Dům fúrií: Madeleine Rouxová je s každou další knihou lepší

- Reklama -

Americká autorka Madeleine Rouxová se proslavila trilogií Asylum – Sanctum – Katakomby, z níž jsme nebyli dvakrát nadšení. Určité pochvaly se od nás dočkal akorát třetí díl. Zdálo se totiž, že s přibývajícími lety se autorčin styl začíná pomalu, ale jistě tříbit, a opravdu. Že se Rouxová konečně dá číst, dokazuje i novinka z nakladatelství Jota Dům fúrií.

Ve slavné trilogii jsem Rouxové vyčítala, že plácá páté přes deváté a míchá toho příliš dohromady. Zdá se, že v nové sáze „gotických hororů“, jak jsou její knihy nazývány, se však vydala jedním směrem a doufejme, že se ho bude držet. Ačkoli ani v Domu fúrií není o nadpřirozené bytosti a události nouze…

Louisa Dittonová si přivydělává věštěním budoucnosti, což k ní upoutá pozornost paní Haylamové. Ta shání personál pro pension Coldhistle House, který prý vlastní sám ďábel. Louisa zpočátku nabídku odmítá, vše se ovšem semele tak, že nakonec nemá na výběr než se do ubyovacího zařízení se správcovou vydat. Pan Morningside totiž nehledá jen tak nějaké služebnictvo. Jeho požadavky na personál jsou velmi specifické a Louisa je dokonale splňuje, aniž by o tom měla sebemenší ponětí.

Příběh o ďábelském pensionu, jehož hosty tvoří lidé s černou duší, již si nadále nezasluhují kráčet po této zemi, mě svou originalitou zaujal a mile překvapil. Ovšem podobně jako Asylum i tento první díl předkládá spíše otázky než odpovědi. Kdo přesně je tajemný pan Morningside? Jak při jednání s hosty pomůže Louise její nadpřirozená schopnost, o níž se postupně dozví a díky níž pochopí, že její místo je opravdu v Coldhistle House?

Ač má kniha téměř 400 stran, je spíše pouhým úvodem do série, v němž se seznámíte s jednotlivými postavami a chodem pensionu. Kam se ale příběh bude dál ubírat, nelze odhadnout. Můžeme proto jen doufat, že autorka se bude držet jedné linie, nepřimíchá nějaké další naprosto nesouvisející prvky, a že její styl se bude tříbit i nadále. Kdyby se ještě chtěla zbavit těch rádoby autentických fotografií, kterými jednotlivé kapitoly prokládá, nebylo by už co vytknout.

 

Kniha: Dům fúrií

Původní název: House of Furies, Book 1
Autor: Medeleine Rouxová
Překladatel: Bronislava Grygová
Počet stran: 391
Datum vydání: 2018
EAN: 9788075653840
ISBN: 978-80-7565-384-0
Formát knihy: 140×210
Vazba: Pevná s přebalem
Cena: 398 Kč
www.jota.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Práce s jazykem
9
Originalita
10