Firma je rodina. Dobrý šéf ukazuje, jak toxické může být firemní prostředí a jak daleko vás může zahnat snaha ochránit svou značku. Španělský kandidát na Oskara s Javierem Bardemem v hlavní roli se prezentuje jako komedie, ve skutečnosti ale humoru v sobě příliš nemá.

Júlio Blanco (Javier Bardem) je ředitelem oceňované fabriky na váhy. V současnosti jsou ve finále další ceny a firmu tak čeká návštěva soutěžní komise. Blanco se proto snaží, aby jeho společnost byla v nejlepší formě. K jeho nespokojenosti se ale vše spíše hroutí. Vyhozený zaměstnanec protestuje před vchodem do firmy, nová stážistka Liliana se mu ukáže být bližší, než by chtěl, a dlouholetý vedoucí výroby prochází manželskou krizí, která se projevuje i na kvalitě jeho práce.

Přestože je Dobrý šéf prezentován jako komedie, jedná se spíše o komediální drama. Vtipných momentů zde není mnoho a často mají spíše hořkou pachuť. I přes absurdnost některých částí, se film pevně drží v rovině reality, což v tomto případě brání větší komediálnosti.

Velmi trefné je zasazení příběhu do továrny na váhy. Na toto účelové zasazení je upozorněno v mnoha scénách, občas možná až příliš okatě, ale hra na jejich symboliku dodává filmu velmi potřebnou dynamiku.

Zpočátku se však snímek spíše táhne. To souvisí s tím, že kameře chybí větší kreativita. Neustálé opakování podobných záběrů přispívá na monotónnosti a v kombinaci s ne příliš zajímavými dialogy snímek protahuje na v současnosti typické dvě hodiny, přestože by mu stačila kratší stopáž.

Sympatické postavy zde nehledejte

Blanco Javiera Bardema neustále balancuje na hranici otcovské vřelosti a korporátní studenosti. Snímek se snaží diváka okouzlit Blancovým charisma, ale jeho postava má prakticky nulové morální kvality a ani Javier Bardem ho nedokáže učinit sympatickým.

Z vedlejších rolí je nejvýraznější Manolo Solo jako Miralles, vedoucí výroby. Jeho postava dostává největší prostor, co se týče emocí, a Solo toho plně využívá. Je však taktéž značně nesympatická, což se dá vlastně říci o většině hrdinů tohoto snímku.

Stážistku Lilianu si zahrála herečka Almundena Amor. Ve své roli je okouzlující, i když jí scénář nechává po většinu filmu v podivné, a ne příliš uvěřitelné dualitě vypočítavé manipulátorky a naivní romantičky. 

Jediná postava, která si dokáže získat vaše sympatie, je Román, firemní hlídač. Ten je zde ale hlavně jako zdroj komických situací a až na pár momentů ho hlouběji nepoznáme.

Žádná překvapení

Dobrý šéf představuje film, který je sice převážně kvalitní, ale zároveň ničím nepřekvapí. Právě absence originálnosti je to, co mu nejvíc ubližuje. Mnoho situací se dá předpovědět a pokud znáte více snímků s touto tematikou, tak si uvědomíte, že jste podobné filmy viděli již několikrát, a to i v lepším provedení. Na Dobrého šéfa si tak po pár týdnech nejspíše ani nevzpomenete.

FILM: DOBRÝ ŠÉF

Žánr: komedie
Premiéra: 6. října 2022
Režie: Fernando Leónde Aranoa
Hrají: Javier Bardem, Manolo Solo, Óscar de la Fuente, Almudena Amor
bontonfilm.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
8
Hudba
9
recenze-film-dobry-sefDobrý šéf je i přes svou prezentaci jako komedie spíše komediálním dramatem. Zpočátku se film spíše táhne, ke konci ale nabere tempo. Postavy jsou převážně nesympatické, ale dobře zahrané. Celkově se jedná o kvalitní počin, kterému ale chybí originálnost a za pár týdnů už si na film nejspíš nevzpomenete.