- Reklama -

V nakladatelství Slovart vyšla kniha plná ilustrací Jiřího Slívy. Tématem, jež všechny kresby spojuje, není nic ušlechtilejšího než víno. Že má k tomuto nápoji výtvarník kladný vztah, dokazuje i kniha In Vino, která vyšla v roce 2006. Cizí mu ale není ani pohled na kavárenský život ilustrovaný v knize Grand Café. V roce 2013 pak vznikla kniha Happy Hour, jež pojednává o nápojích obecně. Letos se pomyslný kruh uzavírá návratem k vínu v knize Vino fatale.

Hrozen, sklenka i celá láhev; tiché i šumivé; červené i bílé; Chardonnay i Merlot. Zkrátka víno ve všech svých možných podobách a v celé své kráse. Kdo by mu odolal? Pro výtvarníka Jiřího Slívu se víno stalo dokonce múzou, jíž věnoval ne jednu, ale dokonce už dvě knihy.

Vino fatale obsahuje přes 100 stran ilustrací odkazujících k vínu. Nejde ovšem o ilustrace obyčejné, zachycující víno tak, jak jej všichni známe. Právě naopak – Jiří Slíva víno vyobrazuje ve zcela nových situacích a souvislostech. Více či méně absurdních, vždy však s náznakem humoru. Ten se projeví nejen v kresbě samotné, ale také v doprovodném textu, kde bývá vtip ukryt. Mým oblíbencem se okamžitě stal nápis Pingvino veritas doprovázející obrázek tučňáků popíjejících šampaňské.

A podobně jsou laděny všechny ilustrace v knize, které tu a tam doplní aforismus vyvedený v českém i anglickém jazyce. Až na těchto pár výjimek Vino fatale slovy šetří. Jde o zcela obrazovou publikaci, jež vám má přinést potěšení z ilustrací. V nich můžete „číst“ a hádat, co konkrétně bylo autorovi předlohou.

Na samém začátku knihy ještě stojí předmluva, v níž se autor vyznává z inspirace. Tou mu není jen víno jako takové, ale také odborné výrazy, které jsou s vínem spojeny. Autor uvádí, že většina z nich pochází z francouzštiny jako grand cru, terroir, sommelier a další, což mu nelze rozporovat. Políčkem do tváře milovníků vína je však italský termín frizzante, které autor vesele taktéž zařazuje do své francouzské inspirace.
I přes tento drobný přešlap však milovníci vína knihu Vino fatale ocení.

KNIHA: VINO FATALE

Autor: Jiří Slíva
Jazyk: česky
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 144
Formát: 17 x 22 cm
ISBN/EAN: 9788075298713
Nakladatel: Slovart
Rok vydání: 2019
Edice: Obrazové knihy / Obrazové knihy
Cena: 299 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
8
Obsah
8
Informační hodnota
8