Život a dílo Stephena Williama Hawkinga je velmi poutavé nejen pro filmaře, ale i pro talentované herce. V roce 2004 televize BBC uvedla dokument Hawking, kde génia ztvárnil Benedict Cumberbatch, letos uvidíme v hlavní roli opět Brita, čerstvě ženatého Eddieho Redmayna. Film Teorie všeho získal pět nominací na Oscara, konkrétně v kategoriích nejlepší film, mužská a ženská hlavní role, scénář a hudba.

Životopisný snímek vychází ze stejnojmenné knižní předlohy autorky Jane Hawking, první Stephenovy manželky. Příběh začíná v roce 1963. Kamera zaostřuje na Univerzitu v Cambridgi, kde v té době studoval jeden z nejvýznamnějších vědců naší doby, Stephen Hawking. Sledujeme seznámení tehdy jednadvacetiletého studenta kosmologie Stephena (Eddie Redmayne) a krásné studentky umění Jane (Felicity Jones).

Teorie vseho

Jejich láska vzkvétá, ale život má pro Stephena připravenou tvrdou zkoušku. Pádem si vážně poraní hlavu a verdikt lékařů je opravdu nečekaný; amyotrofická laterální skleróza, tedy postupné ochrnutí nervového systému (pamatujete si na loňské šílenství kolem „ice bucket challenge“?).

Nevyléčitelná nemoc s nadějí na dožití maximálně dva roky. Stephen ale ve svých třiasedmdesáti letech dál překonává komplikovanou chorobu. V Teorii všeho s úžasem hledíme na to, jak se fyzik vyrovnává s vážnou diagnózou, která změnila jeho život, stejně tak život jeho manželky Jane.

Teorie vseho

Na snímek o Hawkingovi mě rozhodně nezatáhla láska k fyzice, ani chuť dozvědět se něco o Hawkingových teoriích, ale brilantní herecké obsazení a zvědavost. O Stephenu Hawkingovi jsem věděla jen tolik, že je to vážně nemocný teoretický fyzik, připoutaný na vozík… Možná o to více jsem byla překvapená, jak film příjemně plynul.

To je jeho největší plus – nikde nás nenudí zbytečné vysvětlování, snímek nabírá na tempu hned od začátku a stabilně drží divákovu pozornost bez škobrtnutí. Herecké výkony hlavních protagonistů tomu jistě napomohly, ale špatný scénář by ani oni nezachránili. Hlavním motivem není ani tak oslavování geniality profesora Hawkinga, ale vztah k jeho ženě s důrazem na společný život…

Teorie vseho

Hledíme na životní pouť Stephena Hawkinga s odstupem, režisér se nám nesnaží prvoplánově podsunout, co si o něm máme myslet. Nechme se překvapit, zda v únoru nakonec promění oscarové nominace.

 

Film: Teorie všeho

Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 minut
Režie: James Marsh
Předloha: Jane Hawking (kniha)
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake, Hugh O’Brien, Karol Steele, Scott Plumridge
www.cinemart.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
10
Hudba
10