Kniha Bohemian Taboo Stories s podtitulem O lidech, kteří dělají něco sexy vznikala dva roky a letos na podzim mohla vyjít i díky podpoře projektu na Hithitu. Na knize se podílelo dvacet autorů v čele s Henrykem Mrejzkem, kteří na jejích stránkách sdílí svůj příběh. A co mají tito lidé společného? Jejich činnost se nějakým způsobem dotýká oblasti sexuality či erotiky. I v dnešní naoko tolerantní době jde o odvážný a originální počin, což kvituji s nadšením. Jen škoda, že tuhle knížku si s sebou do postele nevezmete.

Bohemian Taboo Stories je jen prvním krůčkem společnosti Bohemian Taboo. Jejím cílem je vytvořit platformu se zaměřením na vzdělávání, výzkum, podporu současného umění a další aspekty společenského života, vše samozřejmě propojené se sexualitou a erotikou. Bohemian Taboo tak chtějí rozjet opravdovou osvětu, která, ruku na srdce, nám chybí, přestože máme 21. století. Současná společnost je, co se sexuality týče, poněkud rozpolcená. Na jednu stranu je sex všude kolem nás a nahota ve filmech už spíše nudí, než pobuřuje, na druhou stranu je společnost paradoxně puritánská a netolerantní vůči jinakosti. A může jít „jen“ o homosexuály. Viz nedávné výroky Jany Jochové v pořadu Rozstřel.

Než se ale podaří činnost Bohemian Taboo nastartovat, je třeba se s touto společností trochu seznámit. A od toho je zde právě kniha Bohemian Taboo Stories. Dvacet příběhů lidí, kteří dělají něco sexy. Autentických, přímo od nich. Pestrých a různorodých, stejně jako ti, kteří je vyprávějí. Čtivých, oči otevírajících a k zamyšlení nutících. Příběhy lidí, kteří se vám otevírají a sdílí s vámi to nejintimnější, co mají – svou sexualitu. Nebo také ne. Jen někteří totiž hovoří o tom, jak to s nimi vlastně je. Většinou ti odvážnější, kteří se nebojí přiznat, že ke štěstí potřebují více partnerů (Henryk Mrejzek, Petr Jedinák, Luboš Y. Koláček) nebo bič a provazy (Edna Kinbaku, Katastrofé, Míla Bugtcher, manželé Pospíšilovi).

V knize jsou ale i méně „šokující“ zpovědi, například kapitola korzetiérky Riway Nerony je téměř pohádkou o tom, jak se z ošklivého káčátka vyklubala zatraceně sexy labuť. S módou souvisí i příběhy Petry a Matyldy z Little Fetish Shop (protože i kožené erotické svršky mohou být elegantní) a Dannyho, zakladatele značky BORN !N PORN. Režisér a herec Tomáš Dianiška píše o tom, jak rád porušuje divadelní zásadu, že sex na jevišti se naznačí zatměním. David N. Jahn popisuje cestu ke svému titulu krále české burlesky.

A pak jsou tu „úplně nudní“ lidé, kteří svou sexualitou nevybočují z mainstreamu. Ale o to záslužnější věci dělají. Například Lucie Šídová z organizací Freya a Rozkoš bez Rizika, iniciátorka programu Právo na sex, jehož cílem bylo otevřít téma sexuální asistence pro lidi s postižením. Organizaci Rozkoš bez Rizika založila Hana Malinová, jež je také jednou z přispěvatelek knihy. O sexu na školách přednášejí Kamil Janiš a Matěj Vaněček, praktickému výzkumu se v Laboratoři evoluční sexuologie a psychopatologie věnuje Kateřina Klapilová. A samozřejmě nemůže chybět ani příběh Kateřiny Saparové, která stála u zrodu Prague Pride.

Kniha tak nabízí spoustu zajímavých a inspirativních osobností, které vám buď představí svůj životní příběh a to, jak se k tématu sexu dostaly, nebo jen zkrátka popíší, co dělají a proč. Každý vypráví svůj příběh jinak, někteří jsou věcní, jiní popíší několik stran a někteří vám dveře do svého nitra jen pootevřou a nechají vás nahlédnout třeba jen na jednu konkrétní vzpomínku, která nakonec vlastně ani nic moc neříká a informace se dozvíte jen z medailonku, který předchází každé kapitole. Ale právě díky tomu, že je každá kapitola jiná, je kniha atraktivní. Navíc je neuvěřitelně čtivá, což do jisté míry zapříčiňují i velká písmena.

To je na druhou stranu trochu nevýhoda knihy, protože velká písmena a bohatý obrazový materiál znamenají víc stran. Konkrétně 350. O formátu necelé A4 a s papírem vyšší gramáže. Výsledkem je celkem těžká bichle, kterou si s sebou do postele opravdu nevezmete. Nebo kamkoli jinam, když už jsme u toho. Osobní problém mám také s měkkou vazbou, u níž se při této tíze snadno láme hřbet. U některých fotek, jejichž hlavní část je celkem nešťastně situována právě u hřbetu (například portrét Davida N. Jahna, ale i další), se pak musíte rozhodnout: buď je oželíte, nebo si je chcete prohlédnout pořádně.

Pak se ale lámání hřbetu a nevzhledným prasklinám na obálce nevyhnete. Poslední vadou na kráse jinak velmi zajímavé knihy je její jazyková stránka. Ve větě občas chybí (nebo přebývá) čárka či dokonce slovo, na jednom místě se nepodařilo uhlídat malá a velká písmena. Nad tím by se ještě dalo mávnout rukou. Ovšem spojení „nejrannější vzpomínka“ (s. 203) se už opravdu omluvit nedá, i když se jedná o začínající projekt, jemuž k životu pomohla sbírka na Hithitu.

KNIHA: BOHEMIAN TABOO STORIES

Autor: Michal Rejzek a kolektiv
Jazyková redakce: Hana Lundiaková
Nakladatel: Bohemian Taboo
Rok vydání: 2019
Počet stran: 352
Cena: 899 Kč
www.bohemiantaboo.com

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
6
Obsah
8
Informační hodnota
9
Práce s jazykem
4
recenze-bohemian-taboo-storiesBohemian Taboo Stories přináší pohled do života dvaceti zajímavých a inspirativních osobností, které dělají opravdu sexy věci. Ať už se věnují výzkumu, pracují v prospěšných organizacích nebo jsou umělci. Je možné, že Bohemian Taboo se tak podaří nastartovat věcná a otevřená debata o sexualitě, která nám stále trochu chybí. Kniha je čtivá a příběhy jsou bohatě ilustrované, i když některé z fotografií jsou nešťastně situované ke hřbetu, který musíte zlomit, chcete-li si ji pořádně prohlédnout. Lámání hřbetu u měkké vazby se ale nevyhnete ani tak, vzhledem k objemnosti knihy.