- Reklama -

V americkém městečku Massachusetts se jednoho večera rozhodnou čtyři kamarádky – Wren, Hallie, Chloe a Katie vyvolat rituálem tajemného Slender Mana. Zpočátku to vypadá, že se nic nestalo, ale po pár dnech Katie zmizí během školního výletu. Lapil ji snad Slender Man do svých spárů?

Slender Man. Nepřirozeně vysoký a vyzáblý přízrak bez tváře, který terorizuje a unáší převážně děti. Postava je to fiktivní, neodkazuje na žádnou legendu či báji a není vázána na konkrétní příběh. Slender Man se však objevil například i ve snímku V zajetí démonů 2 (2016), kde sice netvoří hlavní postavu příběhu, ale působí v něm mnohem efektivněji.
Čtveřice kamarádek, které chodí na stejnou střední školu, spolu dělají naprosto všechno.

Při jednom pátečním večeru, kdy je už nebaví řešit holčičí věci a sledovat POV porno, se odhodlají vyvolat tajemného Slender Mana. Zhlédnou tak docela znepokojivé video, kdy musí mít dle pokynů zavřené oči a až teprve při třetím odbytí zvonu oči otevřít. Tady se objevuje jedna ze zásadních věcí, které mi na filmu absolutně nesedí a ruší celkový dojem, a sice vizuál. Ten je až nepříjemný a to i pro lidi, kteří netrpí epilepsií. Epileptické smyčky, které se ve filmu objeví několikrát, vám dají snad jedinou možnost zavřít oči, ale že byste je zavírali hrůzou a strachy, tak to nečekejte.

Dalším nepochopením jsou tmavé scény, kterých je ve filmu také požehnaně. Kameraman Luca Del Puppo si zřejmě myslí, že když bude film přeplněn tmavými scénami, kde mnohdy vlastně ani nevidíte, co se děje a děj si domýšlíte, je to záruka úspěšného a děsivého hororu, ale opak je pravdou.

Vraťme se ale k samotnému ději filmu. Pár dní po tom, co děvčata vyvolávala Slender Mana, vypadá vše relativně v pořádku, krom nočních můr, které od oné noci postihují Hallie. Během školního výletu na starý hřbitov, který je samozřejmě u lesa a je to báječné místo na školní exkurzi, se Katie ztratí v lese. Zbylým třem kamarádkám je jasné, že v tom má zřejmě prsty Slender Man a bojí se.

Při hlubším pátrání, kdy potajmu vleze Chloe a Hallie do pokoje Katie, zatímco Wren mluví s otcem pohřešované Katie, najdou její notebook. Zjistí, že poslední stránku, kterou Katie před zmizením navštívila, je právě stránka o Slender Manovi. Jsou tam videa jednotlivých uživatelů, kteří přízrak natočili nebo jsou s ním v kontaktu. Nebojácná Wren si poté začne zjišťovat informace, jak se Slender Mana zbavit a dostat Katie zpět, což je trošku oříšek…

K zamyšlení také stojí úvaha nad tím, jestli se film o Slender Manovi netočí víc kolem jeho „obětí“. Všechny dívky se velmi liší a každá z nich Slender Manovu existenci přijímá jinak. Snímek dělá možná jakousi sondu do hlavy náctiletých dívek, které vlivem puberty a jiných okolností bojují samy se sebou a jsou postaveny před ještě větší souboj, v tomto případě s děsivým přízrakem, který, jak se jim jednou dostane do hlavy, tak už nikdy nezmizí.

Film ale obsahuje i velké množství nepochopitelných scén. Například zcela nesmyslným se pro diváka stává fakt, že se ve městě pohřešuje mladá dívka, kterou zřejmě někdo unesl, ale zbytek holčičí party si vesele po nocích běhá městem a lesy a nikomu z rodičů to ani trošku nevadí. Případně také tzv. lekačky, které taky skoro vůbec nefungují. Naopak, v některých případech jsou spíš k smíchu. Třeba když se Wren s Hallie hledají v lese, křičí na sebe a ve finále se leknou samy sebe a vy se máte leknout taky.

Další z věcí, která ve filmu zásadně nefunguje je jakýkoliv moment překvapení, strachu nebo rozrušení, i když to ve vás mohou vyvolat již zmiňované epileptické smyčky. Zhruba od počátečních 10 minut tušíte, jak se film bude vyvíjet. Takže sledujete hodinu a půl opravdu průměrného hororu, který vás popravdě moc nevyděsí, ale ani nenadchne ničím novým. Snad jediné plusové body míří k soundtracku, na kterém se podíleli Brandon Campbell a Ramin Djawadi, ovšem lepší hudba neudělá z průměrného hororu nadprůměrný.

 

Film: Slenderman

Režie: Sylvain White
Scénář: David Birke
Střih: Jake York
Kamera: Luca Del Puppo
Hudba: Brandon Campbell, Ramin Djawadi
Obsazení: Joey King, Julia Goldani Telles, Jaz Sinclair, Annalisr Basso, Alex Fitzalan, Taylor Richardson, Javier Botet
www.falcon.cz / www.slendermanfilm.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
5
Herecké výkony
5
Vizuální efekty
3
Hudba
7