete

Pletou se vám Dagobah a Délos, Mingové a Marloci? Chcete lépe porozumět 2001: Vesmírné odyssee?
Od nízkorozpočtové klasiky Flash Gordon až po strohý počítačově generovaný svět Matrixu, filmová sci-fi neustále posouvá vizuální i dramatické hranice lidské představivosti.
Díky science-fiction může kterýkoliv filmový žánr překročit do jiné dimenze a to doslova.

Komentáře filmových kritiků, historiků, badatelů a v tomto jedinečném průvodci, zasvěceně a s láskou osvětlují všechna ta blízká setkání, vzdálené planety, cesty časem, černé díry, podivínské kostýmy, futuristické technologie, záhadné síly, vesmírné koráby, světélkující nápoje a civilizace ukryté v podzemí.
Tato malá tlustá knížka zaujme každého fanouška sci-fi na první pohled. Dala by se nazvat i encyklopedií, obsahuje totiž snímky z roku 1902.

Nejsem žádný sci-fi fanoušek, knihu jsem však ukázala pár sci-fi geekům a ač to nečekali, i oni si zde našli pár filmů, které ještě neviděli.

scifi

Steven Jay Schneider – 101 hororů, které musíte vidět, než umřete

Hororové filmy fascinují i zneklidňují, protože právě v nich hledíme do tváře těm nejzákladnějším obavám: svým nočním můrám a úzkostem, vlastní zranitelnosti a hnusu, hrůzám z neznámého a strachu z nejrůznějších podob sexu, smrti nebo ztráty identity.

101-hororu

V publikaci spojili své síly filmoví kritici, historici a jiné veličiny akademické půdy a jejich znalost i míra zaujetí bezmála stoletím filmových upírů, zombie, kanibalů a zabijáckých maniaků kladou před čtenáře otázku: Zvládnete i dneska usnout při zhasnutém světlu?
Ačkoliv kniha obsahuje převážně hororovou klasiku, každý milovník tohoto žánru si zde zajisté najde to své.
Kniha také nabízí natolik děsivé fotografie, že bych možná uvítala i větší rozměr knihy, aby fotky co nejvíce vynikly…
Jak se říká: „Kdo se bojí, nesmí do lesa!“

Knihy zakoupíte na stránkách www.slovart.cz.