Čas od času vyjde dětská kniha, která je natolik krásná, že se o ni porvou hlavně dospělí. Čínská legenda o Opičím králi vydaná letos u Albatrosu je zářným příkladem.
Kniha oceněná Zlatou stuhou za Výtvarný počin roku je moderně pojatá a přece zachovává atmosféru dávných časů.
Opičí král se svojí magickou holí výrazně ovlivnil fantasy žánr. Kouzelnické hůlky následovaly jeho příkladu. Jejich majitelé jen nebyli… nezbedné opice s nevymáchanou hubou?
Jeden z hlavních rozdílů mezi evropskými a asijskými legendami je bezesporu mentalita postav. Opičí král je primát jak vyšitý. Všechny otravuje, nic mu není dobré a nikdy nemá dost. Platí na něj dobré jídlo a pití, je marnivý a drzý, až to hezké není.
Přesto se chce naučit veškeré moudrosti a žít věčně. Na svých cestách dosáhne vždy svého – obzvlášť proto, že je tak nesnesitelný, že mu raději všichni vyhoví. Je také ale odvážný, když jde o obranu jeho opičího lidu.
Na počátku příběhu jej mudrc naučí své největší tajemství. Kouzlo proměn na 72 způsobů. Opičák jej samozřejmě využívá po svém. A tak cestuje po celém světě, do pekel i do nebes a nezalekne se nikoho. Kniha působí jako příšerná bichle, ale textu je v ní umírněné množství. Většinu stran zabírají nádherné ilustrace Zdeňka Sklenáře. Obrázky i písmo se proměňují ve čtyřech základních barvách a velikost fontu se také různí. Vydavatelé rozhodně nešetřili na papíru a knize to svědčí. Nechybí v ní i dvě záložky, což je u dětské knížky vždy dobrý nápad. Ať už kvůli tomu, že každé dítko je jinak daleko, nebo protože se sami začtete po večerní pohádce.
Říká se, že pochopíte národ a jeho uvažování, když se seznámíte s jeho pohádkami. Udělejte si výlet do dětství snad každého Číňana a pokud vás Opičí král zaujme, neváhejte pátrat i po jeho filmové podobě, která je v Asii neméně známá.
Kniha: Opičí král
Autor: Jan Jiráň, Wu Čcheng-en
Ilustrace: Zdeněk Sklenář
Strany: 208
Vydáno: 2017
Autor fotografií: Jan Henek
Následná úprava fotografií: Kamil Pekař
Cena: 594 Kč
www.albatrosmedia.cz