Emil Zátopek je nezapomenutelnou legendou atletiky. Životní příběh běžce pověstného svým šklebem je natolik fascinující, že stále přibývají knihy, které se k jeho životu vracejí… Podle Dany Zátopkové bývá ovšem v těchto knihách mnoho nesmyslů. Také proto se rozhodla napsat knihu vlastní. Dnes se ale podíváme na komiks, respektive grafický román, který Dana Zátopková sice nenapsala, ale jeho autorům poskytla mnoho cenných informací. A jaký tedy tento grafický román je?

zatopek1

Jan Novák psal původně filmový scénář, k jehož realizaci nakonec nedošlo. Textu mu ale bylo líto, a tak kontaktoval kreslíře Jaromíra 99, který ilustroval například Aloise Nebela a nelze pochybovat (vzhledem k tomu, že je Jaroslav Rudiš autorem spíše podprůměrným), že právě jeho specifický kresebný styl stál za úspěchem nádražáckého komiksu.

zatopek2

Jaromír 99 má na svém kontě třeba také autorský komiks Bomber o stárnoucím fotbalistovi a mimo jiné je aktivním hudebníkem (Priessnitz, Umakart). Výsledkem spolupráce dua Novák a Švejdík, což je občanské příjmení Jaromíra 99, je nádherná publikace mapující Zátopkovu cestu od běžeckých počátků k vrcholu jeho kariéry – olympiádě v Helsinkách, kde získal tři zlaté medaile.

zatopek3

Grafický román Zátopek se nepokouší o nějaké krkolomné manipulace se Zátopkovým příběhem, naopak je vystavěn tak, aby nám ze Zátopkova života ukázal to podstatné: jeho rodinné zázemí, složitou dobu, v níž vyrůstal, válečné roky prožité v továrně, těžké běžecké začátky a řadu nástrah, které přinášel život v komunistickém režimu.

zatopek4

Emil Zátopek byl pro svou věc zapálený, zároveň nebyl fanatikem a bral věci tak, jak přicházely. Což ovšem neznamená, že by se nedokázal vzepřít osudu, nebo třeba papalášům a mnohokrát prokázal pevnost svého charakteru. Právě pro Zátopkovu povahu, mravně pevného a přitom vlastně velmi prostého člověka s přímočarým humorem, stojí za to jeho příběh číst i dnes. Může být totiž motivací nejen sportovcům, ale nám všem vůbec.

zatopek5

Protože překážkám čelíme všichni a někdy je těžké hledat sílu k jejich překonávání. Příběh Emila Zátopka je velkou inspirací. Komiks Zátopek je nádhernou publikací, k níž se budete rádi vracet. Až si pro tuto knihu půjdete do knihkupectví, zastavte se také na výstavě Sportu zdar!, o které píšeme zde.

 

Kniha: Zátopek

Scénář: Jan Novák
Kresby: Jaromír 99
Formát: 165×230
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Cena: 318 Kč
www.paseka.cz


PLUSY

Fascinující Zátopkův příběh.

Výrazná kresba Jaromíra 99.

MÍNUSY

Nepovedený font použitý v textu bublin.