- Reklama -

Jednoho slunečného poledne se svět Arthura Denta zhroutil. Jeho dům byl zdemolován a vogonská flotila zničila planetu Zemi. Ale NEPROPADEJTE PANICE! Arthur je v pořádku. A v rámci možností se mu daří dobře. Jeho přítel se ukázal býti mimozemšťanem zběhlým v intergalaktickém stopování a na poslední chvíli je oba zachránil před zkázou.
Odstartoval tím kolotoč událostí zahrnující trávení času s šíleným prezidentem galaxie v kradené lodi, se zlatou rybkou v uchu a prchání před bílými myškami, které chtějí získat Arthurův mozek.

Stopařův průvodce po galaxii je udělátko, které by ve svém vlastnictví uvítal snad každý. Encyklopedie zahrnující všechno známé ve vesmíru. Odpoví vám na otázky jako „Proč je vhodné brát si s sebou na cesty vlastní ručník?” nebo „Proč mi po poslechu vogonské poezie málem explodoval mozek?” Nečekejte akademické odpovědi. Průvodce je, stejně jako samotná kniha, dost od rány. Nešetří humorem a nebojí se zabíhat do absurdna.

 

Stopařův průvodce

 

Na Stopařově průvodci je dost patrné, že vznikal původně jako rozhlasová hra. Podoba audioknihy příběhu sluší víc, než papírová forma. Vojtěch Dyk totiž postavy uchopil dost po svém. Hraje si s hlasem takovým způsobem, že vás nezřídka donutí se rozchechtat na celé kolo. Zákeřní Vogoni, kteří zní jako Karel Gott nadopovaný utlumujícími léky, Zafod Bíblbrox mi zase připomíná nejednoho brněnského hospodského štamgasta. Korunu všemu nasazuje Hlubina myšlení až nepříjemně připomínající Miloše Zemana. Přidejte ubrebentěné myšky, melancholického robota a upištěnou Trillian a máte tu bublající kotlík zvuků, které vás k poslechu připoutají, ať už chcete, nebo ne.

 

 

Přebal vás nezmate, protože audio verze knihy je věrná původnímu grafickému návrhu Pavla Růta. Vzhledem k tomu, že se jedná o pentalogii, jsem zvědavá, jestli se můžeme těšit i na další díly. Přeci jen by mě zajímalo, jak to s Arthurem nakonec dopadne.

 

Audiokniha: Stopařův průvodce galaxií

Autor: Douglas Adams
Čte: Vojtěch Dyk
Režie: Lukáš SKUTR Trpišovský
Stopáž: 1 mp3 CD | 5 audio CD | 6 h 28 min
Cena: 399 Kč
www.tympanum.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Přednes
10
Zvuk
10
Hudba
10