Je libo potkat se se starými známými? Není problém, moc se toho nezměnilo. Trpaslíci pořád klejou, až se hory zelenají. Marigold si nevidí do pusy a zaplétá se do průšvihů. A Geralt brousí čarodějky. Přesto mnozí říkají, že tenhle Sapkowski není úplně sám sebou. Proč?

Předně, Geralt se nikdy nezalekl žádné situace a rozhodně není hlupák. Na začátku Bouřkové sezóny se však zcela začátečnicky nechá připravit o oba své zaklínačské meče. Ale fajn, řekněme si, že už má nějaký ten věk a pro změnu se rozhodl plně důvěřovat byrokracii. Je to docela dobrý odpich pro celý následující příběh. Na cestě za odcizenými meči Geralta potká hromada událostí, které najednou jako by získaly prioritu. A meče se dekují na druhou, ne-li třetí kolej. To mi připadalo zvláštní. Stejně tak přehnaná nálož latinských výrazů, která se na nás valí z úst čarodějů. Oproti všem předchozím dobrodružstvím Geralta je tohle podivné a působí trochu nemastně, neslaně.

Jedna věc rozhodně zůstává stejná. Všechny hlavní zápletky a postavy jsou nějakým způsobem spojené. Zapadají do sebe jako puzzle. Některé momenty, jako uvěznění a soud Geralta kvůli intrikám čarodějky, byly zbytečné. Sympatické byly hloupé spory čarodějů a jejich přesvědčení o vlastním ušlechtilém jednání. Lidská pošetilost v té nejlepší formě. To je vlastně jedna ze Zaklínačových hlavních devíz – paralela se světem kolem nás. Řeší nadčasové problémy a přistupuje k nim se stoickým klidem (nebo s dobře mířenou ránou). Celá kniha je tak bohatá na drsné výrazy, nevybíravé chování a to nejhorší z lidské povahy.

Andrzej Sapkowski

Audioknihu si vzal do parády divadelní a filmový herec Martin Finger – stejně jako předchozí díly Sapkowského ságy. A nemám důvod mu kvůli tomu lát. Jeho klidný hlas s náznakem jízlivosti tak nějak koresponduje s celou atmosférou, která je v Zaklínači budována. Epicky hrdinský příběh, který se dost často nebere vůbec vážně a neváhá se pořádně shodit. Budiž Martinovi ke cti, že se s přehledem vypořádal se vším, od lidové mluvy trpaslíků, po přehnaně učená vyjádření čarodějů, kteří latinou nešetří.

Jednotlivé kapitoly jsou proloženy hudební vložkou a úryvkem z fiktivní literatury v zaklínačově světě. Knize nijak neškodí, pomáhají lepší orientaci v příběhu a když se na ně soustředíte, dozvíte se spoustu zajímavých perliček. Jedinou nevýhodou audioknihy může být její délka. Nedosahuje sice monstrózních rozměrů Hry o trůny, ale přes 12 hodin si na ni vyšetřit musíte.

 

Audiokniha: Zaklínač: Bouřková sezóna

Autor: Andrzej Sapkowski
Čte: Martin Finger
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 2 mp3 CD
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 1 .6. 2015
www.tympanum.cz

PŘEHLED RECENZE
Zvuk
10
Hudba
10
Přednes
10