- Reklama -

Audiokniha Solaris se na českém trhu pohybuje už nějaký ten pátek. Loni si ji vzalo do parády vydavatelství Tympánum a vzniklo něco neobvyklého. Záhadný vesmírný příběh zase ožívá hlasy Richarda Honzoviče a Renaty Volfové, tentokrát podbarven krystalickým hudebním doprovodem z dílny studia Needles.

Solaris patří k nejznámějším sci-fi příběhům. Dočkalo se už dvou filmových zpracování – první se tématu chopil Tarkovski, po něm převzal otěže Steven Soderbergh, vzal si na pomoc George Clooneyho a Nataschu McElhone – a jak to dopadlo. Vypreparoval dějovou linku, tu okleštil a ozdobil ji pár pozlátky. Ale o hollywoodských zločinech na literatuře zase jindy…

Kniha Stanislawa Lema dopraví čtenáře na odlehlou vesmírnou stanici u záhadné planety Solaris. Tamní vědci, zdá se, podléhají zvláštnímu fenoménu. Což nováček Chris X brzy pozná na vlastní kůži. Donedávna nečinná planeta oplývá zvláštní „schopností“. Dokáže vytáhnout nejsilnější z lidských vzpomínek a zformovat její dokonalý odlitek. Chrise jednou ráno probudí pohlazení jeho dávno mrtvé ženy Harry. Jenže nejsme ve vesmíru Vetřelce, nebo jiných akčních příbězích a tenhle klon není agresivní. Má Harryinu mysl, vzpomínky zprostředkované skrze ty Chrisovy. Vypadá jako ona, mluví jako ona, jedná obdobně. Časem se mezi těmi dvěma vyvine cit, který nemá nic společného s mrtvou minulostí. Jenže nikdo nemůže žít s nestálou iluzí…

Lem proniká tenkou vrstvou dělící sny a realitu a opatrně je míchá dohromady. Pokládá otázky ohledně lidské existence, forem lásky a toho, co je pro nás vlastně důležité. Zpochybňuje to, jak vnímáme veškeré události našeho života a osoby nám nejbližší. Aplikuje oblíbené „vše je relativní“ a hrdina se nebojí vrhnout do neprozkoumaných vod a pokusit se je uchopit.
Nejedná se o běžný sci-fi příběh – Solaris je balada o lásce dvou bytostí, zasazená na neobvyklé místo, obohacená o množství vědecko-fantastických průpovídek a přednášek. Proto jí možná nemusí každý přijít na chuť. Někteří si budou stěžovat, že byla kniha patetická a nedostalo se jim žádného napětí. Jiní, že příběh byl neustále rušen pindáním o planetě a vesmíru, které nikoho nezajímalo. Snad tím, že jsem neměla ponětí, do čeho se pouštím, jsem vyšla nedotčena oběma.

Knihu považuji za neobvyklou fúzi romantiky a vědy, která vyzní ve své plné kráse. Zvlášť proto, že hlasy Richarda Honzoviče a Renaty Volfové vám nedovolí usnout. Občasné napětí, zoufalství, láska a všudypřítomný melancholický smutek je z nich krásně cítit. Oba nezklamali, jejich zkušenost s rozhlasovou prací je patrná. Mají skvělou dikci, intonují, kde mají a s textem si příjemně hrají.

Solaris

Co se týče hudebního podkladu od Needles, často z něj mrazí. Kovový zvuk stanice, duté ozvěny vesmíru – dovolí vám ponořit se do příběhu a připadat si, že nahlížíte oknem na veškeré dění. Podobné přikrášlení by prospělo mnoha knihám, dodá jim život.
Jaké je tedy Solaris? Jiné, chladné, plné neutěšených úvah a lidských slabostí. Zvláštní planeta umožňuje autorovi nenásilně zhmotnit to nejsilnější z lidského podvědomí a převést to do čtivé podoby. Jestli se na tuhle konfrontaci cítíte a jste ochotni odpustit mírný patos, knihu si určitě poslechněte.

 

Audiokniha: Solaris

Autor: Stanisław Lem
Čte: Renata Volfová, Richard Honzovič
Stopáž: 2 mp3-CD | 9 hodin 30 minut
Datum vydání: 20.10.2014
Cena: 399 Kč
www.tympanum.cz

PŘEHLED RECENZE
Přednes
10
Zvuk
10
Hudba
10