Několik posledních let rap obsazuje nejvyšší příčky světových hitparád a rychle nahrazuje pop a rock. Rapperem se dnes stává téměř každý druhý, klíčem k úspěchu nejsou však peníze, růžové vlasy nebo potetovaný obličej.

1Kendrick Lamar

Kendricka Lamara určitě neznají (čtěte nemilují) jen obdivovatelé Marvelu nebo filmu Black Panther a jeho soundtracku. I se svým metrem šedesát sedm totiž rozhodně ví, jak na sebe upozornit. A asi tak často, jako vy chodíte nakupovat, je on nominován na různé hudební ceny; už dvanáctkrát získal Grammy a jako jediný rapper obdržel Pullitzera. To ani nemluvím o tom, že na několik týdnů doslova ovládl Billboard Hot 100 Chart. A kdo neslyšel HUMBLE., jako by nežil.

2Eminem

Dal by se napsat příběh o klukovi z chudé rodiny vyrůstajícím v Detroitu s matkou závislou na prášcích, který začínal s rappovými battly někde v zapadlých klubech. Třeba něco na styl 8. míle? Nakonec by ale vše skončilo slávou, nespočtem ocenění a Oscarem za nejlepší píseň. Přece jen se jedná o jednoho z nejznámějších rapperů a neexistuje snad nikdo, kdo by neznal písničky jako Lose Yourself, Not Afraid nebo Love the Way You Lie stejně jako jeho jméno – Eminem, nebo legenda (jak chcete).

3Travis Scott

O Travisu Scottovi se poslední dobou často mluví. ‚Travis Scott má dítě s Kylie Jenner.‘ ‚Travis Scott koupil Kylie Jenner nové auto.‘ ,Travis Scott a Kylie Jenner tohle a tamto.‘ Důležitější ale je, že před půl rokem vydal nové album Astroworld a podle nás je geniální – ne nadarmo bylo získalo nominaci na Grammy. A písničky jako SICKO MODE nebo STARGAZING byste si určitě měli přidat do vašeho ‚new year, new me‘ playlistu.

4Stormzy

O Stormzym, který vypadá spíš jako basketbalista než jako rapper, jsem slyšela poprvé minulý rok, když si z BRIT Awards odnesl hned dvě ceny, a sice za nejlepší mužský výkon a nejlepší album Gang Signs & Prayer. Od té doby ho taky pořád poslouchám, protože u Big For Your Boots rozhodně nezůstanete v klidu a písničky jako Blinded By Your Grace nebo Let Me Down s Jorjou Smith zase tvrdě zaútočí na vaše city.

5Drake

Je několik věcí, které si do životopisu nemůže napsat nikdo jiný než Drake. Před svou hudební kariérou vystupoval osm let v televizním seriálu Degrassi: The Next Generation. Měl vztah s Rihannou (a že jim to spolu fakt slušelo!). Alba Thank Me Later se v USA prodalo přes 1,4 milionů kusů. Má svou hvězdu na kanadském chodníku slávy. A hlavně – má jedny z nejznámějších a nejhranějších songů vůbec. Hotline Bling (1,4 mld), Work s Rihannou (1 mld), God’s Plan (929 mil) a klidně bych mohla pokračovat dál.

6Migos

Quavo, Takeoff a Offset aka Migos. Jejich průlomovým singlem byl rozhodně Versace, který zpropagoval právě Drake tím, že ho zremixoval. Od té doby vydali několik alb a jejich písničky jsem slyšela hrát i v losangeleském rádiu. Takže Bad and Boujee s Lil Uzi Vert, I Get The Bag s Gucci Mane nebo Walk It Talk It s Drakem si určitě pusťte na víkendové party a pořádně to rozjeďte!

7ASAP Rocky

Kromě toho, že je to podle mě jeden z nejhezčích a nejlépe oblékaných mužů ve vesmíru, je to i rapper. V roce 2006 začínal s hudební skupinou ASAP Mob společně s lidmi jako ASAP Ferg nebo ASAP TyY. Teď vystupuje sólově, a kromě hudby se věnuje i designu, spolupracoval i se značkami jako je Dior nebo Guess. Ale nepíšu o něm proto, že bychom spolu měli hezké děti, ale protože to, co dělá, dělá opravdu dobře. Takže si povinně poslechněte Praise The Lord, Multiply nebo moji oblíbenou LSD.

8Mac Miller

Malcolm James McCormick. Jeden z těch sympatických lidí, který, i když na to možná nevypadal, měl svého vnitřního démona – kokain. Kvůli němu je už půl roku po smrti, přestože se mi tomu stále nechce věřit. Jeho songy mě ale asi nikdy neomrzí. I po sedmi letech si ráda poslechnu Knock Knock nebo Best Day Ever, stejně tak jako jeho nejnovější album Swimming. Takže jak zpívá Ariana ‚Wish I could say thank you to Malcolm, cause he was an angel‘. Thank you Mac.

9Cardi B

V těchto tipech nesmím zapomenout ani na ženy. Nicky Minaj, Missy Elliot, Iggy Azaela, M.I.A., Angel Haze, Azealia Banks nebo Cardi B. Zapojím tady trošku girl power a řeknu, že všechny jsou skvělé. A i když Cardi B v rozhovorech nerozumím ani slovo, tak hudbu dělat umí a je mnohem lepší rapperka než striptérka. Možná proto je taky skoro každá její písnička na vrcholech hitparád. Takže tady je Cardi B a její asi nejznámější Bodak Yellow.

10Kanye West

Kromě toho, že se stará o svoje tři děti a ženu s asi nejznámějším jménem v Americe, vytvořil vlastní kolekci oblečení a snaží se z Ameriky udělat lepší místo, věnuje se pořád i hudbě. A pokud jste ještě neslyšeli I Love It, o čemž pochybuju, ale chcete, aby vám to celý příští týden hrálo v hlavě pořád dokola, tak do toho! Jinak na Stronger z roku 2007 také nedám dopustit.

11Macklemore

Upřímně mě moc nenapadá, co o tomhle sympatickém Američanovi napsat, ale chtěla jsem ho mít také ve své sbírce. Zopakujeme si tedy počty: jeho nejznámější písnička bude asi Thrift Shop, která získala hned dvě ceny Grammy a na YouTube si ji pustilo přes 1,2 miliardy lidí. A když sečteme třeba pět jeho nejlepších skladeb, tak to dělá 2 683 319 618 zhlédnutí. A to podle mě není vůbec špatné. Na oslavu si můžete pustit moji oblíbenou Marmelade s Lil Yachtym.

12XXXTentacion

Christopher R. Weingarten v časopise Rolling Stone napsal, že Look At Me! je pro dnešní generaci soundcloudového rapu stejně geniální a přelomové jako Smells Like Teen Spirit od Nirvany. A měl pravdu. Za jeho hudbou se totiž skrývá víc než jen slova a tóny. Jsou to především emoce, které do ní dokáže promítnout, a které v posluchači dokáže vyvolat. A to ani nemluvím o tom, že víc než v sebe věřil v to, že lidi dokážou cokoliv. Možná i to bylo příčinou, že byl 18. června zavražděn ve svém autě. Zanechal však za sebou odkaz v podobě naprosto geniální hudby. SAD! Moonlight. Nové album Skins. RIP X.

13Jaden Smith

Pokud je váš otec Will Smith, tak s jeho geny asi máte předurčeno dokázat velké věci. Odmala hrajete ve filmech a ve čtrnácti vydáte první album. Ale ne, především jde ve všem vidět obrovský kus práce a velký posun. Album SYRE, které vyšlo před třemi lety, je asi jedno z pěti alb, keré na Spotify můžu poslouchat pořád a pořád dokola. Ať už je to Icon a Watch Me nebo pomalé B. Super. Super. Super.

14G-Eazy

Jeho první LP vyšlo už v roce 2009, ale kdo je opravdu G-Eazy, se podle mě ukázalo, až když vydal album These Things Happen. I Mean It, Been On nebo Let’s Get Lost jsou totiž pořád jedny z jeho nejstreamovanějších písniček. Me, Myself & I ani nezmiňuju, protože tu si pobrukují snad i děti ve školce, zato rozhodně nesmím zapomenout na jeho nejnovější album The Beautiful & Damned.

15Post Malone

Povinně si na YouTube pusťte Why Don’t You Love Me? Pravděpodobně se budete smát a v duchu doufat, aby jednou vaše dítě nedávalo na internet podobná videa.

Každopádně dnes je tenhle kluk jeden z nejposlouchanějších interpretů, vydělává miliony a byl letos rovnou čtyřikrát nominován na cenu Grammy. Jeho písnička hraje i v novém snímku Spider-Man: Into the Spider-Verse, takže se mu to nakonec všechno vyplatilo.