,,Nenašel jsem knížku, kterou jsem si chtěl přečíst, a tak jsem si ji napsal,” říká Filip Titlbach, redaktor a autor podcastu Deníku N, a nově také autor knihy Byli jsme tu vždycky. V té reflektuje českou queer současnost skrze třináct velmi důvěrných a otevřených rozhovorů. Problematiku představuje hned z několika hledisek a rozebírá témata, která u nás ve veřejné diskuzi stále zoufale chybí.
Titlbach k představení toho, jaký je skutečně život LGBTQ+ lidí v České republice, zvolil již zmíněný způsob, se kterým má bohaté zkušenosti, a proto ho i skvěle zvládá: rozhovory. S publicistkou Lenkou Královou tak například rozebírá její proces změny pohlaví, advokát Petr Kalla mu popisuje život s HIV, teolog Jaroslav Lorman vysvětluje svůj coming out v prostředí katolické církve. Respondenti popisují dlouhou cestu, kterou museli ujít, než si uvědomili, a následně i přijali svou identitu, zároveň mluví i o šikaně, nenávisti a tlaku společnosti, se kterými se museli a často i stále musí potýkat. Jejich zkušenosti nám ale ukazují, že k pochopení někoho často stačí vyslechnout jeho příběh.
Kromě této velmi osobní roviny řeší Titlbach s respondenty i praktičtější témata. Kromě těch, které už se v současnosti poměrně často objevují ve veřejných debatách, jako je manželství pro všechny, tranzice či oslovování nebinárních lidí, neopomíná ale ani témata, která běžně mnoho prostoru nedostávají, jako například drag queens nebo tzv. pinkwashing, čili zneužívání LBTGQ+ ve prospěch marketingu a politických strategií. Dále se dotýká obecně popkultury, vyobrazování tematiky v médiích nebo jejího historického hlediska.
Kniha je navíc skvěle graficky zpracovaná (tak jak to Edice N umí). Rozhovory jsou na okrajích stránek doplňovány vysvětlivkami pojmů, grafy či fotografiemi, zároveň ale tak, aby stránky nepůsobily nepřehledně a chaoticky. Celá kniha včetně obálky je laděná do světle růžové barvy. Uprostřed její přední strany je využita zrcadlová fólie, ve které se vidí každý, kdo knihu vezme do ruky, což je zrovna v tomto případě skoro až poetické.
Ač jsou některá témata v knize stále představena spíše stručněji, celkově ji lze vnímat jako důležitý milník pro českou kulturu, který tuto tematiku obecně představuje zatím nejkomplexněji. Definuje pojmy, vyvrací stereotypy a klišé a upozorňuje na to, jak je s queer lidmi u nás stále často zacházeno jako s občany druhé kategorie. Zároveň lidem, kteří se tak mohou cítit, nabízí porozumění. Byli jsme tu vždycky je tedy bezpochyby důležitou knihou, která stojí za přečtení… Jak pro lidi, kteří se cítí nepochopení, tak zejména pro ty, kteří nechápou. A snad do společnosti přinese trochu více empatie. Slovy Kryštofa Strupky, jednoho z respondentů, totiž přece ,,rovnost nikoho neomezuje”.
KNIHA: BYLI JSME TU VŽDYCKY
Autor: Filip Titlbach
Edice: Edice N
Typ produktu: Kniha
Vazba: Brožovaná
Datum vydání: 24. 2. 2022
Jazyk: česky
Hloubka: 19 mm
Hmotnost: 392 g
Počet stran: 240
Výška: 204 mm
Šířka: 135 mm
EAN: 9788088433071
Cena: cca 400 Kč