- Reklama -

Když loni vtrhnul do kin film Bohemian Rhapsody, stal se z něj okamžitě miláček publika. Nezáleželo, jestli diváci Queen detailněji znali, nebo ne, tenhle film si zkrátka ujít nenechali. Současný hit Avengers: Endgame návštěvností ani tržbami sice nepřekonal, zato si na udílení filmových cen Oscar odnesl hned čtyři sošky.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Plno fanoušků skupiny Queen i filmu Bohemian Rhapsody jistě zajímá, jak probíhalo natáčení a nějaké zákulisní historky. A od toho je tu oficiální stejnojmenná kniha vydaná společností Twentieth Century Fox, která u nás vyšla v nakladatelství Jota.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Nebo aspoň taková byla moje představa. Kniha je rozdělena do pouhých šesti kapitol, z nichž nejzajímavější je vlastně hned ta první, která stručně popisuje, jak vznikl nápad natočit film Bohemian Rhapsody i proč nakonec místo dokumentu vzniklo „umělecké zobrazení, které se snaží vystihnout symbolickou pravdu“, jak v předmluvě film charakterizuje Brian May.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski
Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Druhá kapitola připomíná život Freddieho Mercuryho a třetí se věnuje obsazení filmu. Představuje všechny hlavní postavy, kdy text tvoří z poloviny medailonek herce a z poloviny medailonek postavy, kterou měl hrát. Ve čtvrté kapitole, týkající se kostýmů a líčení, se dozvíte, kolik knírků Rami za film vystřídal a že se muselo předělat patnáct bílých nátělníků pro scénu Live Aid a o půl palce je více vykrojit. Rozsáhlá část knihy je věnována scénám, což tvoří pátou kapitolu a závěrečná šestá kapitola je o hudbě Queen.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Na 160 stranách textu moc nenajdete, všechna vyprávění jsou spíše stručná a většinu stran tak zabírají fotografie. Bohužel je jich ale jen pár ze zákulisí nebo takových, kde se nabízí srovnání filmu s originálem. Všechny ostatní fotky jsou momentkami z natáčení, tedy z filmu, a tedy to, co už divák zná.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Pro fanoušky filmu i kapely tak kniha nepřináší mnoho nových informací – většinu toho již znají z filmu a těch pár porovnání či poznatků o množství paruk a náhradních hráčích na kytary je nejspíš neuspokojí. Těm, kteří film neviděli, pak kniha mnohé poodhalí, ale je otázkou, jestli je navnadí k tomu, aby si snímek pustili.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Samozřejmě kvalita filmu je nesporná, ale když listujete touto knížkou, jako byste se na něj dívali podruhé. Kdo tedy čekal, že kniha poodhalí více ze samotné tvorby snímku, bude zklamán.

 

Kniha: Bohemian Rhapsody

Překladatel: Jan Kozák
Nakladatel: Jota
Datum vydání: 2019
Počet stran: 160
Cena: 498 Kč
www.jota.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
8
Obsah
5
Informační hodnota
3