- Reklama -

Lovestory v různých podobách a tvarech měly vždy úspěch, zvlášť mezi něžným pohlavím. Lásku na divadelních prknech opěvovali i takoví velikáni, jakými byli William Shakespeare nebo Molière. Není ale láska jako láska. V brněnské Redutě opět dokázali, že umí čapnout za koule i to nejběžnější téma a dostat z něj něco šokujícího.

Myslíte si, že zamilovat se mohou jen děvčata v rozpuku mládí? Že láska starých nikoho nezajímá? Garantuji vám, že inscenace Strach jíst duši vás přesvědčí o opaku. Na pódiu brněnské Reduty je uváděn příběh o lásce staré německé uklízečky a mladého ztepilého Araba, který do Německa přijel pracovat. Pokud už tady vytahujete vidle a smýká vámi spravedlivý hněv, nečtěte dál. Ti, kdož mají pro kebab uděláno, se dočkají spravedlivé odměny v podobě neskutečně zábavného, milého a chytrého představení. Tvůrci našli inspiraci v německém filmu z 80. let a zůstali věrní předloze. Donesli nám kouř ze zaplivaného šantánu, šílený osmdesátkový pop a ještě šílenější módu mrkváčů, džínových kompletů a úsměvných účesů.

Scéna i kostýmy z dílny Jana Štěpánka opravdu stály za to. Zvlášť zlaté oblečky s vytvarovanými břišními a prsními svaly, které dělaly z obnažených mladíků cukříky. Díky tomu se u tyčí nevlnily chlupaté pupíky, ale matoucí atraktivní figury. Stěžejní dekorací celého představení byla dozajista socha jednorožce s velkým penisem, která vévodila obrovskému růžovému letišti. Možná jste zaznamenali menší poprask, který způsobila v regionálních médiích. Hra se prostě sexu nebála a proč taky, je běžnou součástí našeho života a do divadla proto patří. Kabaretní střihy se zpěvem, zlatým kouzelníkem a němčinou byly zarážející, ale hře slušely.

Už od začátku vám herci slibují pohádku a tu taky dostanete. Prastará Sněhurka s arabskými trpaslíky, jednorožec s mužným tělem a ztopořeným penisem a spousta zlatých třpytek a oblečků vás donutí valit oči pobaveným úžasem. Humorem nikdo nešetřil, ale nečekejte jen nenásilnou bžundu. Do života ostatních lidí je potřeba mluvit. A toho bohdá nebude, aby stará Němka k oltáři utíkala. Co by tomu řekli lidi? Manželé se velice brzy dočkali tak zaslouženého odsouzení celým svým okolím. Myslíte, že ten nápor rozezlených dětí, posměvačných kamarádů a nenávistných sousedů ustáli?

 

Divadlo: Strach jíst duši

Autor: Rainer Werner Fassbinder
Režie: Jan Frič
Překlad: Martin Sládeček
Autor: Rainer Werner Fassbinder
Režie: Jan Frič
Překlad: Martin Sládeček
Úprava: Petr KlariN Klár, Jan Frič
Dramaturgie: Martin Kubran, Petr KlariN Klár
Scéna: Jan Štěpánek
Kostýmy: Jan Štěpánek
Výběr hudby: DJs Gruppe ZuZU und KlariN
Světelný design: Martin Špetlík
Videoprojekce: Jan Vrbka, Martin Špetlík
Autor fotografií: Kuba Jíra
Obsazení: Ivana Hloužková j. h., Roman Blumaier, Michaela Rykrová j. h., Isabela Smečková Bencová j. h., Petr Bláha, Jan Grundman, Dominik Teleky j. h., Monika Maláčová, Gabriela Ježková j. h.
www.ndbrno.cz

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
9
Zpracování
9
Výprava
10
Herecké výkony
8