- Reklama -

Elon Musk je označován za největšího inovátora současnosti, podnikatelského génia velikosti Steva Jobse. Také za workoholika, nesnesitelného egocentrika a podivína.

Především je ale Musk technologických vizionářem, který mění science fiction v realitu: jeho atraktivní elektrické vozy Tesla ukazují budoucnost automobilů, SpaceX létá pro NASA na oběžnou dráhu a chystá se na Mars a třetí Muskova společnost SolarCity přivedla miliony Američanů ke sluneční energii.

Muskova biografie je strhující kronikou Muskových úspěchů i selhání. Investigativní reportér Ashlee Vance získal jako jediný novinář exkluzivní přístup k Muskovi a kromě něj vyzpovídal na tři sta jeho kolegů, členů rodiny, přátel i kritiků. Zajímáte-li se o osobnosti, které ovlivní naši budoucnost, začněte u této knihy.

Najdete v ní vylíčení Elonova tvrdého dětství v Jižní Africe, v němž nechyběla otcova tvrdá ruka, šikana od spolužáků i jeho útěk do Kanady a USA.
Jako mladý Musk pohádkově zbohatl díky internetovému inzertnímu start-upu Zip2 a především díky PayPalu, který spoluzaložil a poté prodal na eBay.

Autor knihy neopomněl samozřejmě bouřlivé příběhy společnosti Tesla Motors a SpaceX, které několikrát málem zbankrotovaly, aby nakonec obě triumfálně uspěly. Na ty navazuje i popis dalších Muskových projektů, jako je kolonizace Marsu nebo potrubní rychlodráha Hyperloop, jezdící rychlostí 1 300 km/h.

Nechybí ani vylíčení složitého života „průmyslové celebrity“, poznamenaném dvěma rozvody a smrtí syna. „Měl bych si najít přítelkyní…“ zamýšlí se Musk v jedné pasáži knihy a pokračuje: „Kolik potřebuje žena od muže pozornosti? 10 hodin týdně?“

Biografie jej popisuje coby nesmírně inteligentního miliardáře, který pevně věří svým velmi odvážným vizím a zasvětil jim v podstatě celý život. Zakladatel Googlu Larry Page mu dokonce možná přenechá svůj astronomický majetek, aby mohl uskutečnit své nejsmělejší plány.

Životopis Elona Muska se čte podobně jako životopis Stevea Jobse. Ačkoliv oba byli jiného zaměření a v Muskově životopise se píše, že by se Jobs a Musk srovnávat vůbec neměli, oba mají společný zápal a vášeň pro svou věc, dokáží svými nápady ohromit a nadchnout lidi po celém světě, ani jeden z nich nepřemýšlí v malém měřítku a fráze „to nejde“ pro ně není přípustná. Oba se podobně chovají i ke svým zaměstnancům: na jednu stranu je dokáží povzbudit, aby ze sebe vydali to nejlepší, na druhou stranu je nemilosrdně vyhodí za sebemenší prohřešek. A zatímco bohužel jeden z těchto velikánů předčasně zemřel, druhý je na vrcholu svých sil.

Kniha je velmi čtivá a ač jsem měla původně obavy z nadmíry technického textu, vše je popsáno jednoduše a srozumitelně, že i čtenář, který se o problematiku zajímá jen zběžně, se v popisu Muskových plánů a detailním rozboru projektů neztratí.

Ashlee Vance mi naservíroval přesně to, co jsem očekávala – podrobný a zajímavě podaný životopis unikátního člověka, o kterém mluví a obdivuje jej celý svět.
Jediné, co bych uvítala, by bylo více komentářů samotného Elona Muska, ale když předpokládáte, že na ženu vám bude stačit vyhradit si zhruba 10 hodin týdně, pozastavujete se nad tím, že o víkendech nechodí vaši zaměstnanci do práce stejně jako přes týden, v letadle trávíte možná více času než na zemi a vaší největší starostí je záchrana lidstva, neřadíte pár komentářů do knihy na vrchol svých priorit…:)

 

Kniha: Elon Musk

Autor: Ashlee Vance
Originální název: Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (2015)
Žánr: Biografie a memoáry
Vydáno: 2015, Jan Melvil
Počet stran: 368
Překlad: Eva Nevrlá
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-0-06-230123-9, 978-80-87270-73-8
Cena: 339 Kč / 399 Kč
www.melvil.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Informační hodnota
10
Originalita
10