- Reklama -

Patříte také mezi milovníky onoho skvěle ironického seriálu o hodně podivné rodince, u které slouží cosi jako Frankenstein a Ručka? Pak pro vás máme dvě zprávy. Ta první je špatná – jste už staří. Ale ta druhá je dobrá – Addamsovi jsou zpět. Sice v animované verzi, už ne tolik vtipní, ale něco z původní poetiky, chybějící ve dvou celovečerních filmech, je zpět. Navíc se dozvíte, jak získali své úžasné (vlastně hnusné) sídlo.

z filmu Addamsova rodina

Není ničím překvapivé, že lidé nemají moc rádi odlišnost. Takže sehnat je dohromady, aby si s pochodněmi a vidlemi vyrazili na ty, kteří „jsou divní“ a jiní, nebývá žádný problém. Neznáte to odněkud? Heslo: „Addamsovy tu nechceme…“ by mohlo znít povědomě, nebo ne? Takže se nemůžeme divit vesničanům, že tuhle temnou rodinku hodně podivných stvoření pronásledují. Vždyť jsou to kreatury, tak odlišné.

Odporně hnusný dům. Ideální místo pro založení rodiny

Zkrátka najít klidné místo k životu není pro tuhle rodinku vůbec snadné. I svatba Gomeze a Morticie dopadne málem tragicky, protože se přihrnou rozezlení lidé přesvědčení, že jinakost je třeba zničit. Naštěstí členové téhle rodiny – jakkoli vypadají distingovaně – se umí ohánět i mečem. Povinnost bránit rodinu patří do rodové tradice. Takže se oběma snoubencům podaří s pomocí zavalitého strýčka Festera, v animované verzi více než cokoli jiného připomínajícího sympatického Pučmelouna, uprchnout do bezpečí. Jenže budou vůbec někdy v bezpečí? Utíkat ovšem pořád nechtějí, a tak zamíří na jediné místo, kde je příšerné žít i pro příšery. Ačkoli vás možná napadá, že jedou do Brna, Addamsovi zvolí New Jersey.

(Ne)šťastná náhoda tomu chce, že jen kousek za cedulí se po noční silnici potuluje podivná postava ve svěrací kazajce. Addamsovic auto ji na(ne)štěstí srazí. Je to uprchlý pacient, zřejmě poslední, který zbyl v opuštěné psychiatrické léčebně na nedalekém kopci. Budova vypadá tak lákavě hnusně, a ten hřbitov kolem… Těžko se sem někdo odváží. A hodně agresivní brána udrží okolní svět mimo. Tohle vypadá jako ideální místo, kde by mohl mladý pár vychovávat své děti. Stačí, když Lurch čas od času pořádně zapráší celý dům. Ručka je navíc vždy k ruce, tak co by jim tu mohlo chybět. Bohužel dole pod kopcem se svět mění, konflikt na sebe tak nenechá čekat moc dlouho. Vlastně přesně třináct let.

z filmu Addamsova rodina

Animovaný návrat ke kořenům

Na původní seriál se tvůrci pokusili navázat v devadesátých letech hned trojicí celovečerních filmů. Jakkoli první dva byly poměrně úspěšné (Návrat Addamsovy rodiny v roce 1998 byl pak naprostý propadák), jemnou poetiku se jim přebrat nepodařilo. Seriál šikovně balancuje na hraně ironie a parodie, schovávají filmy vše do jemného pletiva černého (v obou významech tohoto slova) a suchého humoru. Snímky jsou často prvoplánovými vtípky a hraní si s temnotou. Addamsovi pak vypadají jako trapní příznivci EMO stylu.

z filmu Addamsova rodina

Do animované verze příběhů téhle rodinky se pustil Greg Tiernan, který má zatím na kontě jen populární Mašinku Tomáše. Pokud znáte původní seriál, tak dílo tohoto režiséra tedy zřejmě znají vaše děti. V tandemu s ním spolupracoval Conrad Vernon, který se ujal režie třeba animáku Madagaskar nebo dvojky Shreka. A pokud jejich díla propojíte, máte celkem zajímavou představu, jak vypadá kreslená verze Addamsových. Možnosti 3D animace jsou dnes skvělé, a jakkoli tvůrci nesázejí na úplnou fotorealičnost, zejména Morticia je své filmové dvojnici podobná téměř dokonale. Přes všechnu vizuální odlišnost se – zejména fanouškům seriálu – herci s animovanými postavičkami okamžitě propojí. 

z filmu Addamsova rodina

Zachycení charakterů, nebo chcete-li duší, je tady opravdu podařené.
Příběh se neubrání jistému moralizování a patosu, který se trochu obtížně vstřebává. Nová podoba téhle rodinky není ani zdaleka tak vtipná jako původní seriálová, ale na druhou stranu je o něco lepší než ta filmová. Dokonce i několik skutečně suchých vtípků se podaří. 

z filmu Addamsova rodina

Třeba jako když malá Wednesday poprvé vstoupí do školy a okamžitě pozná: „Aha, tohle je vězení pro mladé delikventy…“ Je pravda, že některé moderní vymoženosti jako mobily působí trochu nepatřičně, stejně jako Ručka vyhledávající si nohy na internetu. Celkově ale příběh, přes občasné kotrmelce a smyčky, celkem svižně ubíhá. Těžko říct, jestli film bude bavit děti, fanouškům téhle praštěné rodinky by se asi líbit mohl.

FILM: ADDAMSOVA RODINA

Režie: Conrad Vernon, Greg Tiernan
Scénář: Matt Lieberman
Střih: Kevin Pavlovic, David Ian Salter
Hudba: Mychael Danna, Jeff Danna
Obsazení (hlasy – originální znění): Oscar Isaac, Charlize Theronová, Chloë Grace Moretzová, Finn Wolfhard, Nick Kroll, Bette Midler, Conrad Vernon, Snoop Dogg, Allison Janneyová, Elsie Fisherová, Tituss Burgess, Pom Klementieffová, Chelsea Freiová, Jenifer Lewisová, Martin Short, Catherine O’Harová, Aimee Garcia, Scott Underwood, Mikey Madison, Deven Greenová, Maggie Wheelerová, Harland Williams
www.forumfilm.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Dabing
9
Vizuální zpracování
9
Hudba
10