Letošní Doom Eternal musel udělat radost snad každému, kdo se občas rád vžije do kůže nějakého ultra bijce démonů a monster. V roli Doomguye máte při likvidaci démonů stejně naplňující pocity jako při masakru bohů v God of War. Datadisk The Ancient Gods rozšiřuje příběh a nabízí i pár herních prvků navíc. Abyste si jej mohli zahrát, nepotřebujete ani původní hru. Stačí vám 20 eur a dostanete cca 6 hodin zábavy navíc. Je to výhodná investice?

Co je nového?

Datadisk The Ancient Gods se soustředí primárně na příběh. Hra vám na začátku zopakuje stěžejní okamžiky z Doom Eternal a po krátkém intru vás pošle mezi hordy démonů. Tentokrát je ale váš arzenál zbraní již zaplněný a možnosti obleku maximálně vylepšené. K dispozici máte i všechny runy, které si můžete měnit podle potřeby – chcete raději zpomalení času ve vzduchu, život navíc nebo možnost glory killu z delší vzdálenosti? Je tu vše, co hráči hlavní hry znali a milovali a vlastně ještě něco navíc. Nově totiž přibyly ještě support runy, ale zvolit si můžete jen jednu a opět se jedná o taktickou výhodu, která vám pomůže přežít v boji o něco déle. 

Tím, že jste jako Doomguy v plné síle od první minuty, jsou v plné síle i démoni. Budete muset rychle oživit svou paměť a vzpomenout si, na kterého démona co platí, a která klávesa je v daném okamžiku ta pravá. V opačném případě máte vždycky možnost nakouknout do manuálu démonů nebo do nastavení ovládání. 

Prvních pár minut jsem měl trošku problém zorientovat se ve všech možnostech, které hra nabízí. Přeci jen, od vydání Doom Eternal je to již nějaký ten měsíc zpátky, a člověk přirozeně některé věci zapomene. The Ancient Gods je navíc tak intenzivní záležitostí, že nemáte čas přemýšlet, kterou klávesou použijete granátomet, jak změníte runy a kde je kolečko na výběr zbraní. Když tyhle věci nemáte dokonale zvládnuté, hra vás tvrdě potrestá. 

Při tom všem vzpomínání na ovládání vás možná zastihnou nepřipravení i noví protivníci. Kromě zcela nových bossů se můžete těšit i na nové řádové jednotky – ať už třeba spirit, který dokáže posednout tělo jiného démona a udělat z něj téměř nesmrtelnou bytost nebo střílející oko v podobě malé věže. 

Stejně tak narazíte na nové lokace, které sice využívají stejné principy jako hlavní hra (například musíte porážet stromy, abyste si udělali cestu, což je to stejné, jako udeřit do tlačítka, aby se vám otevřela brána), ale každá změna a novinka potěší. 

Nechybí samozřejmě hledání sběratelských předmětů, sbírání dočasných vylepšení nebo minihry v podobě likvidace démonů, za které získáváte odměny. 

Jelikož je hra poměrně krátká, nemusíte se bát repetetivnosti. Nicméně pokud jste Dooma hráli teprve nedávno, možná vám to všechno zabíjení přijde už trochu ohrané.

Co ale rozhodně musím vyzdvihnout, je přítomnost „Empowered Demons“, kteří se od určitého patche vyskytují i v hlavní hře. Jedná se o démony, kteří v dané pasáži zabili nějakého jiného hráče a nyní se objevili ve vaší hře. Představte si to tak, že váš soused také hraje Doom Eternal, určitý démon ho zabije a tento démon se přenese do vaší hry. Zde je ovšem silnější a nese označení Empowered Demon. 

Při hraní jsem jich potkal hned několik a při jejich likvidaci se vždy dostaví sympatický pocit zadostiučinění. Protože když takového démona zabijete, pomstíte jiného hráče, který rukou daného démona zemřel. Jejich přítomnost hru oživuje a dělá ji mnohem zajímavější než podobně laděné tituly. Sice hrajete singleplayer kampaň, ale i přesto jste najednou propojeni s ostatními hráči napříč světem.

Co ale možná mnohé nepotěší, je absence rozšíření multiplayeru. Sice k datadisku dostanete zdarma i Battlemode (takže si nemusíte kupovat původní hru na hraní online), ale nenajdete v něm vůbec nic nového. Doom je zkrátka o kampani, která je díky cutscénám a většímu lore opravdu velká a nápaditá. A samotný závěr datadisku vám dobře vysvětlí, proč se jedná o Ancient Gods Part One.

Nevyváženost úrovní

Dvakrát se mi stalo, že jsem narazil na level, respektive pasáž, se kterou jsem se hodně trápil. Přitom v další minutě následoval boss nebo další level, kde byla obtížnost i o úroveň nižší. Hra vám v případě nouze hodí záchranné lano, kdy můžete po neustálém umírání použít speciální oblek, který vám dočasně poskytne větší odolnost, ale bohužel vám ho nabídne jen tehdy, kdy to uzná za vhodné. Naštěstí můžete kdykoli snížit obtížnost manuálně, což jsem jako hrdý hráč neudělal, a tak jsem se zasekl na jednom místě déle, než bych si přál. 

PŘEHLED RECENZE
Hratelnost
9
Příběh
8
Hudba
10
recenze-hra-doom-eternal-the-ancient-godsRovnice potenciální zábavnosti je celkem jednoduchá, jestli vás bavil Doom Eternal, bude vás bavit i první datadisk. The Ancient Gods je plnohodnotná hra, která rozšiřuje příběh, nabízí pár nových prvků i nepřátel a svým závěrem velmi dobře láká na další pokračování.