Litevsko-britský snímek Litva, do toho! bude uveden během festivalu Severský filmový podzim, který startuje právě dnes. Režisér Emilis Velivis dokonale nakombinoval britské a litevské herce s velkou dávkou černého humoru, násilí a špetkou litevské svatby. Výsledkem je velmi povedený guláš, který diváka nenechá v klidu ani minutu.

Film se točí okolo čtveřice přátel z Londýna, kteří okradou obávaného gangstera Golden Polea s tváří Vinnieho Jonese. Útěk do Malajsie chlapům na první pokus nevyšel, proto museli udělat mezizastávku v Litvě. Zde je však jejich oběť najde a nebude to přátelské setkání. Ovšem během svého kratičkého pobytu si hlavní protagonisté zvládnou udělat nepřátele i mezi litevskými kriminálníky. A ti budou tvrdým oříškem i pro Golden Polea a jeho londýnské kumpány.

Inspirace ranou tvorbou Guye Ritchieho

Ať už se jedná o zápletku, vizuální styl, tempo apod., nelze si nevšimnout kopírování dvou nejlepších filmů britského režiséra Guye Ritchieho Sbal prachy a vypadni (1998) a Podfu(c)k (2000). Do těchto dvou klenotů má Litva, do toho! kvalitativně hodně daleko, i přesto však dokáže zaujmout a nelze jej považovat za bezcennou kopii. Přidanou hodnotou je totiž Litva sama o sobě. Její město, vesnice, policie, obyvatelé, kněz a v neposlední řadě jedna litevská svatba.

Litva hraje podobnou roli, jakou má Slovensko v americké komedii Eurotrip (2004) nebo Kazachstán v bláznivé road movie Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (2006). Jsou tu vyobrazeny snad všechny předsudky o zemích, které bývaly součástí nebo pod kontrolou Sovětského svazu. Autenticitu tomu dodává fakt, že sám režisér a scénárista filmu je Litevec. Ty vnímáme jako naprosté burany, kteří nemají snad žádné morální zásady a jsou všichni rasisti, homofobové a alkoholici do morku kostí.

Britští versus litevští herci

Do snímku byla obsazena řada britských herců, přece jenom hlavní protagonisté jsou z Londýna. Hereckému obsazení vévodí bývalý profesionální fotbalista Vinnie Jones, který se přibližně posledních dvacet let živí jako herec. A nutno dodat, že je velmi úspěšný a oblíbený. Jones hraje gangstera Golden Polea, což by se dalo považovat za jeho typickou roli. Zároveň patří scény, ve kterých vystupuje, k tomu nejlepšímu z celého filmu, až jsem sám sebe přistihl, že vlastně fandím jemu a ne těm, kterým bych měl.

Hlavní čtveřice totiž nepůsobí nijak originálně a častokrát ani ne tak vtipně, jak by si přála. Složení je klasické – čtyři typové protiklady. Michael s tváři Scota Williamse plnil roli správňáka, který se k loupeži přidal nevědomky a měl být tím, kterému by měl divák fandit nejvíce. Gil Darnell ztvárnil Johnnyho, jenž nejen barvou vlasů připomíná Sick Boye z dalšího kultovního britského snímku Trainspotting (1996). Antony Strachan představuje Bena, přihlouplého tlouštíka, který má o sobě trochu lepší mínění, než by ve skutečnosti měl mít. Protipól mu tvoří Tim, kterého skvěle zahrál Oliver Jackson. Zde je také trochu vidět inspirace Trainspottingem a postavou Spuda. Tim je vytáhlý hubeňour, od pohledu ňouma a trochu zbabělec, avšak s dobrým srdcem. Nebo alespoň o trochu lepším než má zbytek bandy.

Ani jeden však není natolik charismatický, aby si naplno získal divácký obdiv. Proto má divák pak tendenci vzhlížet spíše ke Golden Poleovi nebo svérázným litevským postavám. Mezi nimi vyniká především sexuchtivý kněz a vidlácký kápo Staska se svými kumpány, kteří zaujmou hlavně směšnými účesy napodobující vzhled fotbalových hvězd (zde je možné poznat ofinku brazilského fotbalisty Ronalda a kohouta Davida Beckhama, jenž oba fotbalisté nosili během Mistrovství světa 2002 v Jižní Koreji a Japonsku).

Zajímavý koncept

Víc než samotný snímek zaujme hlavně myšlenka natočit litevský film s elitním britským obsazením, kde budou hlavní postavy Angličané a kde dojde ke střetu s litevskou kulturou. Litva, do toho! je řemeslně zdařilý film, který přinejmenším vizuální stránkou v litevské kinematografii vyniká. Podobné postavení měl pár let zpátky u nás film Kajínek (2010), tedy vizuálně je film na úrovni větších evropských či světových produkcí. Britská část štábu dodává snímku určitou nadstavbu, která by bez jejich účasti nemohla být.

Film: Litva, do toho!

Režie: Emilis Velivis
Scénář: Emilis Velivis, Jonas Banys

Kamera: Feliksas Abrukauskas
Hudba: Domas Strupinskas, Paulius Kilbauskas

Hrají: Vinnie Jones, Scot Williams, Gil Darnell, Antony Strachan, Oliver Jackson, Andrius Ziurauskas, Vytas Sapranaukas, Artur Smolyaninov, Vita Siauciunaite, Monika Vaiciulyte, Daniel-John Williams, Daniel Nehme, Daniel Bowker a další
www.sfklub.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
7
Vizuální zpracování
8
Hudba
7
recenze-film-litva-do-tohoPro milovníky Guye Ritchieho a také břitkého humoru je tento film povinností. Emilis Velivis diktuje svěží tempo a film uteče jako voda. Těží především z konfrontace britských gangsterů s litevskými vesničany, kteří jsou ve své podstatě také gangsteři. Neobvyklá spolupráce litevské produkce s britskou je parádním příkladem pro ostatní východní filmové tvůrce, že lze takovou spolupráci uskutečnit. A taky uvidíte, proč se nevyplácí vtrhnout se zbraněmi na litevskou svatbu a to rozhodně stojí za zhlédnutí!