Režisérka Andrea Arnold dostala za svůj nový film zvláštní cenu poroty v Cannes. V hlavních rolích její road movie uvidíte hvězdného Shiu LaBeouf a debutující Sashu Lane.

Film má na první pohled neúnosnou stopáž, v jejíž polovině si říkáte, zda se nenápadně sbalit, nebo to dát do konce, protože se tam přece ještě může něco dít. To „něco“ je myšleno tak, že se celou dobu díváte na ztracené existence, puberťáky, kteří nevědí, co se sebou, dodávkou křižují státy sem a tam a prodávají předplatné k časopisům, které už nikdo nečte. Vidíte holky a kluky beze snů, na které doma nejspíš nikdo nečeká.

american-honey-2

A do tohoto kolotoče nastupuje i Star (Sasha Lane), která v útěku z příšerných sociálních a rodinných podmínek vidí svou poslední možnost, jak se svým životem udělat něco lepšího. Přidává se k partě pod vedením Crystal (mimochodem skvělá Riley Keough) a bezhlavě se zamiluje do nejlepšího obchodníka Jakea, kterého ztvárňuje již zmiňovaný Shia LaBeouf.

american-honey-1

Dějová linka staví na opakujících se situacích. Motel, dodávka, hudba na plný pecky, tráva, alkohol, obcházení domů, dodávka, odevzdání výdělku, párty, motel. Svěžím větrem je pak milenecký vztah Jakea a Star. Mezi oběma představiteli to na plátně hodně jiskří, a i když je ten jejich vztah prostě divnej, držíte jim v duchu palce.

american-honey-3

A vlastně celý film je tak nějak divnej. Ale tak nějak hezky. Nemuseli byste nutně odcházet ze sálu s pocitem, že to byla kravina a ztráta času. Možná ale s pocitem, že takhle byste rozhodně dopadnout nechtěli. Žít a přitom nežít. Nebo to bude naopak? Chtít být jako oni, tak nevinní, čistí a sladcí, být na chvíli American Honey?

 

Film: American Honey

Road movie / Drama
Velká Británie / USA, 2016, 163 min
Režie: Andrea Arnold
Scénář: Andrea Arnold
Kamera: Robbie Ryan
Hrají: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Riley Keough, Arielle Holmes, Will Patton, Isaiah Stone,McCaul Lombardi, Crystal Ice, Veronica Ezell, Chad Cox, Garry Howell, Kenneth Kory Tucker,Raymond Coalson, Dakota Powers, Shawna Rae Moseley
Producenti: Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Thomas Benski, Lucas Ochoa, Pouya Shahbazian,Alice Weinberg
Střih: Joe Bini
Scénografie: Kelly McGehee
Kostýmy: Alex Bovaird
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
3
Herecké výkony
5
Vizuální zpracování
6
Hudba
10
recenze-film-american-honeySoundtrack je na filmu tím nejlepším, hned za ním je scéna v dodávce s písní American Honey (Lady Antabellum). U filmu se jinak divák bude nejspíše nudit, opakuje se zde to samé pořád dokola. Jediné, co se mění, jsou motely a města.