- Reklama -

Jméno Jacka Rozparovače obletělo celý svět. Avšak příběh o jeho „dvojníkovi“ nemusí být všem tak známý. Vydavatelství Tympanum přichází s oceňovaným románem Ďábel v Bílém městě aneb Vraždy, kouzla a šílenství na výstavě, která změnila Ameriku.

Píše se rok 1893 a v Chicagu probíhá Světová kolumbovská výstava připomínající 400 let od objevení Ameriky. Jedna z největších výstav v dějinách lidstva má však i své stinné stránky.

Příběh Ďábel v Bílém městě je beletrizovanou literaturou faktu, která staví na skutečných událostech. Erik Larson, autor této knihy, popisuje dva paralelní příběhy, jež spolu na první pohled příliš nesouvisí. Na jedné straně stojí obsáhlý popis příprav a průběhu světové výstavy a na té druhé sériový vrah H. H. Holmes, který si v roce 1893 při příležitosti probíhající výstavy otevírá hotel, do kterého se snaží nalákat co nejvíce svých obětí. Ve speciálně zkonstruované budově ukrývající bludiště mučíren a dokonce i plynovou komoru zavraždil desítky lidí.

Potenciál historické události a řádění masového vraha dokázal autor plně využít. Stvořil tak dechberoucí příběh, který je z části postaven na kontrastu mezi vytříbeností a plánováním výstavy a z části zvrácenou myslí vraha.

Audiokniha obsahuje mnoho zajímavých detailů, díky nimž si posluchač může utvořit reálnou představu o společnosti a době, ve které se román odehrává. Sám autor se považuje nejen za spisovatele, ale i za badatele. Veškeré rešerše k dílu prováděl on sám a ve svých dílech klade důraz na to, aby vše co nejvíce odpovídalo historickým poznatkům.

Miroslavu Černému, který propůjčil hlas postavám, nelze upřít vypravěčský talent. Se všemi hrdiny příběhu dokázal dokonale splynout. Perfektně zvládnutá intonace v posluchači vyvolává pocit, jako by se on sám ocitnul v ulicích Chicaga a podílel se na plánování jak výstavy, tak Holmesových vraždách. Dramatická i klidná hudba pak dokresluje atmosféru doby i jednotlivé předěly mezi kapitolami.

Larsonova kniha není lehkou záležitostí a vyžaduje plnou pozornost posluchače. Proto doporučuji pohodlně se usadit v křesle, nasadit sluchátka a v klidu se zaposlouchat do příběhu, který změnil Ameriku.

 

Audiokniha: Ďábel v Bílém městě

Autor: Erik Larson
Čte: Miroslav Černý
Režie, střih a mastering: Jiří Lukášek
Hudba: Dominik Svoboda
Stopáž: 2 mp3 CD / 19 hodin a 57 minut
Verze: Nezkrácená
Cena: 399 Kč
www.tympanum.cz

PŘEHLED RECENZE
Přednes
10
Zvuk
10
Hudba
9