Možná jste jméno jednoho z nejlepších jazzových trumpetistů Laca Décziho zaznamenali teprve nedávno. Třeba jste ho stejně jako já objevili až díky Facebooku, který ve svých osmdesáti letech ovládá na výbornou. Ať už jazz milujete, nebo vás nechává v klidu, Laca Décziho je dobré znát i z jiných důvodů. Tomáš Poláček vám ve své knize životního rozhovoru se slovenským hudebníkem vysvětlí proč.

Hudební znalci po mně klidně můžou hodit kamenem, ale přiznám se, že Laca Décziho jsem poprvé zaznamenala v momentě, kdy ohlásil kandidaturu na prezidenta České republiky. Šlo o vtip, samozřejmě. Jak jsem se ale postupně začítala do knihy Tomáše Poláčka Totálně vytroubený mozek, začala jsem litovat, že to Laco nemyslel vážně.

Rozhovor s Tomášem Poláčkem: „Zatím jsem na ničem nikdy nezbohatl, tak teď prostě věřím
v bestseller…“

Byla by sranda… a veliká.
Jak už název knihy napoví, Déczi je člověk, který se nebere vážně a do nadutého umělce má hodně daleko. Svojí osobou, vypravěčským talentem a názory na sebe ale strhává velkou pozornost.

Reportér Tomáš Poláček (taktéž velký dobrodruh) určitě tušil, že jeho výprava do amerického Connecticutu, kde dnes hudebník žije, bude nezapomenutelná. Čtenáře, v té době ještě budoucí knihy, Poláček i Déczi namlsávali na svých facebookových profilech, když pouštěli ukázky z rozhovorů, které se poté v knize objevily. Fanoušci se na knihu klepali jak jazzoví bubeníci. A měli proč, jelikož ona se povedla, ohromně.

Poláček je jeden z nejzajímavějších reportérů, jehož příspěvky do časopisu Reportér vždycky s nadšením přečtu. Celou knihu proložil popisem událostí, které se svým synkem Bartolomějem během pobytu u Laca zažívali. Kapitoly knihy rozdělil do osmi dní, které s hudebníkem strávil, a Décziho vzpomínky, postřehy a názory doplnil o společné chvíle, kdy jezdili na sběr mušlí, posedávali u táboráku nebo kroutili hlavami nad kreténstvím Décziho souseda, který na své zahradě pálil pneumatiky.

Poláček vše popisuje tak, že čtenář má pocit, jako by byl celou dobu s nimi. Během oněch osmi dní probrali Décziho lásku k jazzu a Cliffordu Brownovi, hudebníkův život, především v době, kdy byl členem Tanečního orchestru Československého rozhlasu, život v USA, Décziho ženy a syny, ale také to, proč Laco fandí Trumpovi a nemusí Bohdalku. Décziho odpovědi na Poláčkovy otázky jsou jedním slovem dokonalé.

Nelibuje si v nějakých dlouhých a dumavých proslovech. Ve všem má jasno a jeho názory se leckomu nemusí líbit, zvláštně pak těm, kdo si potrpí na politickou korektnost. Kniha je také doplněna o myšlenky Lacových synů a jeho manželky Moon, díky kterým dostanete lepší představu o tom, jaký doopravdy Déczi je.

Pokud milujete jazz, sáhněte po této knize. Pokud je vám jazz ukradený, ale zajímá vás, kdo je to ten provokatér Laco Déczi, sáhněte po této knize. Nedovedu si představit, že by vás mohla jakkoliv zklamat. Kromě toho, že si rozšíříte slovní zásobu o Lacovy mnohdy neuvěřitelné výrazy, se také dozvíte, jaké to je se z života neposrat. A to je vlastně asi ten nejzásadnější důvod, proč si Totálně vytroubený mozek Laca Décziho přečíst.

 

Kniha: Laco Déczi: Totálně vytroubený mozek

Autor: Tomáš Poláček
Žánr: Reportáž a interview
Vydáno: BizBooks ve společnosti Albatros Media, 2017
Počet stran: 344
Vazba knihy: vázaná
Formát: 145x205mm
ISBN: 978-80-265-0697-3
Cena: 339 Kč
www.albatrosmedia.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
10
Originalita
10
Informační hodnota
10
recenze-kniha-laco-deczi-totalne-vytroubeny-mozekKniha je výborně uspořádaná, byť směřování rozhovoru je v Lacově režii. Baví od první do poslední stránky a díky barvitému líčení Tomáše Poláčka získáte pocit, že sedíte u Décziových na zahradě a polykáte nasbírané mušle. Rozhodně jedna z nejlepších interview knih, které jsem kdy četla.