James je zpátky a stále má povolení zabíjet! Tedy… za určitých podmínek. Užijte si trochu toho akčního cestování, tentokrát ovšem bez přehršle vnadných žen. Vargr jinde než v komiksu neuvidíte (pokud se ho někdo nerozhodne zfilmovat).


Komiksová verze případů agenta 007 si nechává „úvodní titulky“ na později. První strana vás hodí přímo doprostřed akce. Honička na gangstera je v plném proudu, James používá vše od svých pěstí přes zbraně až po náhodné okolní objekty, aby jej zneškodnil.

Než ho dorazí, nezapomene se představit. Co se týče samotné zápletky, nebudeme prozrazovat moc. Objevila se nebezpečná droga, agent 008 byl zabit a Bond se musí vydat do Berlína, aby všemu přišel na kloub. Nechybí šílený vědec, vyspělá technologie ani nekompromisní souboje.

Vargr nemá co dělat s tvorbou Iana Fleminga. Komiksová série je pouze licencovaná a jedná se o zbrusu nová dobrodružství ozbrojeného elegána. Zajímavé je, že ve Vargru často Bondovy vtipy vyznívají vyčpěle a zdá se, že koule přebrala hlavně Moneypenny. Zajímavý šmrnc ději dodává to, že Bond při cestování nesmí mít zbraň, ke které se dostane až na lokální základně.

Můžete si být jistí, že z toho vzejde nejedna trable. Autorem scénáře je Warren Ellis, který předtím, než se pustil do psaní, schroustal všechny Flemingovy knihy o Bondovi. Na příběhu je to dost cítit. Vargr se vyhýbá častému nešvaru komiksů těžících ze známého hrdiny – není jen pěknou schránkou plnou pilin a náhodně volených vět.

Vizuál Vargru se veze na silné retro vlně. Bílé pozadí se světlými odstíny modré a žluté trochu připomíná pop-artové dílo Roye Lichtensteina. Kreslíř Jason Masters se drží poměrně běžného komiksového schématu, nečekejte tedy žádné abstrakce. Ve spoustě scén můžete vypozorovat intenzivní vliv už zmíněného pop-artu.

Česká verze obálky z dílny Comics Centra je odlišná od té původní a svědčí jí to. Zrcadlově převrácený obraz, nápis Vargr přesunutý z prostoru budov výš na oblohu, aby byl čitelnější… Všechna zbytečná loga uklizená na zadní straně, aby nerušila čistotu zasněžené norské pláně. Palce nahoru a jen tak dál.

 

Komiks: James Bond 1 – Vargr

Scénář: Warren Ellis
Kresba: Jason Masters
Překlad: Pavel Res
Počet stran: 176 barevných
Vazba: vázaná knižní s přebalem, 158 mm x 239 mm x 18 mm
Věkové doporučení: 14+
Cena: 419,30 Kč
www.comicscentrum.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
6
Obsah
8
Zpracování knihy
8
recenze-komiks-james-bond-vargr-comics-centrumNádech pop-artu bondovské akci svědčí, soudržnost s celým bondovským univerzem příjemně překvapila. Námět však není nijak inovativní, což komiksu lehce škodí.