Málokterý komiksový fanoušek nebude znát Neila Gaimana, jenž se do povědomí zapsal sérií o Sandmanovi, kterou mezi lety 1988–1996 vytvořil pro DC Comics. V roce 2003 se podíval na zoubek i marvelovským hrdinům, z čehož vzniklo osm krátkých komiksů pod titulem Marvel 1602. Ačkoli v době svého vzniku nebyly ohlasy na 1602 nijak zvlášť pozitivní, letos vyšlo v nakladatelství Crew všech osm komiksů v novém vydání, pěkně pohromadě.
Daredevil, Nick Fury, doktor Stephen Strange, Captain America, Thor, fantastická čtyřka i X-Meni. Ti všichni se potkávají v Anglii 17. století, aby bádali nad příčinami prapodivného počasí, které nesužuje jen Anglii, ale celý svět. Sir Nicholas Fury a Stephen Strange se celé záhadě snaží přijít na kloub s požehnáním královny Alžběty I., ovšem hrabě Otto von Doom na Její Veličenstvo spáchá úspěšný atentát, čímž se k moci dostává Jakub VI. A ten není zrovna mágům, superhrdinům a dalším z „ďáblova plémě“ nakloněn. Ze služebníků koruny se tak rázem stávají vlastizrádci, kteří kromě králova hněvu musí čelit i intrikám vrchního inkvizitora a k tomu všemu zachránit svět…
Vedle samotného příběhu ukrývá kniha také několik bonusů v podobě náčrtků postav Andyho Kuberta a Gaimanův původní scénář k první kapitole spolu s poznámkami pro kreslíře a doslov. O prolog se pak postaral Peter Sanderson, kulturní kritik a historik specializující se na komiks.
Ten má ve svém úvodu několik zajímavých postřehů: „Postavy 1602 se ocitají na začátku nového století, stejně jako my teď, a jejich svět, stejně jako ten náš, se během velmi krátkého období radikálně změní. Británie v 1602 se, stejně jako dnešní Amerika, ocitá v ohrožení zvenku, které vyústí až v invazi na území zahraničního tyrana. […] Mnoho hrdinů 1602, kteří se nemohou vrátit do Jakubovy nové, represivní Anglie, emigruje do Ameriky, […] země, ve které můžou všichni […] žít společně v míru a prosperitě. […] Při povrchním pohledu je 1602 o Británii v 17. století. Ve skutečnosti je to pozoruhodné dílo popisující dnešní Ameriku.“
Ať už sami budete komiks 1602 vnímat jen povrchně a budete si chtít užít „obyčejný“ akční příběh marvelovských hrdinů z raného novověku, nebo budete hledat soudobé paralely (byť o 15 let později), určitě oceníte, jak Gaiman příběh vystavěl. Ač je zde velké množství postav, které je třeba představit a vysvětlit jejich roli v 17. století tím, že je celá série po kupě, nedochází k přílišným zmatkům a vy plynule postupujete k rozuzlení celého příběhu.
Ovšem ještě více oceníte kresbu Andyho Kuberta, který má na svědomí mimo jiné celou řadu X-Menovských komiksů. Talent se v této rodině rozhodně dědí, neboť i Andyho bratr Adam je ilustrátorem a oba pak studovali na The Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art, kterou – jak už jméno napovídá – založil v roce 1976 jejich otec a také známý kreslíř Joe Kubert.
O coloring se pak postaral Richard Isanove, který za Marvel 1602 získal Quill Award. Čeští fanoušci jeho práci mohou znát mimo jiné i ze série Temná věž. Oba pánové, Kubert i Isanove, tak své práci rozhodně rozumí. Nehledejte proto v kresbách a barvách nedostatky, žádné nenajdete.
Celkem zábavně na mě zapůsobil paradox, který se projeví, když sundáte z knihy vrchní přebal. Desky pevné vazby, v nichž se komiks ukrývá, jsou totiž čistě bílé. K umně vykreslenému a duhově barevnému vnitřku pak tvoří zajímavý kontrast.
Nové vydání Marvel 1602 tak má vše, co by si každý fanoušek komiksu mohl přát: celý příběh v jedné knize, jména Neila Gaimana, Andyho Kuberta a Richarda Isanova, která zaručují umělecký požitek, a nadto ještě zajímavou minulost, kdy tento dnes opěvovaný komiks byl v době svého vydání spíše zatracován.
Komiks: 1602
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Andy Kubert
Obálka: Scott McKowen
Digitální barvy: Richard Isanove
Překlad: Ľudovít Plata
Nakladatel: Crew
Počet stran: 248
Formát: vázaný s přebalem
Rok vydání: 2019
Cena: 589 Kč
www.crew.cz