- Reklama -

Máte plné zuby kosmetiky plné chemie? Kosmetické značky chlubící se šetrným zpracováním a přírodními ingrediencemi jsou pro vás zbytečně drahé? A nejvíc vás obtěžují plastové obaly, kterými naše planeta v současnosti tolik trpí? Pak je kniha Kosmetika hrou od nakladatelství Albatros přesně pro vás. I když by si zasloužila lepší zpracování.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Cesta Judity Klimentové k přírodní kosmetice vlastní výroby začala díky jejím neposedným vlasům. Na trhu běžně dostupné výrobky jejím kudrnám nevyhovovaly, proto začala hledat alternativy, jež ji přivedly ke studiu bylin. Dalším milníkem se stala cesta do Indie, kde se Judita seznámila s esenciálními oleji. Poslední metou, a zároveň novým začátkem, byla první výroba domácího přírodního mýdla. Judita Klimentová se od té doby věnuje tvorbě přírodní kosmetiky a učí ji i ostatní na svých kurzech. K tomu nyní ještě přidává novou knihu Kosmetika hrou, aby k výrobě kosmetiky inspirovala co nejvíce lidí.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Na téměř dvou stech stranách naleznete receptury na výrobu všech potřebných kosmetických produktů pro každodenní používání. Čisticí vody, peelingy, obličejové masky, pečující krémy, pomády na rty, šampony a sprchové gely, deodoranty i soli do koupele a na závěr také prostředky pro úklid domácnosti. Jediné, bez čeho se v tomto výčtu musíte obejít, je dekorativní kosmetika.

Kromě receptur obsahuje kniha i návody, jak o sebe pečovat a také varování a rady, jak předcházet určitým nehodám při výrobě (například je důležité při některých postupech vše nejprve řádně vydezinfikovat, aby se vám do kosmetiky nedostaly bakterie a nezplesnivěla). Dále se ze začátku také seznámíte s nejdůležitějšími ingrediencemi pro výrobu vlastní kosmetiky, kterými jsou hlavně rostlinné oleje, esenciální oleje, hydroláty, vosky, soli a konzervanty. I když jde jistě o důležité informace, zdá se mi tento úvod, který zabere celou čtvrtinu knihy, zbytečně rozsáhlý.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Následují již zmíněné receptury, které doprovází i fotopostup. Tyto fotografie by však mohly být v knize o něco větší, klidně na úkor ilustračních fotografií rostlin, které někde zabírají i většinu strany. Například na straně 89 najdete pět řádků textu a nic neříkající fotografii vlčího máku, zatímco hned na další straně se tísní osm maličkých postupových fotek na výrobu denního krému. Přestože je vše popsáno v texu, a tak byste měly být schopné si poradit i bez fotografií, bylo by lepší vidět všechny detaily výroby. Poněkud nekonzistentně také působí (ne)přítomnost úvodních fotografií na začátku každé kapitoly. Někde je prázdná bílá stránka, jinde je – na můj vkus – až příliš zblízka zabraný obličej autorky aplikující si některý ze svých kosmetických výrobků. Trochu divoce působí i zvolený font a záplava nadpisů. Nemůžu se tak ubránit dojmu, že grafické zpracování knihy by si zasloužilo mnohem větší péči, než jaké se jí dostalo. Výsledek by pak jistě působil o dost elegantněji.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Navíc, jak upozorňuje i sama autorka, přes uvedené přesné gramáže jednotlivých surovin neberte knihu jako doslovný manuál, ale jen jako inspiraci. Receptury jsou zde spíše návodem, nápovědou, jak na přírodní kosmetiku v domácích podmínkách. Každé tělo je jiné, vyhovují mu jiné ingredience v jiných poměrech, a tak má Kosmetika hrou sloužit jen jako katalyzátor vašich vlastních kosmetických experimentů.

 

Kniha: Kosmetika hrou

Autor: Judita Klimentová
Ilustrátor: Michaela Doušová
Jazyk: čeština
Počet stran: 200
EAN: 9788025339039
Datum vydání: 2018
Formát: 170×228 mm
Nakladatelství: Fragment / Albatros Media
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Cena: 299 Kč
www.albatrosmedia.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
4
Obsah
5
Informační hodnota
5