- Reklama -

Harley-Davidson je značka, která se věnuje výrobě motocyklů již řadu let. Některé modely daly vzniknout celým řadám, v nichž se spojily stroje s podobnou charakteristikou vyjadřující svůj vlastní styl a ducha.

Společnost Harley-Davidson má více než stoletou tradici a ani její motocykly tak nejsou stroje na jednu sezónu, které se pak vyhodí a nahradí je nové modely s novými názvy. Jsou to stroje překypující emocemi, které se uvážlivě vyvíjejí a jejich názvy se tak stávají klasikou.
Kniha Harley-Davidson: Legendární modely přináší pohled na čtyřicet modelů značky od jejího vzniku po současnost. Jedná se o stroje, jež charakterizovaly svou dobu nebo které se v současnosti považují za podstatné pro úspěch značky. Některé zde popsané modely představují stále živé motocykly, jež se vyvíjely po léta a někdy celá desetiletí prostřednictvím technických vylepšení, přičemž si však ponechaly původní jméno, jelikož jejich filosofie a duch se neliší od původních strojů, z nichž jejich desing vychází.

V knize sledujeme obrovskou vášeň vyvolávanou motorkami Harley-Davidson, od kultovního prvního motocyklu, z něhož vznikla generace jednoválců, k níž se rychle přidružily motocykly poháněné proslulými motory V-Twin, které daly značce její tvář.
Společnost Harley-Davidson klade velký důraz na design, což je hned znát při pohledu na kterýkoliv z vyrobených strojů, a nesmírně jí záleží na samotné image, protože kvůli moderním technologiím a inovacím je na trhu spousta motocyklů jiných značek. Některé modely Harley-Davidson se dokonce prodávaly zejména díky skutečnosti, že svým vzhledem připomínaly staré harleje s jejich jedinečnou svůdností.

Kniha Harley-Davidson: Legendární modely ve vyobrazeních Marka de Fabianis Manferta s textem Pascala Szymezaka je doslova pokladem. Když jsem ji rozbalovala z ponuré poštovní krabice, vysvitla na mě přesně jako obsah tajemného kufříku Vincenta a Julese v Pulp Fiction. Tento fantastický skvost Nakladatelství Slovart se skládá z části, která mapuje dějiny a hlavní fáze vývoje motocyklů, a svazku rozkládajících čtyřstránek se 40 modely, jež nejlépe vystihují a reprezentují slavnou značku z Millwaukee.

Obrázky z rozkládacích stránek s vysokým rozlišením vám umožní detailní přehlídku motocyklů, zatímco texty a tabulky s technickými údaji pomáhají objevovat nejpozoruhodnější modely z minulosti, ale i ze současnosti, které představují vzorové příklady ze stoleté historie značky Harley-Davidson.

Pokud někdy zaslechnete tolik známé, jedinečně uklidňující a zároveň vzrušující pobublávání motoru a ihned začnete vyhlížet tyto překrásné stroje, film Harley Davidson Marlboro Man znáte nazpaměť a seriál Harley and The Davidsons, který světlo světla spatřil teprve v letošním roce, máte zhlédnutý už nejméně třikrát, je pro vás tato bible jednoznačným must-have. A pokud nejste ten případ, ale v rodině nebo mezi přáteli máte takového nadšence, věřte mi, že když mu tuto knihu darujete, bude vám do konce života házet růžové lístky pod nohy a možná i nosit snídani s čerstvou kávou do postele.

Publikaci Harley-Davidson: Legendární modely považuji za jedno z nejpovedenějších děl Nakladatelství Slovart a jediné, s čím musím nesouhlasit, je cena, za kterou se kniha prodává. Pominu fakt, že zážitek z ní je k nezaplacení, ale pravdou je, že kniha má reálně minimálně dvojnásobnou cenu, než za kterou je prodávána. Nedivila bych se, kdybych si zítra otevřela stránky Slovartu a objevila zde informaci, že kniha je beznadějně vyprodaná. Každý fanoušek těchto fantastických motocyklů musí po takové krásné encyklopedii, která stojí pouze 500 Kč, skočit všemi deseti!

Kniha: Harley Davidson: Legendární modely

Autor: Marco de Fabianis Manferto, Pascal Szymezak
Vazba: pevná
Počet stran: 2 svazky, 40 + 172 stran
Formát: 23,5 x 29,5 cm
Rok vydání: 2016
Cena: 509 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
10
Obsah
10
Informační hodnota
10