- Reklama -

Máloco se krásou vyrovná pohledu na hvězdnou noční oblohu. Člověk je její velkolepostí a nedosažitelností fascinován od pradávna a pozorování souhvězdí a dalších vesmírných těles se do podoby vědní disciplíny zformovalo již v dobách starých Egypťanů. Kniha od nakladatelství Slovart Atlasy hvězd pak přináší soubor ilustrací z nejznámějších hvězdných atlasů, které byly vytvořeny od 16. do 19. století.

Autorkou knihy je italská historička Elena Percivaldi, jež se specializuje na období středověku. V případě této publikace však svůj zájem o jednu epochu posunula a zaměřila se na novověké atlasy hvězd, které propojují tehdejší vědění s uměním. Důkazem je spousta fascinujících ilustrací mapujících představy novověkých astronomů o tom, co se nachází nad našimi hlavami.

Podobu těchto uměleckých děl, kterými atlasy hvězd byly spíše než obyčejnými mapami, ovlivnilo nejen bádání tehdejších vědců, ale stále také ještě mytologie a různé legendy. Tuto zlatou éru umělecké kartografie utnul až rozvoj moderní techniky v 19. století, jenž znamenal i změnu v zaznamenávání nebeských těles a nástup strohé moderní kartografie.

Na dvou stech stranách se nesetkáte jen s krásnými ilustracemi, ale také s medailonky významných znalců hvězd a jejich děl. Z těchto atlasů vybrané jednotlivé mapy pak doprovází krátký popis toho, co je na nich vyobrazeno a jak astronom dospěl právě k tomuto pojmenování. Ilustrace jsou zpočátku jen černobílé, jedná se o vyobrazení různých rytin, od čtvrtiny knihy však již začnou hýřit sytými barvami. Můžete tak jen listovat a kochat se historickými malbami, jež s dnešními mapami mají jen málo společného.

 

Kniha: Atlasy hvězd

Autor: Elena Percivaldi
Překlad: Václav Pavlík, Jakub Rozehnal
Jazyk: česky
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 208
Formát: 27 x 31 cm
ISBN/EAN: 9788075296429
Nakladatel: Slovart
Rok vydání: 2018
Edice: Obrazové knihy
Cena: 799 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
10
Obsah
10
Informační hodnota
10