Kate Sullivanová dělá ve filmu Manžel na zkoušku vše pro to, aby uživila sebe, i své tři dcery. Kromě tří zaměstnání se snaží studovat, aby zvládla zkoušky a mohla se stát zdravotní sestrou. Práce v úklidové firmě je jednou z jejích prací, a právě ta ji zavede na palubu luxusní jachty Brithday Present, která shodou okolností zakotvila v jejich městečku. Zpočátku to vypadá jako dobrá příležitost vydělat nějaké peníze navíc. A celkem snadno. Dokonce i majitel téhle nádhery vypadá na první pohled poměrně sympaticky.

Leonardo Montenegro je totiž synem majitele jednoho z největších producentů stavebních hmot na světě, a jeho rodina má pohádkové jmění. On sám se o firmu příliš nestará, to přenechává svému otci, a také starší sestře Sofii. Přece jen nekonečné mejdany se spoustou svůdných krásek a nevyčerpatelnou zásobou alkoholu na jachtě, která nemá své jméno úplně náhodou, jsou o tolik zábavnější.

Anna Faris a Eugenio Derbez (Zdroj fotografie: Metro Goldwyn Mayer Pictures)

Sladká pomsta

Leonardo je vše, jen ne milý, citlivý a empatický chlapík, se svou posádkou i zaměstnanci zachází velmi hrubě a přezíravě, ostatně jako s každým kolem sebe. Když se setká ráno rozespalý a ještě téměř nahý se Sullivanovou, nejprve ho pohledná blondýnka zaujme. Jenže jeho nálada se mávnutím proutku změní a on ji odmítne zaplatit. A aby toho nebylo málo, hodí ji i s jejím drahým vybavením přes palubu. Loď se totiž mezitím odrazila od břehu. Jak asi dopadne čistič podlah za pár tisíc dolarů, když ho vykoupete v mořské vodě?

Anna Faris a Eugenio Derbez (Zdroj fotografie: Metro Goldwyn Mayer Pictures)

Ale Montenegrovi je to jedno, s dalšími dívkami opět pokračuje v nekonečném pití a radovánkách. V noci pak bohužel zjistí, že jeho šuplík s kondomy je prázdný, a protože na něj v posteli čeká další sexy slečna, vydá se nějaké najít. Jenže velké vlny a pořádná dávka sektu udělají své. Leonardo Montenegro padá z horní paluby své jachty do chladných vln oceánu. Překvapivě se neutopí, ale když se probere na břehu, nepamatuje si vůbec nic – kdo je, jak se sem dostal, a co tu vlastně dělá. Skončí proto v nemocnici.

Eugenio Derbez (Zdroj fotografie: Metro Goldwyn Mayer Pictures)

Jeho sestra Sofia se dozví záhy o jeho zmizení, a pochopitelně, že nález muže s amnézií vypadá jako nadějná šance. Ostatně v nemocnici jej okamžitě pozná, ale než doktorům poví pravdu, uvědomí si, jaké karty jí to osud dal do rukou. Proč by měl firmu převzít tenhle bohém, když ji již tolik let řídí ona? A tak jen smutně zavrtí hlavou, tohle není její bratr. Ovšem v městečku je ještě jedna žena, která sáhne po příležitosti. Když se totiž Montenegrova fotka objeví v novinách, Kate Sullivanová bezpečně pozná toho, kdo jí téměř zničil existenci. V hlavě její kamarádky Theresy se zrodí plán na ďábelskou pomstu.

Kate tak za pár dní nakráčí do nemocnice, aby všem sdělila, že muž s amnézií je Leo Sullivan, již 15 let její manžel. Mají spolu tři děti. On si chudák nic nepamatuje, to je ale hrůza. Jenže Kate nežije v bavlnce jako Leonardo, dokud byl ještě Montenegro.
Kdepak – její manžel přece pracuje na stavbě. A stará se o rodinu, aby se mohla Kate učit a konečně se stát zdravotní sestřičkou. Samozřejmě, že si svého muže vezme domů, snad si tam vzpomene…

Anna Faris a Eva Longoria (Zdroj fotografie: Metro Goldwyn Mayer Pictures)

Podruhé a naopak

Jestli je vám tenhle příběh povědomý, máte solidní paměť. Manžel na zkoušku, anglicky Overboard, je totiž remakem poměrně úspěšného snímku z roku 1987. Anglický název byl stejný, ale role v něm byly naopak – Goldie Hawnová jako bohatá Joanna Staytonová se pohádá s místním řemeslníkem Deanem Proffittem v podání Kurta Russella. V nové verzi je to opačně, i když si přiznejme, že původní rozdělení rolí působí trochu přirozeněji. Na druhou stranu, i tady se podařilo dát režisérovi Robu Greenbergovi dohromady nesourodou, ale přesto dobře se doplňující dvojici Annu Farisovou a Eugenia Derbeze.

Oba působí dohromady lépe, než by se mohlo na první pohled zdát. Farisová není úplně prototypem ženy vamp ani katalogové krásky, ale nelze jí upřít silné charisma i velkou dávku přitažlivosti pro muže. Roli strhané matky přitom zvládá doopravdy skvěle, přirozeně a bez přehrávání. Stejně tak Derbez, kterému roli rozmazleného náfuky uvěříte okamžitě, stejně jako neustálé stížnosti Lea Sullivana na pocit, že tenhle život není jeho. „Ten máme všichni, kamaráde,“ ubezpečí ho ale kolegové na stavbě.

Mel Rodriguez (Zdroj fotografie: Metro Goldwyn Mayer Pictures)

Nutno dodat, že herecky je Manžel na zkoušku vůbec příjemným překvapením. Rozhodně to platí o malých představitelkách Katiných dcer. Zejména nejstarší z nich zvládá roli puberťačky se skvělým nadhledem a s noblesou, která tolik chybí v jiných filmech. Jakkoli příběh není komplikovaný a od začátku bez zbytečných kudrlinek, směřuje k očekávanému konci. Po tomhle filmu vám zůstane asi dobrý pocit – řada vtipných historek i průpovídek, celkem svižný děj, a vlastně i docela milá nálada. Na co jiného jít v létě do kina?

 

Film: Manžel na zkoušku

Režie: Rob Greenberg
Scénář: Bob Fisher, Rob Greenberg, Leslie Dixon; knižní předloha Overboard: Leslie Dixon
Střih: Lee Haxall
Kamera: Michael Barrett
Hudba: Lyle Workman
Obsazení: Anna Farisová, Eugenio Derbez, Eva Longoria, John Hannah, Swoosie Kurtzová, Alyvia Alyn Lindová, Nils Hognestad, Emily Maddisonová, Garry Chalk, Hannah Nordbergová, Elizabeth Bowenová, Cynthia Mendezová, Adrian Uribe, Cecilia Suárezová, Fernando Luján, Jesús Ochoa, Mariana Treviñová, Mel Rodriguez, Omar Chaparro
www.forumfilm.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
6
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
8
Hudba
8