Vezměte stárnoucího (ale pořád šaramantního) Vina Diesela, přidejte Dwayna Johnsona, Chrise Bridgese a Tyrese Gibsona. Trochu protřepejte a zamíchejte do toho Michelle Rodriguezovou společně s Charlize Theronovou s jejím sex-appealem nebezpečně ukrytým za drsnou vizáž. Dostanete pořádně třaskavý (a bláznivý) koktejl.

Když se před lety objevil první film Rychle a zběsile, zdálo se, že to bude jen další ze série obyčejných akčních filmů. Na to, že začne pravidelně každý rok přibývat jeden díl, by si asi nikdo nevsadil. Stejně jako na to, že se sedmé pokračování zařadí mezi filmy, které rychle a zběsile vydělají miliardu dolarů.

Kolem téhle série se totiž vytvořila poměrně velká skupina fanoušků, kteří ji prostě milují. Nevadí, že hlavní představitelům pomalu přibývají roky a že scénáře se vlastně neustále opakují. Nutno dodat, že tvůrci jim to usnadňují. Každý další díl je rychlejší a zběsilejší než ten předchozí. Chce se říct šílenější, protože tentokráte se k rychlým autům za 13 milionů dolarů přidá ještě tank a ponorka. Jen úplní pamětníci si možná vzpomenou na dávný italský film Únos aut z roku 1980, kde se to luxusními auty také jen hemží. Ovšem atmosféra je jižansky klidnější.

Rychlý spád fanoušky uchvátí

Osmé pokračování startuje, podobně jako ta předchozí, od prvních sekund. Úžasné záběry kubánské Havany a samozřejmě Vin Diesel. Jasně, už má své roky, ale svaly a charisma mu zůstaly. A co jiného dát na rozjetí než pořádnou filmová honička. Takže Dominic Toretto, kterého hraje právě Diesel, usedá do staré rachotiny, aby si to rozdal s nejrychlejším autem na ostrově. Trocha vylepšení, několik úprav a pak už může začít rychlá a zběsilá jízda. Přesně někde tady se začne v sále odlišovat fanoušek série od náhodného návštěvníka.

Vizuálně skvělé, dokonalý střih, rychlá kamera, úžasné okolí. Film vás okamžitě vtáhne a ručička tachometru rychle stoupá vzhůru. Toretto musí nakonec do cíle nacouvat, aby vyhrál. Pak to přijde, někde kolem 200 km/h vyskočí Vin Diesel z hořícího auta, udělá pár kotoulů na dlažbě a trochu neochotně se zvedá, aniž by měl příliš ušpiněné bílé kalhoty. Auto samozřejmě v efektním saltu exploduje ve vzduchu a spadne do mělkých nábřežních vod. Fanoušek tleská opravdu epickému úvodu, normální divák se zarazí. Samozřejmě, že v akčních filmech jsme zvyklí na lecjaké kousky, jenže u Rychle a zběsile 8 si uvědomíte, že tohle je jen začátek.

Pak se totiž na scéně objevuje Charlize Theronová jako Cipher, aby zdánlivou idylku líbánek v Havaně rozbila napadrť. Když ji poprvé uvidíte, nemůžete si nevzpomenout na Lisbeth Salanderovou ze švédské trilogie Milénium Stiga Larsona. I ona je skvělá hackerka, která přes svoje poněkud divoké vzezření umí dobře používat nejen klávesnici počítače, ale také zbraně vyhrazené výhradně ženám. Mimochodem, není to zajímavé? Zatímco hackeři jsou obvykle dost nechutní zoufalí chlápci, hackerky bývají zatraceně sexy. Byť svým zvláštním způsobem. Když už jsme u těch asociací, Cipher, kde jsme to již slyšeli? Že by Casino Roayle, i když tady se to píše Le Chiffre.

Budete se bavit, jen moc nepřemýšlejte

Rychle a zběsile 8 si můžete užít, i když k fanouškům téhle série úplně nepatříte. Ideální je nechat mozek před sálem, a dát prostor skvělé vizuální stránce, aby vás vtáhla do děje. V tomto případě rozhodně oceníte, že film jde do kin i v Imax verzi. Na velkém plátně může totiž tahle složka vystoupit úplně naplno. Připlatit si za lístek se rozhodně vyplatí. Jen to asi moc neříkejte ve slušné společnosti a tvařte se, že jste šli původně na naučný dokument z podmořského světa. Ovšem změna programu, co jste měli dělat, že?

Režisér F. Gary Gray vstoupil do povědomí filmy Loupež po italsku či Chyťte ho! V novém pokračování Rychle a zběsile dokazuje, že umí natočit i dobrý akční film. Hodně mu pomáhá velmi dobrá kamera Stephena F. Windona a zřejmě i zkušenosti režiséra pátého a sedmého pokračování, Michaela Fottrella, který se tentokráte postavil do role producenta. Společně vytvořili film, který ani přes více než dvouhodinovou stopáž nemůže nudit. Musíte samozřejmě akceptovat rostoucí absurditu některých momentů, která vrcholí v závěrečné scéně, kdy se led sice prolomí pod autem, ovšem výbuch atomové ponorky mu neublíží. Ale dobře, je to přece akční film, tak si užívejte akci. A opravdu pěkná auta.

To ostatně platí i o scénáři. Zpočátku to vypadá slibně, že by skutečně propadl Toretto kouzlu sexy hackerky a vykašlal se na líbánky se svou nádhernou Letty? Že by se dal pro tentokráte do služeb zla a opustil své kamarády? To vypadá, že něco je jinak. Něco není v pořádku. Nebo je to jen zdání? Dovolujeme si vsadit se s vámi, že už v tomhle okamžiku víte, jak film nakonec dopadne. Ale i tak si pronásledování atomové ponorky po zamrzlé zátoce kdesi v Rusku prostě užijete. Protože zážitek to je. Když pak konečně Toretto zabije Rhodese (Kristofer Hivju), uklidníte se, že svět je v pořádku. Tenhle chlapík si o to totiž říká už od prvního okamžiku, kdy se na plátně objeví.

Doušek pro ne-fanoušky na závěr

I pokud jste ještě kouzlu téhle filmové série nepropadli, můžete se u Rychle a zběsile 8 docela dobře pobavit. Minimálně poslední třetinu filmu se možná nepřestanete smát. Začíná to zhruba ve chvíli, kdy vidíte drsného Vina Diesela, jak mu tečou slzy z prvního setkání se synem přes neprůstřelné sklo. Zase máme něco pro pamětníky, musíme vzpomenout na závěrečnou scénu prvního Ramba a Stalloneho na kolenou. Je to skoro stejně dojemné (a pitomé). Za pozornost ale rozhodně stojí malá rolička Helen Mirrenové. Objeví se skoro na konci, ale počkejte si na ni. Je skvělá.

 

Film: Rychle a zběsile 8

Režie: F. Gary Gray
Scénář: Chris Morgan
Střih: Christian Wagner
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Brian Tyler
Obsazení: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Charlize Theronová, Helen Mirrenová, Michelle Rodriguezová, Scott Eastwood, Kurt Russell
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
10
Hudba
7
recenze-film-rychle-a-zbesile-8Film je po vizuální stránce opravdu poveden, pozadu není dobrý střih a děj má rychlý spád. Helen Mirrenové ve svojí malé, ale skvělé roli exceluje. Příběh je však až moc prostoduchý, objevuje se zde příliš nemožným a neuvěřitelých situací a přiznejme si jedno - Vin Diesel prostě stárne.