Hnát se na motorce rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu chce opravdu srdce. Ze zorného pole je úzký tunel a jezdec velmi dobře ví, že i malá chyba může být fatální. Kamil Holán je jeden z těch, kteří usedají za řídítka rychlých motorek, aby se projížděli na závodních tratích, které mají k bezpečnosti daleko. Dokumentární snímek Plná 6 je pohledem do světa jezdce motocyklových Tourist Trophy, závodů na přírodních okruzích. Fanoušci jedné stopy si užijí dechberoucích záběrů dosyta. Ostatním se může dělat trochu zle od žaludku.

Za královskou motocyklovou disciplínu platí seriál MotoGP. Aby ne, jsou to nejsilnější závodní speciály na světě a jezdí tam ti nejlepší z nejlepších. Má to ale háček. Tihle jezdci se prohání na motorkách v rychlostech i hodně přes 300 kilometrů v hodině, ovšem na závodních okruzích. Tedy tam, kde je vše pro bezpečné závodění uzpůsobeno. A tak pokud jezdec chybuje a upadne, čeká ho ve většině případů jen klouzání kačírkem. Šance, že by do něčeho narazil, je poměrně malá. A přesto ani těmto závodům se smrt nevyhýbá, jak se o tom nepříjemně přesvědčili po fatální havárii Marca Simoncelliho v roce 2011. A i když se pro bezpečnost jezdců dělá vše možné i nemožné, ani jeho smrt nebyla bohužel poslední. Přesto ale existuje ještě jedna motocyklová kategorie, ve které – přes veškerou snahu – patří smrt ke každodennímu chlebu závodníků. 

Když chyba znamená konec. Definitivní

Řeč je o závodech Tourist Trophy (nebo také road racing), speciální kategorii, která je tak trochu pozůstatkem začátků motocyklového soutěžení obecně. Jezdí se totiž na přírodních okruzích, tedy po běžných silnicích, městečky, vesnicemi, ale i lesem, kde jsou stromy nepříjemně blízko. Nejde samozřejmě o závodění za provozu, až takoví šílenci jezdci nejsou. I tak jsou ale možnosti, jak zabezpečit okolí trati poměrně omezené. I když jsou ta nejkritičtější místa co nejvíce vystlána balíky slámy či jinými zábranami, vše zakrýt nejde. Ani náraz do balíku slámy v plné rychlosti neskončí velmi pravděpodobně dobře. Nemluvě o situaci, kdy jezdec prostě vyletí do stromu, zdi nebo čehokoli dalšího. Následky takových pádů bývají často fatální a zejména na nejtěžších tratích světa, závodní víkend bez smrtelné nehody je spíše výjimkou. Vždyť motorky uhánějí téměř stejnou rychlostí jako ony MotoGP speciály. Ovšem tady únikové zóny nejsou.

Kamil Holán patří k české Tourist Trophy špičce. Několikrát se mu podařilo zvítězit nebo dosáhnout stupňů vítězů na zřejmě nejprestižnějším podniku tohoto seriálu u nás – 300 zatáčkách Gustava Havla, které se jedou na přírodním okruhu kolem Hořic. Ale Holán nezůstává jen u nás, jako jeden z mála našich jezdců se poměrně pravidelně účastní i možná nejobtížnějších závodů světa. Na ostrově Man se totiž jezdí jak Manx Grand Prix, tak Isle of Man Tourist Trophy. Závody na okruhu dlouhém 63 kilometrů, který projíždí celým ostrovem. Chvílemi stoupá do poměrně velké výšky místních hor, ale především většinu času tráví jezdci v rychlostech hodně přes 200 nebo i 300 kilometrů za hodinu na úzkých uličkách lemovaných obrubníky, těsnými průjezdy kolem kamenných zdí na chvílemi dost mizerném asfaltu. Tady platí – a Holán to sám v dokumentu připomíná –, že téměř každý pád je rozsudek smrti. Prostor pro chybu prostě není.

Návykový adrenalin

Zmínka o Marcu Simoncellim na začátku nebyla tak úplně náhodná. Naštěstí ale Kamilu Holánovi se – přes úporné pokoušení – smrt vyhýbá (a snad už to tak zůstane). S tímhle Italem má ale společnou bujnou hřívu vlasů a vlastně i velmi přímou bezprostřednost, která prostě budí sympatie. Dokument režiséra Adama Sejka je takovým ohlédnutím za životem závodníka. Umožní nahlédnout do toho, co motocyklové závodění v téhle kategorii obnáší. Zejména pro zástupce poměrně malé země, jako je ta naše. Najít tady dost sponzorů na to, aby mohl závodit, je pro Holána (a všechny ostatní) obrovsky obtížný úkol. Že by se mohl živit závoděním, o tom si může nechat jen zdát. Stejně tak jako o zázemí plném mechaniků a spousty náhradních dílů, které svým jezdcům nabízejí tovární týmy.

Holán závody objíždí ve vlastní dodávce s otcem a miniaturním týmem. Pokud poškodí motorku nebo nějakou její část, znamená to pro něj výdaje, na jejichž pokrytí už prostě nemusí sehnat peníze. Přesto je v každém okamžiku dokumentu Plná 6 vidět, jak moc pro něj závodění znamená. A to přesto, že s pády rozhodně moc nešetří. Ostatně, svého času mu to kazilo i trochu pověst. Jenže tenhle chlapík se nevzdává.

Režisér Adam Sejk vzal do rukou i kameru, a dlužno dodat, že se mu podařilo diváky skutečně vtáhnout do Holánova života. Po celou dobu má snímek solidní spád a zejména motocykloví nadšenci si přijdou na své, záběrů z Holánovy helmy, kdy se neskutečnou rychlostí řítí po trati, si totiž užijí do sytosti. Pokud Plná 6 v něčem skutečně vyniká, pak je to zprostředkování té úchvatné atmosféry, která je kolem motocyklových závodů. A protože dobrou práci odvedl také střihač, vlastně není co vytknout.

DOKUMENT: PLNÁ 6

Režie: Adam Sejk
Střih: Jakub Voves
Kamera: Adam Sejk
Hudba: Marek Doubrava
Zvuk: Václav Flegl
Účinkují: Kamil Holán, Agáta Holánová, Ema Holánová, Sára Holánová, Marie Holánová, Ivo Holán, Žaneta Mrázková, Ivo Holán jr., Lucie Holánová, Aleš Vlach, Petr Čáslavský, Josef Radkovič, Olda Konečný, Vlastimil Smutka, Josef Kubíček, Václav Svoboda, Gillian Bowersová, Ned Bowers, Sam Bowers, Pavel Sovička, Lukáš Konečný 
www.aerofilms.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Informační hodnota
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
10
recenze-dokument-plna-6Snímek Plná 6 je jedním z mála důkazů, že i v Česku může vzniknout skutečně dobrý dokument. Tohle není žádná okázalá nuda atakující nejvyšší příčky filmového umění. Kamil Holán je rozený sympaťák a s režisérem Adamem Sejkem našli společnou linku, díky které sonda do života motocyklového závodníka na přírodních okruzích připoutá diváka do sedačky. Sejk si totiž umí velmi dobře pomoci záběry ze závodů, ať již těmi z Holánovy přilby, nebo třeba širším sklem a sledováním motorky uhánějící přírodou. Dlouhé monologové pasáže tu nehledejte, střihač zasáhl přesně tam, kde bylo třeba. Kdo nikdy neseděl na motorce, možná bude těžko chápat, proč tenhle blázen riskuje život v každé zatáčce. Ale pro motorkáře jsou záběry z úzkých uliček ostrova Man skutečným zážitkem.