Třetí díl Fantastických zvířat: Brumbálova tajemství v podobě nové Grindelwaldovy tváře přinesl filmu úspěch. Nicméně se stále nevyhnul srovnávání s příběhem Harryho Pottera a diváci ho hodnotí jen jako reklamu na původní sérii. I přesto se ale našly věci, kterými zaujmul.
Svět kouzelníků se začíná měnit. Grindelwald kolem sebe shromažďuje své stoupence a snaží se dostat do pozice, kdy bude moci vládnout celému kouzelnickému světu. Brumbál naproti tomu dává dohromady tým, který má Grindelwalda zastavit. V něm nechybí ani jeden z jeho nejoblíbenějších bývalých studentů Mlok Scamander. Během snahy zastavit Grindelwalda se ale začínají odhalovat Brumbálova tajemství. Jak tento souboj dopadne?
Hlavní změnou ve třetím dílu Fantastických zvířat je přeobsazení postavy Gellerta Grindelwalda, kterého v prvních dvou dílech hrál Johny Depp, za Madse Mikkelsena, jehož herecký výkon se střetl s obrovským úspěchem u fanoušků. Je to jedna z pozitivních změn, kterou tvůrci podnikli.
Další změnou je pohyb děje, který je tentokrát mnohem více nabitý akcí už od začátku a není se čemu divit. V prvních dvou dílech se divákům dostalo vysvětlení, jaké postavy jsou důležité, kterým máme fandit a které jsou ty záporné. Také nám hlouběji přiblížili jejich charakterové rysy. Třetí díl už s tímto úvodem počítá a vysvětlováním se tedy nejen neobtěžuje, ale hlavně nezdržuje.
Jedna odešla, druhá přišla
Příznivci Tiny Goldsteinové budou nejspíše lehce zklamaní. Její postava se ve filmu mihne jen na pár sekund s tím, že vztah Mloka a Tiny je pořád nedovysvětlený. Místo Tiny se ale v příběhu objeví zcela nová postava, a to profesorka kouzelných formulí Eulalie Hicksová, které Mlok zkráceně říká Lally.
Kromě Lally dostala ve filmu větší roli i Mlokova asistentka Bunty, jejíž osobu si díky milé a loajální povaze musí zamilovat snad každý.
Bratři, jak se patří
To, že je Eddie Redmayne v roli Mloka Scamandera trefou do černého, je všem jasné a třetí díl Fantastických zvířat to jen a pouze potvrzuje. Co ale diváky může překvapit, je bratrský vztah, který se v příběhu začíná plynně rozvíjet. Pravděpodobně díky smrti Lety Lestrangové si k sobě bratři Mlok a Theseus opět začali hledat cestu a divák jen může hádat, jak tohle navrácení se k rodině dopadne.
Rowlingová ale nezůstala jen u této bratrské dvojice a rovnou přešla k bratrům Brumbálovým, kde je vidět značný rozpor, jako byl v prvních dílech mezi Mlokem a Theseusem. Pokud se ale autorka bude chtít více držet původní série Harryho Pottera, bude všem divákům jasné, že Albus a Aberforth k sobě nikdy už cestu nenajdou, což také v původní sérii bylo naznačeno. Protože se ale film jmenuje Brumbálova tajemství, důvod rozporu mezi ním a bratrem bude odtajněno. Navíc diváci Harryho Pottera mohou očekávat zodpovězení otázky, co se stalo s jejich sestrou Arianou, jejíž příběh ještě nebyl odvyprávěn.
Název filmu Brumbálova tajemství je velmi chytře zvolený, jelikož není psáno, o jakého Brumbála se jedná. A už od začátku filmu bude všem zřejmé, že Albus není jediný Brumbál, který něco skrývá.
Kouzelná stvoření v hlavní roli
Co také divák kromě vyšperkovaného názvu musí ocenit, je držení linie fantastických zvířat. Tady patří poděkování J. K. Rowlingové, že se tohoto drží. Protože její scenáristická série nese jako hlavní název Fantastická zvířata, nenechává magické tvory ve vedlejší roli a v Brumbálových tajemstvích mají nepostradatelné postavení pro celý příběh. Je pravda, že rozmanitost kouzelných stvoření se v tomto díle oproti ostatním značně omezila, nicméně o to důležitější roli tu jedno dané zvířátko, zvané Chillin, má.
Harry Potter je lepší…
Snímek jako takový sice získává mnohem lepší ohlasy než předešlé dva díly, přesto je stále srovnávám se sérií Harryho Pottera, na niž, jak se fanoušci shodují, nemá. Nicméně pokud člověk vnímá obě série alespoň trochu odděleně, neubrání se úsměvu, když vidí krásné zpracování kouzel, které se graficky opět velmi dobře vydařily.
Kdo je Teddy?
Největší výtku je možné zasadit do pojmenování velmi dobře známého hrabáka. Tedy kouzelného tvora, který je v sérii již od prvního dílu a také od prvního dílu mu Mlok říká hrabáku. Jde o pojmenování jeho druhu. Není to tedy vlastní jméno. Ve třetím dílu si ale pravděpodobně Rowlingová řekla, že by bylo dobré dát hrabákovi vlastní jméno, když jde o Mlokova nejbližšího mazlíčka (samozřejmě ještě s Větvíkem). A proto hned na první scéně s hrabákem slyšíte, jak ho Mlok oslovuje Teddy. Jde pravděpodobně jen o zvyk, ale při první scéně člověk nechápe, koho Mlok oslovuje a po zbytek filmu to diváka může až iritovat. Navíc takovému zvířeti jde vymyslet mnohem více kreativnějších jmen, než je Teddy. Je to fajn jméno pro plyšového medvěda, ale ne pro kouzelného tvora.
Jak na Fantastická zvířata nahlížet?
Film je nakonec se vším všudy skvělý. Člověk se ale musí vyhnout srovnávání s Harrym, musí trochu počítat s tím, že ne všechny věci budou sedět a pak si Fantastická zvířata teprve pořádně užije. Protože přece jen je to kouzelný svět, do kterého stojí za to vstoupit.
Zajímavost: Všechny děti Percivala a Kendry Brumbálových mají křestní jméno začínající na A.
FILM: FANTASTICKÁ ZVÍŘATA – BRUMBÁLOVA TAJEMSTVÍ
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves, J. K. Rowling
Střih: Mark Day
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, Alison Sudol, Mads Mikkelsen, Dan Fogler, Jessica Williams, Katherine Waterston, Callum Turner…
www.vertical–ent.cz