Akčním filmům se často vyčítá, že jejich příběh je nudný až žádný. V případě desátého pokračování dnes už kultovní série Rychle a zběsile si možná řeknete, že u toho měli zůstat. Protože tým kolem hlavní hvězdy Vina Diesela se tentokrát pokusil vystavět příběh. Jenže místo toho docela povedenou akci s melodramatickými momenty, ze kterých patos ani ne tak odkapává, jako odtéká v proudech. Snad už jen nástup u vlajky s hvězdami a pruhy chybí.


Za poslední roky se Dominic Toretto vypracoval z pouličního závodníka a příležitostného zlodějíčka v docela respektovanou postavu. A jako všichni mafiánští bosové, i Toretto na pozadí své nepříliš světlé minulosti a práce v poněkud šedé zóně, si pořídil krásnou, spokojenou a výstavní rodinu, kde všichni drží při sobě. Za všech okolností. Zřejmě také studují pravidelně rady psychoanalytiků, protože si nezapomínají říkat, jak se milují. A skládat si poklony. Ovšem, znáte to, chcete-li pobavit Boha, řekněte mu o svých plánech.

Minulosti neujedeš, ani ji nevyhodíš do povětří

Je to už pár let, co se Torreto se svým týmem proháněl ulicemi brazilského Rio de Janeira. Tehdy si vyšlápli na místního mafiánského bosse, který si zprivatizoval i policii. Hernan Reyes kraloval obchodu s drogami v celém širokém okolí, není tedy divu, že jeho trezor se úspěšně plnil penězi. Aby se k němu náhodou někdo nedostal, měl ho pěkně schovaný v podzemí policejního ředitelství. Jenže, řekněte Torretovi, že něco nejde. A tak si udělil pěknou honičku po mostě, při níž Reyes starší zemřel. To starší je tady na místě, protože téhle honičky se účastnil také jistý Dante Reyes. Mladík, který měl velký zálusk na pokračování v otcově byznysu a užívat si jeho peněz.

O obojí ho Torreto při téhle akci připravil. Takže asi nepřekvapí, že z obou mužů nebudou tak úplně přátelé. Navíc Dante Reyes se ukázal jako poměrně odhodlaný mladík, počkal si pár let, dal dohromady nejen dost peněz, ale i slušnou armádu hrdlořezů a pak se rozhodl, že nastal čas pro pomstu. Ještě než oba Reyesové vyrazili v onen osudný den v Riu na honičku s Torretem a jeho skupinou, dostal Dante jednu radu. „Nikdy svým nepřátelům nedovol vykoupit se smrtí!“ Dante Reyes si tuhle radu vzal k srdci, takže jeho cílem není Dominica Toretta jen tak zabít. Chce skutečnou pomstu a odplatu. Torretovi teprve postupně začne docházet, že tenhle soupeř skutečně netrpí nedostatkem vynalézavosti. Takže když je jeho tým nalákán na falešnou misi do Říma, věci se dají poměrně svižně do pohybu.

Skvělé efekty s nádechem patosu

Série Rychle a zběsile je jednou z nejdelších vůbec. Konkuruje jí snad jen James Bond a když se nad dějem desítky trochu zamyslíte, možná vás napadne, kolik inspirace si vzalo scenáristické trio Justin Lin, Dan Mazeau a Gary Scott Thompson právě z poslední Bondovky Není čas zemřít. Nebo je to možná jen tak, že se snažili posbírat co nejvíce klišé se dá. Zkrátka a dobře, tenhle pokus o to vymyslet nějaký děj propojující automobilové honičky a spoustu střílení se zbytečně roztáhl. Patetická vyznání rodinné lásky a sounáležitosti rodu nejen zaberou skoro celou první půlhodinu, ale navíc vyskakují při každé příležitosti i dál. Nakonec máte pocit, že je jich tam vlastně víc než těch akčních scén. A co je horší, je od prvního okamžiku úplně jasné, proč tam jsou a k čemu mají vytvořit předehru.

Ostatně Vin Diesel se nechal slyšet, že tenhle díl je poslední. Vytvořil si k tomu kulisy. I když, přiznejme si, kulisy takové, ze kterých je jasné, že tohle poslední díl nebude. A to až do samotného finále. Je to možná trochu škoda, protože hlavní hrdina sice ještě pořád vypadá uvěřitelněji než Sylvester Stallone v posledním pokračování Ramba, ale stejně už se na něm jeho dlouhá životní zkušenost začíná dost odrážet. Ačkoli, když si může Harrison Ford ještě střihnout Indiana Jonese, tak vlastně proč ne. V každém případě o druhém díle desítky se mluví už teď.

Na druhou stranu si přiznejme jednu věc, fanoušci na filmy z téhle série chodí kvůli jediné věci – automobilovým honičkám a více či méně uvěřitelným kouskům s nimi. No, v případě Rychle a zběsile 10 je těch méně uvěřitelných dost a některé scény už opravdu zavánějí skoro parodií. Ale budiž, prostě to k těmhle filmům patří. Současně je nutné říct, že tyhle scény pořád Vin Diesel a lidé kolem něj umí. Takže se dočkáme rychlého skákání mezi řadou lokací od Brazílie, přes Antarktidu a Londýn až do centra Říma, kde si vybavíte nápad tvůrců první Mission Impossible vyhodit do povětří Karlův most. Věřme, že i vatikánské památky natáčení přežily bez úhony. Ovšem pokud se těšíte na dlouhou řadu vraků, pískání gum a množství vypáleného střeliva, že by ho snad záviděla i russká armáda u Bachmutu, pak vám dá Rychle a zběsile 10 přesně to, co chcete.

FILM: RYCHLE A ZBĚSILE 10

Režie: Louis Leterrier
Scénář: Justin Lin, Dan Mazeau, Gary Scott Thompson
Střih: Dylan Highsmith, Kelly Matsumoto, Laura Yanovichová, Corbin Mehl
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: JeBrian Tylerd Kurzel
Zvuk: Eliana Victoria Alcouloumre
Účinkují: Vin Diesel, Michelle Rodriguezová, Jason Statham, Jordana Brewsterová, Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuelová, Charlize Theronová, John Cena, Sung Kang, Helen Mirrenová, Brie Larsonová, Scott Eastwood, Jason Momoa, Alan Ritchson, Luis Da Silva Jr., Daniela Melchiorová, Leo Abelo Perry, Joaquim de Almeida, Rita Morenová, Jaz Hutchins, Luka Hays, Alexander Capon, Pete Davidson, Shadrach Agozino, Ludmilla, Miraj Grbic, Meadow Walker, Michael Irby, Shahir Figueria, Ben Santos, Debby Ryanová, Josh Dun, Isabelle Bernardová, Emily Buchanová, David A. Chang, Alexandre Chen, Calvin Chen, Luca De Massis, Sofia Fernlöfová, Dan Matteucci, Cory McClane, Tony Morgan, Clément Osty, Justin Price, Younes Rocks, Michael Rooker, Reneque Samuels, Amber Sienna
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
2
Herecké výkony
4
Vizuální zpracování
9
Hudba
6
recenze-film-rychle-a-zbesile-10Fanoušci filmové série Rychle a zběsile se dočkali desátého pokračování, někdy označované jako Fast X. A hned na úvod si řekněme, že to, co lidé kolem Vina Diesela opravdu umí, to nezapomněli. Takže automobilových honiček je tu k dispozici velká spousta, tým Dominica Toretta dokáže s auty ještě méně uvěřitelné věci, a na cestě po nich zbývá spousta šrotu. Až potud to vypadá jako docela úspěšné pokračování. Jenže v případě Rychle a zběsile 10 je tu jedno docela velké ale. Těžko říct, proč scenáristy napadlo, že by měli zkusit napsat nějaký děj. Výsledkem jsou totiž proudy patosu a spousta melodramatických scén a nekonečná dávka klišé. Dokonce v takovém množství, že to skoro vypadá, jako by minutáží převažovali nad akcí. Naštěstí ve 142 minutách toho na skřípějící brzdy a létající kusy aut zůstane dost. A tentokráte dojde i na ponorku.