Filmař (a spisovatel) Šimon Šafránek se dříve věnoval natáčení hudebních videoklipů, od kterých přešel k hudebním dokumentům (například snímek Země revivalů o revivalových kapelách). Letos debutoval s celovečerním dokumentem King Skate, zatím největším projektem, kterému se věnoval. Ačkoli se nejedná o dokument s hudební tematikou, hudba je zde stále silným aspektem.

Hlavní důraz je nicméně kladen na vznik a vývoj skateboardingu v Česku. Skate se začal objevovat přibližně v 60. letech minulého století a osm protagonistů, kteří přispěli svými výpověďmi, se shoduje, že skate pro ně byl tehdy symbolem svobody. I když si prkno museli stlouct po domácku a kolečka vyrobit třeba z puků. Důležité bylo jít proti proudu, proti zavedeným pořádkům, přijít s něčím novým. Aspoň do té doby, než státní režim skateboarding zlegalizoval a vzal pod svou „ochranu“. Na druhou stranu skejťákům umožnil pořádat závody, dokonce i mezinárodní jako Euro Skate v roce 1988.

Ivan Pelikán (Autor fotografie: Šimon Šafránek)

Hlavní tváří českého skateboardingu se stal Martin Kopecký, který byl organizátorem závodů a vzorem pro mnoho skejťáků. Jelikož je již po smrti, sledujeme ho v dokumentu pouze skrze dobové záběry. Je tu ale spousta dalších, kteří mají i dnes co říci: Petr Karlíček, Petr Pletánek, Petr Forman, Ivan Pelikán, Simon Thiele nebo Luděk Váša.

Autor fotografie: Vojtěch Kotek

Poslední jmenovaný si vydobyl slávu na závodech ve Vancouveru, kde zabodoval ve skoku do výšky. Na skateboardu, samozřejmě. Druhou, poněkud bizarní disciplínou byl skok do dálky – přeskočit z jednoho rozjetého prkna několik metrů na další prkno. Snímek ukazuje rány, pády, boule, odřeniny, krev. Jalovost této disciplíny uznávají i sami zpovídaní skejťáci, přeci jen už dospěli a zmoudřeli.

Autor fotografie: Luděk Váša

Ale tenkrát, to byli pány světa. Popadli skate, vyjeli do lesa a jezdili, dokud nedošlo pivo. Holky jim skákaly samy do postele, kterémužto tématu je věnována celkem obsáhlá část dokumentu. Jestli je současná mládež zkažená, věřte, že ta předchozí nebyla za svých mladých let o mnoho lepší.

Autor fotografie: Ivo Škrabal

V dokumentu je vše zaznamenáno dobovými záběry, jejichž množství je skutečně překvapivé. Šafránkovi se prý do rukou dostalo 25 hodin materiálu od samotných skejťáků. Záběry ze stavby jedné z prvních ramp, závody, momentky ze summercampů a dalších akcí, kde pivo teklo proudem a dívky se směle naculovaly.

Autor fotografie: Ivo Škrabal

To je určitě velkým plusem dokumentu, že krásně zachycuje onu touhu mládeže po svobodě a pubertální revoltu, která je vlastní každé generaci bez ohledu na století. Byla by škoda tohoto materiálu nevyužít, zvlášť když jej Šafránek spojil i s dobovou hudbou, která dnes minimálně nutí k úsměvu.

Autor fotografie: Ondřej Sudek

Škoda ale také byla, že se dokument pro srovnání nedotkl současnosti. Kdyby King Skate skončil revolucí, která byla v určitých věcech celkem tlustou čárou, bylo by to pochopitelné. Film však ještě chvíli pokračoval, Luděk Váša zmínil, že po převratu začal být skateboarding na jeho vkus moc o penězích, proto se přeorientoval na snowboard, a Petr Karlíček přemítal o tom, jak si nedokázal poradit se vší tou svobodou, po níž celá léta toužil, a najednou nevěděl, co s ní. Co ale ti ostatní?

Autor fotografie: Ivo Škrabal

Jak se změna podepsala na nich? Jak žijí tehdejší ikony skateboardingu dnes? Věnují se disciplíně stále? Víme, že Simon Thiele ano, jako trenér. Ale dozvíme se to jen mimochodem. Podobné to bylo i s otázkou emigrace – Luděk Váša zastával názor, že mu v podstatě nic nechybělo a neměl potřebu emigrovat.

Autor fotografie: Ivo Škrabal

Oproti tomu Simon Thiele tu potřebu měl a i Petr Pletánek vytahoval prkna z auta s německou poznávací značkou… Tato témata byla nakousnuta, ale podle mě zůstala nedopovězená. Osobně bych byla ráda, kdyby se Šafránek současnosti věnoval více, třeba i na úkor kapitoly „chlast a ženský“.

 

Dokument: King Skate

Česko, 2018, 80 min
Režie: Šimon Šafránek
Scénář: Šimon Šafránek
Kamera: Jiří Chod
Producenti: Kateřina Černá
Střih: Šimon Hájek
Zvuk: Martin Roškaňuk, Marek Musil
www.aerofilms.cz / www.kinolucerna.cz

PŘEHLED RECENZE
Vizuální zpracování
7
Informační hodnota
7
Hudba
9