Kdo nezažil ničivou válku a život pod nadvládou extremistů, asi nikdy doopravdy nepochopí, jaké je sledovat veřejnou popravu na náměstí kousek od svého domu. Islamističtí extremisté v Sýrii nastolili nevídaný teror. A stejně jako v každém autoritářském režimu, i zde vznikl občanský odboj, který se snažil proti krutovládě bojovat. Dokument Město duchů se pokouší zmapovat činnost tohoto syrského protiteroristického odboje.

Syrské město Rakka se v roce 2014 stalo hlavním městem islámského extremismu. Vůdce tzv. Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí zde vyhlásil chalífát. Příběh odbojové skupiny Raqqa is being slaughtered silently (Rakka je v tichosti vyvražďována) však začíná již o několik let dřív. V roce 2011 se revoluční vlna Arabského jara konečně dostává i do Sýrie, kde lid vychází do ulic, aby svrhl despotického diktátora Bašára Asada. Začíná občanská válka a extremistická organizace, tzv. Islámský stát, obsazuje část syrského území, na kterém vyhlašuje nový stát. Centrem chalífátu se stává právě Rakka, město ležící na severu Syrské arabské republiky.

V důsledku všech těchto událostí se v Rakce formuje odbojová skupina Raqqa is being slaughtered silently (RBSS) vedená studentem Azizem, kameramanem Hamoudem, jeho bratrem Hassanem a učitelem matematiky Mohamadem. Ti také provází celým filmem, vyprávějí své příběhy, komunikují s dalšími členy organizace a dávají rozhovory médiím. Autoři do děje téměř nezasahují, nechávají mluvit členy RBSS a monitorují jejich činnost. Matthew Heineman, režisér a zároveň i kameraman a střihač v jedné osobě, se dostává velmi blízko k některým členům RBSS, kteří žijí pod neustálou hrozbou násilné odvety za jejich publicistickou činnost.

Heineman dobře zachycuje trýznivý pocit členů RBSS, když musí kvůli výhrůžkám opustit domov. Vyzáblý a na cigaretách závislý Aziz je emocionálně zraněnou a ztrápenou postavou. „Duchové“ v názvu filmu se tudíž nevztahují jen k těm, kteří padli v Rakce. Celý snímek je protkaný melancholickými scénami, ve kterých členové RBSS uvažují nad svým neblahým osudem.

Výrazným aspektem je v tomto směru kamera, která citlivě snímá zpovědi členů odboje a zároveň divákovi umožňuje vnímat atmosféru míst, mezi kterými se RBSS pohybuje. Děj je průběžně prokládán záběry natočenými RBSS přímo v Rakce, která slouží k informování široké veřejnosti o dění v Sýrii.

Rakka, město teroru

Dokument začíná právě v období formování skupiny RBSS, vzniklé z občanské iniciativy lidí, kteří se rozhodnou bojovat proti novému autoritářskému režimu. Nadvláda IS v Rakce prakticky zastavuje běžný život místních obyvatel. Výpadky elektřiny jsou tu na každodenním pořádku, lidé stojí fronty, aby dostali svůj potravinový příděl, ten, kdo se proti režimu jen v nejmenším postaví, je popraven a jeho tělo vystaveno v ulicích Rakky. Malé děti jsou využívány jako nástroj režimu.

„Tohle je naše poselství. Jsme lvíčata chalífátu. Kráčíme cestou svaté války. Nespočineme, dokud nedosáhneme vítězství, nebo mučednictví,“ prohlašuje sotva patnáctiletý chlapec v černé kukle a se samopalem v ruce na propagačním videu. Záběry, na kterých asi pětiletý chlapec nožem řeže hlavu plyšovému medvídkovi a u toho křičí: „Bůh je převeliký!“, působí na nezasvěceného diváka absurdně, až komicky.

Prostřednictvím propagačních videí IS, které se v dokumentu objevují, chtějí autoři poukázat na drsné praktiky autoritářského režimu a zfanatizovanost členů IS. Prostřednictvím ukázek videí natočených RBSS má divák možnost vidět každodenní násilí. Záběry, jejichž účelem je šokovat diváka, současně vyvažují pomalejší situace, které ukazují běžný život členů RBSS mimo Sýrii.

Poté, co krutovláda IS zavraždí i několik příslušníků RBSS, je Aziz nucen utéct před nebezpečím pronásledování do Berlína, Mohamad utíká i s rodinou do východního Turecka. Část zpravodajů RBSS zůstává v Rakce a monitoruje situaci. Díky těmto členům, kteří se dennodenně vystavují obrovskému nebezpečí, můžou vnější členové na internetu publikovat videa z každodenního života v Rakce a informovat svět o dění v centru islamistického území. Ale Město duchů není jen o osobních obětech těchto mužů, je to i svědectví o nutnosti svobodných médií. RBSS se snaží nahryzat propagandistickou síť radikálů a najít neoficiální cestu, kterou by se svět dozvěděl o páchaných zvěrstvech.

Myšlenka přetrvá

Teprve rok 2016 přináší tzv. Islámskému státu popularitu ve velkém měřítku. Čím víc je IS na Blízkém východě zatlačován do kouta, tím víc se zfanatizovaní jedinci revanšují krvavými útoky mimo chalífát. Po útocích v Paříži, Německu i Spojených státech se stupňuje tlak na členy RBSS. Pravidelně je jim vyhrožováno smrtí kvůli jejich angažovanosti v boji proti IS.

Tvůrci svou pozornost ke konci čím dál více soustřeďují na hlavní členy RBSS. Kamera sleduje jejich život v Německu, jejich postupnou asimilaci, během které se neustále na dálku aktivně angažují v odboji proti prohrávajícím extremistům. Když Aziz s Mohamadem v New Yorku přebírají ocenění za svou činnost, Aziz ve svém projevu popisuje situaci islámského terorismu: „Zlo, které začalo v Sýrii, tam neskončí.“ Členové RBSS si jsou vědomi toho, že i když bude tzv. Islámský stát v Sýrii poražen, jeho členové budou přesto rozptýlení po celém světě, kde se budou nadále mstít.

Dokument Město duchů byl dokončen a uveden na festivalu Sundance v červenci 2017, kdy ještě zbývaly tři měsíce do osvobození města Rakky. Mohlo by se tedy zdát, že aktuálnost tohoto tématu po porážce IS pominula a organizace RBSS nemá další důvod k existenci. Raqqa is being slaughtered silently však nadále pokračuje v činnosti. Podle Organizace spojených národů současně zůstává asi 80 % Rakky neobyvatelných. Nadvláda IS zničila tamější infrastrukturu, obytné domy i veřejné instituce. Je tedy nadále o čem informovat a na co poukazovat. Rakka je dnes pod syrskou nadvládou – tedy v rukou Bašára Asada.

Příznačně ke konci dokumentu tuto skutečnost komentuje Aziz z RBSS: „Jakmile jedna skupina padne, nahradí ji druhá.“ Asadův nedemokratický režim byl před šesti lety nahrazen krutovládou IS. Po porážce teroristické skupiny to opět nevypadá, že by se situace vyvíjela ve prospěch demokracie. Skupiny jako je RBSS budou tudíž potřeba i v případě, že se nadvláda tzv. Islámského státu do Rakky už nevrátí.

 

Dokument: Město duchů

Režie: Matthew Heineman
Střih: Matthew Heineman
Kamera: Matthew Heineman
Hudba: H. Scott Salinas, Jackson Greenberg
Zdroj fotografií: festival Jeden svět
Účinkují: Aziz, Hamoud, Hassan, Mohamad
www.jedensvet.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Informační hodnota
7
Vizuální zpracování
8
Hudba
6