Kdo nezkazí žádnou zábavu? Zmikund a Fagi!

115

Opráski sčeskí historje a Fagi, nenáročné komiksy, které rozhodně zlepší den. Původně zahlcovaly jen internety, ovšem dnes je můžete mít i v knihovně. Fagi nedávno vydala svůj první Bezceler, Opráski na knižním trhu seženete od roku 2013, letos vyšel speciál Zmikund vs. Huz. Oba komiksy spojuje, že si pohrávají s češtinou a významem slov, Opráski tak činí dost svérázně. Nicméně je třeba uznat, že o to víc vtipně. Pokud jste fanoušky těchto komiksových hrdinů, neměli by vám doma rozhodně chybět.

 

JSEM FAGI. ZAPRÁSKANĚ!

Fagi je třináctiletá dospělá holka. Jelikož je jí třináct už od roku 2010, věta skoro přestává být paradoxem.

Fagi

Z Facebooku se Fagi záhy dostala na jevištní prkna, ujali se jí Jiří Jelínek a Michal Dalecký (Divadlo DNO). Je s podivem, že na knižní verzi jsme čekali tak dlouho, ale dočkali jsme se a to je hlavní.

Fagi

Bezceler obsahuje 80 stran, tematicky rozdělených do jednotlivých kapitol. Pro mě nejvtipnější je sekce Fagi a láska. Patrik miluje Fagi, z její strany to není tak horké. O to víc se bavím, jak Patrika pokaždé setře.

 

Bezceler: život bez zeleniny

Autor: Fagi
Formát: 14 x 21 cm
Počet stran: 80
Datum vydání: 16. 6. 2015
www.grada.cz


PLUSY

Vtipné komiksy založené na různých významech jednoho slova.

MÍNUSY

Knížka je úzká, což z ní dělá nepatrnou ochutnávku Faginy pětileté tvorby.


V OPRÁSKÁCH PRAVOPIZNÍ KŘIŠÁG NEOBSTOJÍ.
SE STIM SMIŘ!

Autor nadělil komiks, který se původně vyskytoval jen na internetech, všem Facebookářům o Vánocích 2012. Rok na to vyšla první knížka Oprásků, další rok hned dvě a letos v červnu speciál Zmikund vs Huz.

Opraski

Není divu, Zmikund se, své ryšavosti navzdory, stal největším oblíbencem opráskových fanoušků. I mě zlákaly (a přinutily zavřít oči nad pravopisem) právě Zmikundovy fóry. Je třeba uznat, že i přes příšernou gramatiku mají Opráski mnohdy až nečekaně sofistikovanou pointu. A když ne, jsou aspoň zatraceně vtipné.

Opraski

Všechny čtyři díly knih dají dohromady asi 270 stránek, což je v tomto případě počtení přibližně na hodinu, budete se k nim však rádi vracet. Jestli se s někým zaručeně nebudete nudit, tak s bohatýry sčeskí historje, i když jsou to všechno DMNTI FAGT.

 

Opráski sčeskí historje – specjál (Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi)

Autor: jaz
Formát: 14 x 17 cm
Počet stran: 64
Datum vydání: 11. 6. 2015
www.grada.cz


PLUSY

Česká historie ještě nikdy nebyla tak zábavná.

MÍNUSY

Pravopis. Já vím – Se stim smiř!

Přátelé, ta kniha je krátká. A i kdyby byla o polovinu delší, pořád bude krátká.