20. ledna 2023 se uskutečnila premiéra inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, která se na jeviště Moravského divadla vrátila po více jak třiceti letech. Stejně jako u předchozí inscenace MDO režírované Pavlem Khekem – Nedotknutelní – byla divadelní inscenace „Přeletu“ inspirována nejen filmovou adaptací, ale i jeho knižní předlohou od Kena Kenseye Vyhoďme ho z kola ven. I přes to, že se jedná o známý příběh Rendla McMurphyho (Zdeněk Julina), který se dostane do psychiatrické léčebny vedené tzv. Velkou sestrou Ratchedovou (Vendula Nováková), s níž se dostává do konfliktů, sklidila inscenace obrovský úspěch. Fantastické výkony herců a skvělá práce tvůrců zapříčinila zařazení tohoto díla na příčku jedné z nejúspěšnějších her MDO nejen v sezóně 2022/23. 

Moravské divadlo Olomouc, Přelet nad kukaččím hnízdem

Pavel Khek, současný umělecký šéf Klicperova divadla, má na svém kontě několik desítek úspěšných režijních děl nejen v královehradecké divadelní instituci, nýbrž i ve Vinohradském divadle, kde v těchto dnech připravuje nové podaní španělského dramatu Vzpoura lásky, nebo v Moravském divadle v Olomouci. Právě v Olomouci se do podvědomí hanáckých diváků zapsal inscenací Nedotknutelní (2020), která se neustále těší bohaté návštěvnosti a oblibě. Po třech letech se do Olomouce vrátil, aby zrežíroval dílo opět inspirované nejen světoznámým filmem, ale i jeho knižní předlohou Kena Keseye Vyhoďme ho z kola ven. 

Stálého diváka Moravského divadla muselo zarazit herecké obsazení. Fakt, že většina činoherního souboru je spíše komediálně zaměřena, je všeobecně znám. O to více diváky vzbuzovala zvědavost vidět herce v dramatičtějších rolích. Zvědavé bylo nejen publikum, ale i samotní herci, kteří si v některých situacích museli prožít peklo. Obzvláště ve druhé polovině inscenace, kdy dochází k fatálnímu zvratu, který nevyústí v žádný happyend. Už samotný plakát napovídal, že se bude jednat o náročné dílo. Na plakátu je vyobrazena tzv. velká sestra v podání jedné z nejstěžejnějších komiček činoherního souboru Venduly Novákové, která však, stejně jako ostatní herci, svou postavu ztvárnila na jedničku. Spolu s Janem Ťoupalíkem, představitelem Náčelníka, ukázali publiku, že dokáží zahrát i vážné role. Velký ohlas vzbudila i postava McMurphyho ve věrohodném podání nového člena souboru Zdeňka Juliny. V postranní nezůstali ani ostatní herci, kteří předvedli bravurní výkony v rolích pacientů psychiatrické léčebny, díky čemuž dali divákovi pocit, že se opravdu nachází v ústavu pro psychicky nemocné. 

Na to, že na nazkoušení díla měli členové činohry, kvůli komplikacím, pouze 5 týdnů, namísto klasických sedmi, jsou herecké výkony fantastické a právem oceněné aplausem ve stoje. I přes to je potřeba si uvědomit, že herci své role neustále vyvíjí, pracují s nimi i po uvedení inscenace do programu divadla. Taktéž považuji za důležité mít jako divák na vědomí, že ne vše může být tak, jak se mi na první pohled zdá. Protože to, co já mohu brát obrazně s nadsázkou, může být pro herce velmi náročné. 

DIVADLO: PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

Režie:  Pavel Khek
Překlad: Jaroslav Kořán
Scéna a kostýmy: Michal Syrový
Hudební spolupráce: Vladimír Nejedlý
Pohybová spolupráce: Martin Šimek
Inspicient: Věra Šindlářová
Nápověda: Ivana Smudová
Hrají: Zdeněk Julina, Vendula Nováková, Romana Julinová, Lukáš Červenka, Tomáš Krejčí, Jan Ťoupalík, Marek Pešl, Pavel Hekela j.h., Jaroslav Krejčí, Petr Vaněk, Adam Sychrow j. h., Václav Bahník, Natálie Tichánková, Lenka Kočišová, Lukáš Pořízka j. h., Roman Vencl
www.moravskedivadlo.cz

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgyně
9
Zpracování
9
Výprava
8
Herecké výkony
10
recenze-divadlo-prelet-nad-kukaccim-hnizdemHerecké výkony, které diváka dokáží vtáhnout do chladného děje odehrávajícího se v americké psychiatrické léčebně a svými povahami se mu zaryjí pod kůži, provedení režiséra Pavla Kheka, který opět dokázal převést světoznámé knižní a filmové dílo do podoby divadelní adaptace značně ovlivněné omezeným prostředím divadla. To vše právem láká diváky, některé opakovaně, na novou inscenaci činoherního souboru Moravského divadla Olomouc Přelet nad kukaččím hnízdem.