Vetřelec: Probuzení – Co se stalo, když Ripleyová spala?

V zimě se kinosály prohnal režisérský sestřih prvního filmu o Vetřelci, na podzim přijde další. Není se tedy čemu divit, že se tahle mimozemská forma života opět objevila na výsluní. Na situaci včasně zareagoval Tim Lebbon, autor knižní verze hororu 30 dní dlouhá noc. Svou knihou Vetřelec: Probuzení vyplnil časové pásmo mezi odletem Ripleyové z lodi Nostromo a jejím návratem na planetu Zemi. Jak se popral s kultovním fenoménem nezničitelných příšer?

Po pár negativních zkušenostech s volnou inspirací, nedej bože s adaptací známého příběhu, jsem se do knihy pouštěla se značnou dávkou skepse. Lacině vypadající obal celé věci taky zrovna nepomohl. O to příjemněji mě překvapilo, že se autor zbytečně nesnažil o pozvolný začátek a těžařská loď Marion poškozena plavidlem přilétajícím z nedaleké planety. Ukáže se, že posádka byla zmasakrovaná několika stvůrami, které vyčkávají uvnitř.

Na scénu přichází Ripleyová, jejíž únikový modul byl autopilotem nařízen na kurz lodi. Starý známý android Ash totiž nezahálel. Jeho program nahraný v modulu pátral po známce existence vetřelce a s Ripleyovou v umělém spánku se vesele proháněl několik desetiletí po vesmíru. Když posádka lodi Marion vysílala volání o pomoc, zareagoval na ně: zbývající členové posádky těžařské lodi spolu s Ripleyovou teď čelí velké výzvě. Musejí dostat vetřelce z malého plavidla, přiletět pomocí něj na původní planetu zamořenou dalšími nestvůrami, vzít palivové články a opustit Marion v záchranném modulu Ripleyové. Jinak z nich nezbude nic než popel, když jejich loď – nárazem příliš poškozená a pomalu klesající – shoří v atmosféře planety.

Předností knihy je její rychlý spád a neustále se měnící prostředí. Autor se zbytečně nenoří do profilů jednotlivých postav, ke každé nastíní její základní motivy chování, přidá cynismus a čtenář se velice lehce zorientuje v tom, kdo je kdo a o co mu jde. Lebbon také velice šikovně umí vystavět atmosféru napětí a nejistoty. Během čtení sice nezažijete takové mrazení jako například u knih Stephena Kinga, ale v klidu rozhodně nezůstanete.Jedinou výtku mám k „převzatým“ postavám robota Ashe a Ellen Ripleyové. Nemůžu si pomoct, ale zprávy, které Ash odesílal společnosti Wayland-Yutani, byly spíš neobratné pokusy o napsání nového Hamleta, než informace z probíhající operace.

A jakkoli blízko mohl mít Ash k člověku, nemění to nic na tom, že tohle bylo patetické a nedůvěryhodné. Jelikož v knize působil jako hlavní Nemesis, nebylo by na škodu ho víc vytáhnout na světlo a dát mu víc prostoru. Takhle jsem měla pocit, že je v příběhu jen proto, aby zamazal případné nesrovnalosti a mezery. Co se týče Ripleyové, z té jsem ještě stále mírně zmatená. Byla to ona, ale zároveň na ní něco nesedělo. Myslím, že jejímu charakteru nejvíce uškodily krátké retrospektivy a sny, ve kterých její dcera Amanda umírala zas a znova, trhaná na kusy vetřelcem. Místo autorem kýženého dojmu tyhle pasáže ve čtení spíš zdržovaly.

Celkové vyznění knihy Vetřelec: Probuzení je ale dobré. Zabaví, rychle uběhne a její konec příjemně překvapí. Autorovi se obzvlášť povedl. Ve výsledku mě docela mrzí, že jsem hned po ruce neměla pokračování knihy nebo aspoň chystané Vetřelec: Odplata. Pokud jste fanoušky Vetřelce, nebo napínavých science fiction příběhů, neváhejte po knize sáhnout.

 

Kniha: Vetřelec: Probuzení

Autor: Tim Lebbon
Vydavatel: Baronet a. s.
Jazyk: Čeština
Počet stran: 336
Vazba: Vázaný
Cena: 299 Kč
www.knihydobrovsky.cz


PLUSY

Autor se s knihou nepáře a zbytečně nic nenatahuje. Dynamický děj a šikovně vybudovaná atmosféra drží čtenáře v napětí a nenudí ho.

Tim Lebbon disponuje bohatou fantazií a schopností implementovat originální nápady na již zavedený fenomén. Tohle moc autorů neumí.

MÍNUSY

Fanouška, který zná ságu Vetřelce nazpaměť, může občas chování Ripleyové nebo androida Ashe až zarážet. Nepůsobí úplně autenticky.

Nenáročná béčková literatura, která pobaví, ale hlouběji pod kůži se nedostane. Ani pod hrudní koš…