- Reklama -

V nakladatelství Slovart vyšla rozsáhlá publikace Jane Austenová, která je biografií této slavné anglické autorky z přelomu 18. a 19. století. O sepsání knihy se postarala historička Lucy Worsleyová, která se věnuje nejen význačným ženám historie, ale například zmapovala také Mozartův pobyt v Londýně.

Angličanka Lucy Worsleyová je v historických vodách jako doma. Oficiálně působí jako kurátorka britských královských historických budov (Historic Royal Palaces), jakou je například i Tower of London, ještě více se ale proslavila coby televizní historička na BBC. Mezi její slavné pořady patří Elegance and Decadence: The Age of the Regency, Harlots, Housewives and Heroines: A 17th Century History for Girls, Six Wives with Lucy Worsley nebo již zmíněná Mozart’s London Odyssey.

Od roku 2014 rozšířila Worsleyová svou činnost i o spisovatelskou dráhu, prvním počinem byla kniha A Very British Murder, jež vycházela z jejího stejnojmenného pořadu. V roce 2016 vydala další knihu, tentokrát příběh pro děti, a v roce 2017 vyšla její autobiografie o Jane Austenové, kterou se na sklonku loňského roku mohl potěšit i český čtenář.

Kniha je důkazem, že je téma Worsleyové blízké a že chce ukázat Jane Austenovou v novém světle. Nikoli tu Jane Austenovou, představitelku rodinného románu, ale ženu, jež je stejně tvrdá a umíněná, jako její hrdinky. O Janině rušném životě svědčí i fakt, že byla téměř neustále na cestách a několikrát vystřídala místo svého pobytu.

Celá publikace je, kromě úvodu a závěru, rozdělena do čtyř kapitol, z nichž každá popisuje jednu z etap života Austenové. Ze stránek se dozvídáme nejen o jejím vřelém a blízkém vztahu se sestrou, ale také o finanční podpoře bratrem Henrym v době, kdy měla hluboko do kapsy, i o jejích prvních spisovatelských (ne)úspěších.

Zda je fakt, že je kniha velmi obsáhlá a opravdu hutná (má sice sotva 400 stran, ale písmo je drobné a opravdu na stánkách nahuštěné), výhodou či nevýhodou, si musí každý rozhodnout sám. Pokud je ale Jane Austenová vaší oblíbenou autorkou, neměla by vám kniha chybět. Už jen kvůli povedené obálce, která připomíná nástěnnou tapisérii.

 

Kniha: Jane Austenová

Autor: Lucy Worsleyová
Překlad: Runka Žaludová
Jazyk: český
Vazba: pevná
Počet stran: 384
Formát: 14,5 x 23 cm
ISBN/EAN: 9788075295590
Nakladatel: Slovart
Rok vydání: 2018
Edice: Literatura faktu
Cena: 499 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
6
Obsah
8
Informační hodnota
9