Setkání s mimozemskou civilizací nemusí být vždy úplně přátelská. Ostatně to víme už od dob Vetřelce, a hlavně Predátora, který se stavil na Zemi posvačit. Otis Junior (OJ) a Esmerald se ve filmu Nene potkají s podobně nenasytnou potvorou. Tentokráte sice neběhá po lesích, ale hladová je podobně. A tak může režisér Jordan Peele rozehrát příběh o tom, že správný koňák nikdy své svěřence nedá zadarmo. To spíše té potvoře pěkně nakope trávicí trakt.

Sourozenci OJ a Esmerald Haywoodovi si žili se svým otcem na malé farmě někde uprostřed kalifornské pouště. Jeden z jejich předků se objevil v prvním pohyblivém snímku, a tak své koně poskytují filmařům. Jenže pak se začnou dít trochu divné věci. Nejprve začnou mizet koně, a nakonec přijdou i o otce, kterého unese něco, co vypadá na první pohled jako létající talíř. Od té chvíle se vše začne poněkud komplikovat.

Dost podivný tvor. Ale žravý

Kolem jejich pozemků se začnou stahovat ufologové ze široka daleka. Jenže žádné romantické setkání třetího druhu se nekoná. Naopak, začíná přituhovat. Protože když se ta divná věc objeví v jejich údolí, vypadá to jako malé tornádo. Jenže tohle tornádo nasává vše kolem sebe do útrob velkého objektu připomínajícího létající talíř. Ten se vždy čas od času zjeví, a pak zase zmizí do mraků. Vždycky to ale někdo nebo něco odnese. Po zmizení otce se oba sourozenci dohodnou, že musí záhadě přijít na kloub. A tak se spojí s Angelem Torresem, technickým nadšencem z místní pobočky Fry’s Electronics. Ten na jejich dům nainstaluje několik kamer. Haywoodovi se sice moc nechtějí podělit o to, oč jim vlastně jde. Jenže chtějte po nadšenci do sci-fi, aby nechal plavat záhadu. Zejména, když je hluboce přesvědčen, že mu americká vláda a všichni ostatní něco tají.

Nakonec se ale ukáže, že Torresova zvědavost k něčemu je. Když se totiž ta divná věc tenhle večer vrátí, mladý geek se tak úplně náhodou zrovna dívá na kamery. V té chvíli už všichni chápou, že tady něco nesedí. Tohle není obyčejné UFO, které unáší lidi k pokusům. Jeho projevy jsou totiž až podezřelé. Je to právě Torres, kdo si všimne, že jeden mrak nad obzorem visí hodně nepřirozeně. Nepohne se totiž několik dlouhých dní. Záhy Otisovi začíná docházet, že tohle není obyčejný létající talíř. Je to živý tvor a vše, co do sebe nasaje, prostě sežere. Proto ty divné zvuky. Jedinou pozitivní zprávou je, že živí tvorové mají aspoň trochu předvídatelné chování. I když jsou vlastně úplně jinou formou života z dalekých světů. Proto ale není o nic snazší ho zabít. Jedno je ale jisté, teď už to je kdo s koho, protože čekat pomalu na sežrání vesmírnou obludou se nikomu moc nechce.

Jak naštvat flegmatika

Režisér Jordan Peele se ve snímku Nene (anglicky Nope) proměnil také v scenáristu. Kdo zná jeho předchozí filmy, asi zhruba tuší, co čekat. I když ne tak docela. Peele rád porušuje pravidla, ta psaná, i ta nepsaná. Takže si docela dobře můžeme vsadit na to, že film na téma „vesmírná potvora žeroucí lidi a hrdina, co ji chce zabít“ nebude žádná tuctovka. Nutno říct, že opravdu není. Skvěle tady funguje hlavně sázka na retro styl. I když Nene se nesnaží napasovat do třicátých let a všude kolem je moderní technika, vlastně si najednou tak trochu přijdete jako v minulém století. Hodně tomu pomáhá hlavní postava Otise Juniora, kterou naprosto přirozeně a skvěle zahrál Daniel Kaluuya. Ten se totiž dokázal proměnit ve flegmatického farmáře klasického střihu. Je to prostě ten typ, co chce v klidu dělat svoji práci. A pokud mu ji někdo ruší, prostě jde a zabije ho. Nezáleží přitom, jestli je to křivý kovboj, co ho chce obrat o farmu, jako to bylo v klasických westernech, nebo mimozemská potvora. Kaluuya velmi šetří gesty i mimikou, což dynamice příběhu opravdu prospívá. I když ujíždí na koni před vražedným vesmírným monstrem, dokáže se tvářit lehce nasupeně, protože ta potvora kazí jeho snahu o poklidný provoz farmy. Velmi dobře mu v tomhle pojetí sekundují i Keke Palmerová (jako Esmerald) a Brandon Perea (Torres). 

Napjatou a neustále tak trochu strašidelnou atmosféru skvěle dotahuje kamera Hoyte van Hoytema, který dokáže pracovat s barvami a celkem. Obrovský díl práce ale odvedl hlavně Peele, který dokáže pracovat s dynamikou vyprávění. Film občas až nesnesitelně zpomalí, ale záhy vytušíte, že je to hlavně proto, aby mohl nabrat závratnou rychlost. A když už si s diváky chce režisér trochu pohrát, proloží děj nějakou epizodkou z minula. Třeba minipříběhem o tom, co je zač majitel sousedního ranče Ricky „Jupe“ Park v podání Stevena Yeuna (a Jacoba Kima). Zkrátka i když to u filmů se stopáží 130 minut bývá spíše naopak, tady na hodinky koukat nebudete.

FILM: NENE

Režie: Jordan Peele
Scénář: Jordan Peele
Střih: Nicholas Monsour
Kamera: Hoyte van Hoytema
Hudba: Michael Abels
Účinkují: Daniel Kaluuya, Keke Palmerová, Steven Yeun, Jacob Kim, Brandon Perea, Michael Wincott, Wrenn Schmidtová, Keith David, Donna Millsová, Eddie Jemison, Oz Perkins, Devon Graye, Barbie Ferreiraová, Terry Notary, Sophia Cotová, Andrew Patrick Ralston, Jennifer Lafleurová
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
9
recenze-film-neneNene není klasický horor, ač jeho téma – farmář bojující s mimozemským monstrem – vypadá na první pohled hodně béčkově. Režisér Jordan Peele totiž obyčejné příběhy nenatáčí. Inspirace staršími snímky žánru je tady patrná, ale žádné opisování. Souboj Oje a Esmarald s podivnou potvorou trvá 130 minut, ale nuda nehrozí. Peel skvěle pracuje s dynamikou děje a vše dokreslují bravurní obrazy Hoytea van Hoytema za kamerou. Občasné přibrzdění střídá svižný vývoj a divák prostě nemá šanci odtrhnout oči. Nene není jen horor, Nene JE horor.