Procházky po pražských hřbitovech. Díky průvodci Petra Kovaříka budete vědět, které hroby stojí za návštěvu

131

V nakladatelství Euromedia Group vyšla kniha Procházky po pražských hřbitovech. Informačně i fotograficky nabitého průvodce Petra Kovaříka rozhodně doporučujeme všem, kteří se zabývají tímto poněkud morbidním odvětvím turistiky.

Ale určitě jej lze doporučit i těm, které v životě nenapadlo se jít procházet na hřbitov. Věřte mi, že půjde o skvěle strávené odpoledne či dokonce celý den. A nemusíte jen na proflákle známé Olšanské hřbitovy, i když je pravda, že patří mezi jedny z nejhezčích. Navíc jednou z jeho částí je i židovský hřbitov, který je mnohem lépe udržován, než ta past na turisty v centru města… A i pokud byste vyrazili zrovna do Olšan, bude se vám po rozlehlém hřbitově Kovaříkův průvodce hodit. Ale popořadě.

Úvod knihy je věnován obecnějším kapitolám – dočtete se, jak se u nás v průběhu věků pohřbívalo, jak si pohřbívání žehem vydobylo své místo či kde spočinuli panovníci a prezidenti. Následuje první z rozsáhlejších kapitol věnovaná židovským hřbitovům, které v českém, respektive pražském kontextu nelze opominout. Představení významných pražských židovských hřbitovů doplňuje i soupis významných osobností, které jsou zde pohřbeny – Franz Kafka, Arnošt Lustig nebo Jana Březinová.

Následující kapitoly již popisují hřbitovy jednotlivých obvodů Prahy (Praha 1-10). Hřbitov je vždy krátce představen, čtenář se dozví kdy a v jakém architektonickém stylu vznikl, kde se nachází, a případně která známá osobnost je tu pohřbena.

Nechybí mapky, půdorysy, ani bohatá fotogalerie jednotlivých náhrobků, díky nimž máte poměrně jasnou představu, po čem na svých toulkách pátrat. A nebojte se vydat i do oblastí mimo centrum. Jak se dozvíte z knihy, i v odlehlejších částech Prahy můžete nalézt historické skvosty a zajímavé hroby i celé hřbitovy.

Osobně se už nemůžu dočkat slunečného počasí a volného víkendu, kdy do tašky sbalím svačinu, pití a Kovaříkova průvodce. Nechte se architekturou hřbitovních náhrobků strhnout i vy a vydejte se po stopách slavných osobností. Procházky po pražských hřbitovech vám to v mnohém ohledu usnadní a zpříjemní.

 

Kniha: Procházky po pražských hřbitovech

Autor: Petr Kovaříka
Nakladatelství: Universum / Euromedia Group
ISBN: 978-80-242-5830-0
Počet stran: 297
Cena: 288 Kč
www.euromedia.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Obsah
10
Zpracování
10
Informační hodnota
10