Zahájení letošní Severské filmové zimy se kvapem blíží a opět bude možnost zajít do kina na celou řadu žánrově různorodých snímků. Jedním z nich je i dánský Neklid. Pokud máte rádi psychologické thrillery, které si s vámi pohrávají až do samotného konce, jedná se o film, který byste si neměli nechat ujít.

Les je temný, jeho tajemství temnější

Mladá spisovatelka Robin vyběhne nahá z lesa a i přesto, že si ze svého zážitku pamatuje jen útržky, je přesvědčena, že ji někdo znásilnil a ona jej na oplátku v sebeobraně zabila. Teď se ale zdá, že násilník ještě neřekl své poslední slovo…
Tvůrci od prvních záběrů vytváří dusnou a temnou atmosféru, k čemuž dopomáhá i celkové zabarvení snímku a práce s kamerou. Barvy jsou vybledlé a nevýrazné, což nemusí vyhovovat každému, nicméně do jisté míry barevné provedení odráží zuboženou duši hlavní hrdinky.

Práce s kamerou je jednoznačně skvělá, živá a dynamická. Reaguje s pohyby postav a člověk se do filmu dokáže více vcítit a ponořit do deprimující atmosféry. Slušně se pracuje i s postavami, ústřední manželská dvojice je zajímavá a dialogy mezi nimi mají hlavu a patu. Připravte se však na silné „ždímání“ atmosféry, které jde až na dřeň.

Nejistota, paranoia a děsivá tajemství hrají prim a devadesátiminutová stopáž je tomu přizpůsobena. Hlavní příběh je zkrátka hlavně o Robin a jejím traumatu. Do hry sice vstupuje i policejní vyšetřovatelka, psycholožka a pár dalších postav, které jsou méně či více důležité pro vývoj příběhu, ale charakterové vztahy se zde moc nerozebírají. Očekávejte plnokrevný psychologický thriller, jehož určité pasáže mohou být, vzhledem k drastičnosti, pro některé diváky neskousnutelné. Jedná se o dospělý snímek pro dospělé a otrlé diváky, děti nechte raději doma.

Nabitá atmosféra, která se vleče

Tvůrci jdou na diváka zlehka. Postupně se buduje čím dál vypjatější atmosféra, divák dostává střípky a různé náznaky, které směřují k šokujícím odhalením. Bohužel jsou zde i trhliny, jako třeba naprosto nevyužitý potenciál hudby a také pár hluchých míst, kde se dokola opakuje podobný motiv a film se nikam neposouvá. Snímek tak trochu klame tělem, vleče se, jako by stále na něco čekal a pořádná gradace přijde až v závěru.

 

Film: Neklid

Režie: Antonio Tublén
Scénář: Antonio Tublén
Kamera: Kim Høgh
Hudba: Haim Frank Ilfman
Hrají: Rosalinde Mynster, Jesper Christensen, Anders Heinrichsen, Julie Grundtvig Wester, Kirsten Olesen, Maibritt Saerens, Adam Ild Rohweder, Thomas Chaanhing, Thomas Ernst, Patrik Karlson, Peter Hald, Klaus Tange, Morten Bjørn
Producenti: Alexander Brøndsted
Střih: Jacob Thuesen
www.sfklub.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
7
Vizuální zpracování
7
Hudba
6
recenze-film-neklid-2018Atmosféricky silný snímek, který potěší milovníky dějových zvratů a mysteriózna. Dánská produkce přišla se zajímavým snímkem pro náročného diváka, jehož děj je sice silný, ale občas i zbytečně zdlouhavý a samotný závěr hodně rozporuplný, díky čemuž pravděpodobně rozdělí diváky na dva tábory. Odpustíte-li filmu pár chybiček, určitě si jej užijete, ale raději si do kina vezměte studený obklad, vaše zamotaná hlava to na konci jistě ocení.