Průzkum opuštěných staveb je v poslední době hodně oblíbená záležitost. Určitě jste se na Facebooku setkali se skupinami, které fotky z interiérů rozpadajících se domů sdílejí. Obrázky z Pripjatě, města poznamenaného havárií v Černobylu, viděl snad každý. My si představíme knihu URBEX: Opuštěná místa v Čechách, která mapuje několik opuštěných míst a staveb v Čechách.
Jednou mi bratr říkal, že zrovna volal svému kamarádovi, který mu jen odpověděl, že teď nemá čas a že zavolá později, že prý je na záchytce. To mě trochu zaujalo, i když ne nějak příliš. Zeptal jsem se bráchy, proč jeho známý na záchytce vlastně skončil. Věnuje se urban exploringu, odpověděl bratr (od starších bratrů se člověk dozví víc než ze školy, například co je to AIDS, lesba nebo šprcguma) a policisté ho nachytali při průzkumu Národního domu v Karlových Varech.
Národní dům je secesní stavba v centru Karlových Varů – více se o něm dočtete třeba na stránkách města. Tato stavba se nedávno dočkala rekonstrukce, předtím ale byla dlouho uzavřená a chátrala. Urban exploreři takové stavby vyhledávají cíleně. Navštěvují takové objekty (což je mnohdy nezákonné, protože jsou často soukromé a oplocené, uzavřené, zapečetěné…) a většinou je fotografují, filmují a jinak dokumentují (což je záslužné, protože zachycují něco, co většinou nenávratně mizí).
Kniha URBEX: Opuštěná místa v Čechách od autorek Barbory Faiglové a Katky Havlíkové představuje patnáct lokací. Každá z nich je zdokumentována fotograficky a také textem, který má charakter deníkového zápisku. Dozvídáme se, s jakými nástrahami se musely průzkumnice vypořádat, co zajímavého je na cestě potkalo. V tabulce na konci každé kapitoly pak autorky v datech nastiňují historii daného objektu. Převažují postřehy z místa a z průzkumu. To je ale nepochybně účelem knihy – dát alespoň zčásti okusit zážitek, jaký mají urban exploreři při svých výpravách.
Díky tomu může kniha sloužit také jako jakýsi úvod do urban exploringu. S fotografiemi v této knize je to trochu složité. Na jednu stranu jsou nesporně zajímavé – většina míst je zdokumentována v celku i v detailu a atmosféru místa můžete docela dobře pocítit i prostřednictvím těchto obrázků. K některým fotografiím bych ale měl drobné výtky – především jde o podivný „drama effect”, jehož se dosahuje buď pomocí různých filtrů, HDR nebo nastavením „shadows & highlights” a dalšími způsoby. Každopádně to není hezké. Pár snímků je také trochu „mázlých” a do třetice se mi zdá, že některé trochu ztratily na kvalitě při tisku. Většina snímků dobře působí svou bezprostředností a nesnaží se věc nějak nesmyslně přibarvovat, ale co nejlépe zdokumentovat.
Je pochopitelné, že na většině výprav si musí urban exploreři vystačit se základní fototechnikou a vezmeme-li v úvahu i špatné světelné podmínky ve většině z objektů, je jasné, že fotografovat tam není nic jednoduchého. Přesto se fotografce podařilo na mnoha snímcích umně využít denního světla pronikajícího do objektů, a zobrazit tak hru světla a stínu. Atmosféru opuštěných a zapomenutých budov můžeme z fotografií přenést i na sebe.
Ve finálním hodnocení považuji knihu za zdařilý a zajímavý počin. Publikace zprostředkovává cestu do mnoha pozoruhodných objektů v České republice, o nichž jistě většina z nás neměla dosud tušení. Fotografie krom historiků architektury nebo umění ocení každý zvídavý člověk a v mnohém jistě probudí touhu podniknout vlastní výzkumnou výpravu. A když k tomu zrovna nebude čas nebo odvaha, stačí se uvelebit na světelném ostrůvku pod lampou a pustit se do listování.
Knihu vydala Grada, jejíž portfolio se pozoruhodně rozrůstá. Publikace je v pevné vazbě – zde si nejsem jist, jestli je to dobře. Možná bych podobnou publikaci viděl raději jako brožovanou, aby se dala dát do batohu a nosit třeba i na vlastní výlety. Otázka vazby může být také otázkou vkusu, přesto – pokud tvůrci pevnou vazbou zamýšleli poskytnout fotografickou publikaci, měli dbát více na kvalitu fotografií, a to při samotném focení i v tiskárně. Až se vydáte na vlastní urban exploring, dodržujte pravidlo nic neodnášet, neničit, zamést po sobě stopy… A především, buďte opatrní, ať se vám nic nestane, byla by to škoda.
Kniha: URBEX – Opustěná místa v Čechách
Autor: Faiglová Barbora, Havlíková Katka
Formát / počet stran: 21×25 cm, 144 stran
Datum vydání: 5. 12. 2014
Cena: 499 Kč
www.grada.cz
PLUSY
Neotřelé a atraktivní téma.
České lokace, o kterých jste možná netušili.
Námět na nové hobby.
MÍNUSY
Kvalita některých fotografií.